האם מומלץ לעשות שחזור שד בגיל מאוחר?

בחורה עם מחשב נייד

ניתוח שחזור שד, הינו ניתוח כירורגי המבוצע לאחר כריתת שד מלאה או חלקית ונעשה תוך כדי ובמהלך הניתוח להסרת הגידול הסרטני וכריתת השד באופן מלא או חלקי. לאור התפתחות הרפואה הכירורגית והפלסטית בשנים האחרונות והכנסת שיטות טכנולוגיות מתקדמות, ניתן לבצע שחזור מיד לאחר הכריתה, כלומר בזמן הניתוח בו המנתח מסיר את השד, או את הגידול הסרטני במקרה של כריתה חלקית, או בשלב מאוחר יותר. בעבר, נהגו להמתין כשנתיים עד חמש שנים מניתוח הכריתה עד לביצוע השחזור, מהחשש לחזרת המחלה. כיום מוסכם כי במקרים רבים ניתן לבצע שחזור מידי. ישנן נשים שחשוב להן לעבור מידית את השחזור, ולעומתן יהיו כאלו שיעדיפו להסתגל תחילה למצבן לאחר הניתוח, לפני קבלת החלטה על ביצוע שיחזור.

ההחלטה האם לעבור שחזור שד נובעת ממניעים אישיים, לרוב אלו שיקולים פסיכולוגיים, דימוי עצמי וכמובן התחשבות בגיל. כדי לקבל החלטה לבצע שחזור מידי יש להיוועץ על כך עם המנתח לפני ניתוח כריתת השד. כיום ניתן לבצע שחזור מידי גם בנשים שצריכות לקבל טיפולים נוספים לאחר הניתוח כמו: כימותרפיה או טיפולים בקרינה. כחלק מתהליך קבלת ההחלטה, יילקח בחשבון גם מצבה המשפחתי של האישה בבית, אם ישנם תינוקות או ילדים קטנים, מהו תפקודה היומיומי הנדרש האם ישנם מחלות רקע שעלולות להשפיע על תהליך הניתוח ולאחר מכן על תהליך ההחלמה, וגיל המטופלת. יש להתייחס לכל ההיבטים השונים, ולקבוע את המועד המתאים ביותר לביצוע ניתוח השחזור, תוך התחשבות בתהליך ההחלמה והמגבלה בתפקוד היומיומי לאחריו.

כאמור, בתהליך קבלת ההחלטה לניתוח שחזור השד, יש להיוועץ עם הרופא הרלוונטי. ד"ר שגית מולם דרזון, אשר הינה כירורגית, מנתחת ומשחזרת במרכז הרפואי בבילינסון ובמרכז הרפואי לטיפולי שחזור וקוסמטיקה בהרצליה פיתוח, תשמח לייעץ ולבדוק כל מטופלת ובכל גיל המתלבטת בנושא על מנת לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורה ובהתחשב במצב הרפואי, ושאר השיקולים שציינו לעיל. כאישה וכבעלת ניסיון מקצועי רב בתחום, יש לד"ר שגית משולם דרזון את היכולת להבין את מכלול השיקולים הפיזיים והנפשיים עימם המטופלת מתמודדת. הגישה האישית והליווי הצמוד במקביל למקצועיות והניסיון הרב, יבטיחו לך קבלת החלטה נכונה ובטוחה לקראת השינוי הנכסף בשחזור השד וחזרה למראה הטבעי ככל שניתן ללא קשר לגיל המטופלת ולשביעות רצונה.

דר' שגית משולם דרזון
בת 40, נשואה ואמא לאורי, יפתח ועמליה. מומחית לכירורגיה פלסטית ואסתטית. מנהלת השירות לכירורגיה משחזרת של השד במרכז רפואי "רבין" בפ"ת.