האם מוסד הנישואין מאבד מיוקרתו?

בחורה עם מחשב נייד

אם נלך למוסד הרבנות נוכל למצוא בקומה אחת עשרות זוגות מחכים בתור, עם פנים חמוצות מביטים אחד בפנייה ומידי פעם גם מתחילים לצעוק. כאשר בקומה השנייה, אנחנו רואים זוגות בודדים, מחזיקים ידיים, מבטים אחד בשנייה עם מבט שמשלב שמחה וניצוץ של פחד. הקומה הראשונה כפי שוודאי ניחשתם, מיועדת לזוגות שעומדים להתגרש והקומה השנייה לעומת זאת מיועדת לזוגות שעומדים להתחתן בחודש הקרוב. איך זה שיש היום יותר זוגות שמתגרשים מאשר מתחתנים? ומה אנחנו יכולים לעשות כדי למנוע מהמקרה הזה להתרחש אצלנו?

למה רוב הזוגות מתגרשים כיום?

קיימות אינספור סיבות הגורמות לזוג להיפרד אחד מהשנייה ולבטל את ברית הנישואין הקדושה שכובלת אותם ביחד לעד, על פי התורה והמדינה. הסיבה הראשונה נובעת מהעובדה שהרבה זוגות היום בוחרים להתחתן בגיל צעיר, גיל בו הם עדיין לא מודעים לאחריות הכרוכה בהליך הנישואין ועדיין מאמינים בקיומה של הרומנטיקה באוויר. אך לאחר שנה או שנתיים, כאשר הילדים מגיעים, החובות נערמים והאווירה הרומנטית מתחלפת לריבים אין סופיים וחילופי האשמות, לרוב בשלב הזה הזוגות פונים לרבנות, כדי לפרק את מוסד הנישואין.

סיבה נוספת לפירוק הנישואין נובעת הרבה פעמים בגלל העובדה, שזוגות רבים נשבים ברומנטיקה ומתחתנים אחרי מספר חודשים מרגע שהכירו. נישואי בזק אלה, לרוב לא מחזיקים הרבה זמן בגלל שאנחנו מגלים עובדה אחת פשוטה. אנחנו פשוט לא אוהבים את הבן זוג שהתחתנו איתו, ככה זה עם נישואי בזק הם גם נגמרים בבזק. רוב נישואי הבזק, מתרחשים בגלל שהאישה נכנסה להיריון לא מתוכנן והזוגות מתחתנים עבור הילד. זוגות אשר מתחתנים ממניעים שלא קשורים לאהבה טהורה, המבוססת על כנות ואמת, אלו זוגות שלרוב בעלי הסיכויים הכי גדולים להתגרש, משום שילד לא מעניק להם תעודת ביטוח להצלחת הנישואין. למעשה זוגות שמתחתנים לטובת הילד, עושים לא יותר נזק משום שהם לא מצליחים להשתלט על רגשותיהם והם רבים בלי הפסקה, עד שהם מתגרשים, בגירושין מכוערים עם מלחמה על המשמורת של הילד. הילד שחווה זאת, מפתח בעיות נפשיות, שמשפיעות על היכולת שלו להתחייב למערכת יחסים זוגית עתידית.

למה בכל זאת להתחתן?

אל תבינו אותי לא נכון, מוסד הנישואין הוא לא כל כך נורא והוא ממש לא מאבד מערכו, כל עוד בני הזוג מתחתנים מאהבה. אהבה אמיתית, לא התאהבות יש הבדל עמוק בין שני המושגים. משום שאהבה תאחד את הזוגות לנצח, עם רגש של אהבה כנה ואמיתית. לעומת התאהבות, שנובעת בעיקר ממניעים גופניים, של תשוקות ויצרים מיניים, אשר משתלטים עלינו לתקופה קצרה ואז חולפים כאשר אנחנו "מתאהבים" במישהו אחר. חתונה אשר מתרחשת ממניעים אמיתיים, מתוך היכרות מלאה עם נפשו הפנימית של בן הזוג והרצון העז לממש את הפנטזיה, שתבראו ביחד משפחה קטנה ותגורו ביחידת דיור במושב עם דשא ירוק וגדר אדומה, משום שהמצב הכלכלי קשה ואין לכם כסף לווילה, מסמלת אהבה עצומה. אהבה שמדרבנת את בני הזוג להישבע אחד בפני השנייה, על ידי טקס הנישואין המהווה סמל לאהבתם הנצחית ואורחי החתונה מהווים עדים לשבועה הקדושה הזו.

דנה שמעוני
ככל שאנחנו גדלים, מתבגרים ומתפתחים, החיים מציבים בפנינו אתגרים חדשים. המסע שלי בחיים האלה מגוון ומלא צבעים, וכל שלב, כל גל, כל שביל חדש מזמן לי שיעור, אותו אני רוצה לחלוק אתכם, הגולשים.