האם יש לי סרטן שד? איך אפשר לדעת?

בחורה עם מחשב נייד

סרטן השד, הנוצר כתוצאה מחלוקה לא מבוקרת של אחד התאים המצפים את בלוטות החלב, הוא המחלה השכיחה ביותר מבין מחלות הסרטן בקרב נשים. הגורם לגידול בשד אינו ידוע, ולכן גם טיפול מניעתי לפני התפרצות המחלה אינו קיים. יחד עם זאת, מחקרים מצביעים על גורמי סיכון שונים לחלות במחלה, שלחלקם יש הסברים ביולוגיים כמו: מין- נשים נמצאות בסיכון גבוה יותר מגברים. על כל 150-100 נשים נמצא גבר חולה. גיל- שכיחות סרטן השד עולה ככל שעולה הגיל. גיל וסת ראשונה או גיל הפסקת הווסת. גיל הלידה הראשונה אחרי גיל 30. רקע משפחתי. טיפולים הורמונליים ועוד.

מודעות לגורמי הסיכון יכולה לסייע לאבחון מוקדם ולשפר את סיכויי ההחלמה. לסרטן השד אין סימנים וסימפטומים בשלבים הראשונים, אולם ישנן כמה דרכים לגלות אותו, גם בשלב מוקדם. למעשה, הסיכויים לאתר את הגידול בשלב מוקדם גדלים, כאשר הכירורג מתאים לאישה את הבדיקות הנכונות לפי מבנה השד שלה ואת תדירות הבדיקות לפי דרגת הסיכון שלה.

עם זאת ישנם תסמינים שונים הניתנים לבדיקה בטרם תיגשו לרופא ולהמשך אבחון ובדיקה כמו:
* גוש בשד. הגוש מורגש וצמוד לעור או לקיר החזה, ואינו ניתן להזזה. הגוש קשה וחריג בצורתו ובמבנהו.
* שינוי בצורת השד ומרקם העור.
* שינויים בפטמה – יציאה או התכווצות הפטמה פנימה. הפרשה ספונטאנית מהשד. סדקים וכו'.
* תחושות גירוד ועקצוץ כאשר הגירוד אינו חולף גם לאחר שימוש במשחות וטיפולים שונים.
* גושים בבית השחי. ותסמינים נוספים כמו: כאבים בעצמות, בחילות, חוסר תיאבון, אובדן משקל, צהבת, קוצר נשימה, כאבי ראש, טשטוש בראייה ועייפות מתמדת.
בכל מקרה של הופעת התסמינים מומלץ להיבדק על ידי רופא מומחה. רופא כירורג מיומן, אשר בדק וניתח נשים רבות, יכול לאבחן גידול סרטני בצורה מדויקת. מאחר שקשה לזהות בבדיקה ידנית גידול הקטן מ-1 ס"מ, ניתן לבצע כמה בדיקות, לאבחון מוקדם כמו: ממוגרפיה המתאימה לשדיים שומניים. אולטרה-סאונד המסייעת באיתור גושים בשדיים סמיכים. ובדיקת ה- MRI הבודק תכונות מגנטיות, ומציג ממצאים רבים כחשד לגידול סרטני, אולם כדי לברר אם אכן מדובר בגידול צריך לבצע ביופסיה. בכל מקרה, חשוב להדגיש כי בדיקה עצמית אינה יכולה להחליף בדיקה מקצועית.

פרופ' שלמה ללצ'וק רופא מנתח כירורג המומחה בטיפולים ואבחון מקרים של סרטן השד, הינו בעל ניסיון רב ומוכח בטיפול ואבחון של מקרי סרטן השד ומבצע ניתוחים בסרטן השד עם אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד. פרופ' שלמה ללצ'וק ישמח להעניק לכן חוות דעת שנייה בכל מקרה של אבחון ראשוני לסרטן השד וביחד תקבלו החלטה משותפת על דרכי הטיפול והחלופות השונות. בין אם מצאת בעצמך גוש בשד, ובין אם התגלה ממצא חשוד באולטרה סאונד או בממוגרפיה, רוב הנשים שהתגלה אצלם סרטן השד מחלימות! במקרים שיש צורך בניתוח להסרת הגידול, הניתוח זוכה להצלחה רבה והסיכון בו כמעט אפסי! כיום עם שיפור הטכנולוגיות בתחום, הניתוח נעשה ללא שימוש בתפרים והוא אינו גורם לעיוות השד. ישנם מספר מדדים המגבירים את הסיכוי להחלים מסרטן השד, ביניהם גודל הגידול, מצב בלוטות הלימפה, אופיו הביולוגי ומשתנים נוספים הנלקחים בחשבון.

פרופ' שלמה ללצ'וק ישמח לקבל אתכן בכל חשד לסרטן השד ויעניק לכן חוות דעת נוספת וסיוע מלא להחלמה מהירה וחזרה לשגרת החיים בצורה בריאה ומקיימת.

lelchuk
פרופסור שלמה ללצ'וק | מומחה בכירורגיה כללית: ניתוח סרטן השד, ניתוח קילה, אבנים בכיס המרה. שמי שלמה ללצ'וק, ניהלתי את המחלקה הכירורגית בבית החולים איכילוב ובמרכז הרפואי רבין כ-23 שנה. אני בוגר הטכניון בחיפה מחזור א'. את התמחותי בכירורגיה עשיתי תחת הדרכתו של פרופסור רוני רוזין ז"ל.‏ אני מומחה בכירורגיה כללית - שטח רפואי המכסה מגוון רחב של ניתוחים במערכות ובאיברים שונים כגון מערכת העיכול, כבד ודרכי מרה, שד, פי הטבעת, בקעים למיניהם ועוד. מזה כשלושים וחמש שנים אני עוסק בתחום הכירורגיה במהלכן ניתחתי בהצלחה מרובה אלפי חולים. במחלקתי בבית החולים התבצעו אלפי ניתוחים, כאשר כשמונים אחוזים מהם היו ניתוחים אונקולוגים (סרטניים).‏ כיום אני מנתח בבית החולים אסותא בתל-אביב מגוון רחב של ניתוחים בתחום הכירורגיה הכללית ניתוחים אלה הם בחלקם ניתוחים פרטיים ובחלקם ניתוחים שעלותם מכוסה ע"י חברות הביטוח וחלק מהביטוחים המשלימים. כמו כן אני גם נותן חוות דעת נוספת.‏ במשך שנות פעילותי המקצועית פיתחתי התמחות במיוחד בבעיות השד, מערכת העיכול והמרה ובעיות של בקעים למיניהם. אני מאמין כי אשפוז קצר ככל הניתן עדיף לחולה, ושואף לשחרר את החולה לביתו כבר ביום הניתוח, במידת האפשר.‏