האם יש מתכון שמבטיח זוגיות טובה?

זוגיות טובה
מה הסוד של זוגיות טובה

מה הסוד של זוגות ששורדים לאורך זמן?
חוקרים ידועים בחנו זוגות החיים יחד שנים רבות. הם מצאו 6 מאפיינים, התורמים לסיכויים לשמור על הזוגיות לאורך שנים:

  1. איכות התקשורת  – נמצא שזוגות שהצליחו לשמור על הקשבה וכבוד הדדי, גם אם נשארה מחלוקת ביניהם, יחושו בחוסן הזוגי ויצליחו לשמור על הזוגיות יציבה לאורך זמן.
  2. היכולת, הרצון והסקרנות לגלות עניין זה בזה, לשתף רגשות, תוך ידיעה שבני הזוג באמת מתעניינים ואכפתים.
  3.  מיניות – מרכיב חשוב והכרחי בתוך האינטימיות הבוגרת. בתחילת הקשר המשיכה בשיאה,  אך בהמשך השנים, כשנעלמים ההפתעה והריגוש הראשוני, נחוצה בגרות ריגשית והתפתחות על מנת לצקת התרגשות, שמחה ותשוקה בזוגיות.
  4. כבוד  -היכולת לתת כבוד לבני הזוג היא תנאי הכרחי לזוגיות טובה. הכבוד ההדדי שבני זוג חשים זה אל זה, היכולת להעריך את האדם עמו חולקים את החיים, לכבד אותו ואת צרכיו, להודות בטעות כלפיו, לבקש סליחה ולהיות מסוגל לחשוף את החולשות שלנו, לא רק את החוזקות.
  5. מטרות משותפות – ייתכן שרצוי שיהיה מין ״הסכם״ לא כתוב בין הני זוג, בו יכללו הסכמות בתחומי חיים שונים ואולי כדאי שתהייה תפיסת עולם דומה. לפעמים, כשמתגלים פערים קיצוניים קשה יהיה לגשר עליהם לאורך זמן. ואם יהיו ויתורים, בני הזוג עלולים לחוש שהם ״מוותרים״ יותר מידי על עצמם למען הזוגיות. דבר שיגרור מתח והתרחקות.
  6. השלמה עם אי השלמות – היכולת לקבל את בני הזוג כלא-מושלמים, לקבל את המגבלות והחסרים שלהם מותנית ביכולת לקבל את החסרים שלי עצמי! רק אם נוכל לקבל את המגבלות והחוסר שבתוכנו, נוכל לפתח גם סלחנות, אמפתיה וקבלה אל בני הזוג שלנו.

רוצים לדעת עוד על זוגיות טובה? מוזמנים לבקר באתר שלי: https://goo.gl/LDdirR

 

איריס לרר-רשף | טיפול זוגי
איריס לרר-רשף, פסיכותרפיסטית, מתמחה בטיפול זוגי לפרק ב׳. הבלוג יתמקד בניסיון הקליני שצברתי עם זוגות ויחידים, המתמודדים עם אתגרים שלא מדברים עליהם בפרק ב׳ וגם לא בפרק ג׳ של זוגיות.