האם לידה מוקדמת קשורה לבעיות מאוחרות בכלי הנשימה?

בחורה עם מחשב נייד

הנה עוד סיבה טובה לעבור קורס הכנה ללידה מספיק זמן מראש.

תינוקות הנולדים מוקדם עלולים להיות נתונים בסיכון גבוה לסיבולת לב-ריאה נמוכה בעת גדילתם- כך על פי מחקר אוסטרלי. על פי אותו מחקר שעיקריו פורסמו, לידה בשבועות 37-38 קשורה לסיבולת לב-ריאה נמוכה אצל נערות.

החוקרים ביצעו השוואה לתינוקות שנולדו במועד המתאים (שבועות 39-42). לטענתם, מהממצאים עולה שתינוקות שנולדו מוקדם מן הצפוי במסגרת הריון רגיל, נמצאים בסיכון הגבוה ב- 57% מהתינוקות שנולדו במועד, לתפקוד נמוך של מערכת הנשימה- זאת במהלך שנות הנערות ועד לשנות ה- 20 המוקדמות לחייהן.

ממצאי מחקרו של ד"ר פריירה מאוניברסיטת קווינסלנד, יש כמובן השלכות רפואיות וציבוריות. החוקרים מאמינים שלידות מוקדמות-אפילו בסביבות הזמן המשוער ללידה- עלולות להפריע להתפתחות נורמלית ולהוביל לשינוי קבוע ברקמות ובכך להשפיע על סיבולת הלב-ריאה, טוען ד"ר פריירה בהודעה לעיתונות.

על פי אגודת הלב האמריקאית- למרות שהממצאים אינם ודאיים, ראוי לשים אליהם לב נוכח העליה המשמעותית בניתוחים קיסריים בשנים האחרונות. על פי האגודה, לידות של ניתוח קיסרי התרבו מאד בארה"ב בשיעור של כ- 50% בעשור האחרון- עד לרמה של ניתוח אחד לכל שלוש לידות. זה יותר מכפול מהרמה האידיאלית של הצורך הרפואי (medically necessary ideal ) לפי ארגון הבריאות העולמי שאמורה לעמוד על 10-15 אחוזים.

באגודה אומרים שבעוד שיש הגיון מסוים לתת לתינוק ליהנות מן הספק ולחכות לעבור ניתוח קיסרי כאשר מדובר בנשים שיש להן ברירה לעבור ניתוח קיסרי בשבועות האחרונים של ההריון, אלא שהנתונים מצביעים על חריגה מכך.
אמנם יש נשים לא מעטות המעדיפות לעבור לידה קיסרית מבלי לחוות את הליך הלידה ואת כאבי הצירים הנלווים אליו, אולם צריך לא לנצל את הניתוח הקיסרי כדי לקצר את ההריון.

המחקר הזה מדבר על סוף הריון, על השבועות האחרונים שלו. אם ננסה לתת לממצאים שורה תחתונה- נאמר כי זה עוד סיבה למה להגיע מוכנים ללידה- החשיבות של קורס הכנה ללידה.
מבלי להתייחס לממצאים שעולים במחקר הזה שבדק כמה מאות נערות בצפון אירלנד והאם צריכים עכשיו לחשוש מלידה מוקדמת גם אם היא בשבועות מתקדמים, עדיף להיות בטוח מאשר להצטער בדיעבד (באנגלית זה נשמע יותר טוב).

יש לא מעט נשים וזוגות שעוברים את ההריון בהדחקה ומתחילים להיזכר שהילדה ממשמשת ובאה רק בשבועות האחרונים ללידה וחבל, שכן רצוי להגיע ללידה ולשבועות האחרונים של ההריון מוכנים. ההכנה הזו מתבצעת במסגרת קורס הכנה ללידה. כך למשל לומדים בקורס הכנה ללידה כיצד להתמודד עם הצירים ומה עושים אם התחילו לך צירי לידה בשבוע ה- 38 זאת על מנת שתוכלי לדעת איך ללדת. קורס הכנה ללידה צריך להיות בזמן ולא רצוי לחכות לסוף הריון כדי לעשותו, כי עלולות להיות הפתעות. כידוע, צירי הלידה והלידה אינם בשליטה שלך ולכן כדאי להיות ערוכה מראש לכל תרחיש ולא להדחיק ולהגיד שיהיה בסדר.

האם יש אפשרות בכלל להתמודד עם צירים ולשלוט בהם?
ברור שיש. בנוסף לקורס הכנה ללידה, אני מתמחה בהכנה נפשית ללידה- קורס הכנה נפשית ללידה בשיטת קיי. מדובר בשיטה שהיא אימון אישי נפשי ללידה שבמסגרתה אני נותנת כלים להתמודדות עם הצירים החל מהבית ודרך כל הלידה- לכל שלב, בין אם את רוצה או לא רוצה אפידורל. אני מלמדת איך להיות יותר חזקה ומעניקה לך את הגישה המנטלית שמאפשרת לך להיות יותר חזקה.

בנוסף, במקרה שהתחילו צירים מוקדמים- לפני שבוע 36-37, אני מציעה להגיע אלי לטיפול בשיטת קיי כדי לנסות לעצור.

מכתב תודה ממטופלת שעברה אצלי קורס הכנה ללידה וגם קורס הכנה נפשית ללידה
מכתב תודה ממטופלת שעברה אצלי קורס הכנה ללידה וגם קורס הכנה נפשית ללידה

קורס הכנה ללידה הוא שלב חשוב בהריון שכן זה מסייע גם לגייס את בן הזוג וגם להיכנס לראש של הלידה גם ברמה הטכנית כמו הכנה מוקדמת של תיק הלידה אותו תיקחי לבית החולים, להכיר את התרחישים האפשריים, כיצד להיעזר בבן הזוג במהלך ההריון ובחדר הלידה, איך לזהות צירים מוקדמים או צירים מדומים למשל ועוד ועוד.

בקורס הכנה נפשי ללידה אני מלמדת את המטופלות שלי כיצד להתמודד עם הצירים, לקבל ולהכיל את הכאב ולהגיע ללידה טובה. פרטים נוספים על קורסי הכנה ללידה שאני מעבירה ניתן למצוא אצלי באתר ולבקר בדף הפייסבוק שלי כדי להתוודע לסיפורי לידה ולשמוע מיולדות שעברו אצלי הדרכה על החוויות שלהן.

בהצלחה