האם ילדים מעל גיל 18 שווים רק 1/3?

פסקי דין של בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני קובעים מזונות עד גיל 18 או עד סיום בית ספר תיכון (לפי המאוחר מבין השניים). אך מה קורה כשהילדים (הכוונה גם לילדים וגם לילדות) נמצאים בשרות סדיר בצה"ל? ומה קורה לאחר השחרור מהצבא?

ההלכה בבתי המשפט ובתי הדין:
כיום בתי המשפט ובתי הדין קובעים בפסה"ד כי עד תום השירות הסדיר, דמי המזונות והמדור ירדו ל- 1/3 מאלו שנקבעו בהיותם קטינים.
אבל בתי המשפט ובתי הדין לא לקחו בחשבון שני עניינים חשובים:
החל מגיל ההתבגרות ילדים לא פועלים לפי זמני השהות שנקבעו להם.
הזמן שהילדים מחליטים להיות בבית של כל אחד מהוריהם, תלוי בעיקר בתקשורת שלהם עם כל אחד מן ההורים, ובתוכניות שלהם עם חבריהם. מכאן שיתכנו מקרים בהם ילד קטין או בגיר נוטה לשהות יותר בבית של אחד מהוריו, בשונה מזמני השהות שנקבעו לאותו הורה בהסכם הגירושין, למרות שהוא נמצא בקשר טוב עם שניהם.
big sol

האם באמת ההוצאות על ילד שמשרת בצה"ל הן רק 1/3 ממה שהוציא כשהיה בתיכון? והאם ההוצאות על סטודנט אמורות להיות להיסגר באופן ישיר בינו לבין כל אחד מהוריו?
אז קודם כל צריך להפריד בין חייל קרבי לקל"ב לבין סטודנט, ובין הורים שיש להם אפשרות לתת להורים שאין להם אפשרות כזו. ברור שהאחרונים לא מסוגלים להתחייב מעבר לזמנים הקבועים בחוק ובפסיקה. יש גם הבדל בין חייל שמשרת רחוק ומגיע הביתה רק פעם בשבועיים, לבין חייל שמשרת בבסיס פתוח ומגיע הביתה כל יום.
אין הבדל ניכר בין כל סוגי החיילים מבחינת המדור, כיוון שכולם נזקקים לחדר עם מיטה וארון כשהם חוזרים הביתה. למעט השכרת חדרו של החייל באמצעות AIRBNB וזאת בהתאם לחופשותיו, אין כ"כ מה לעשות עם חדרו בזמן שהוא לא נמצא בו. נכון שעבור חייל שמשרת רחוק יש פחות הוצאות עבור מזון, מים וחשמל, אבל ארנונה עדיין משלמים אותו דבר. וכשהוא מגיע לסופ"ש מכונת הכביסה, המייבש, המגהץ ופינוקי האוכל זורמים בשפע. לעיתים יש גם צורך בעזרה בדמי כיס בשוטף או ברגילות. אצל החייל הקלבני"ק ההוצאות הן כמעט אותו דבר כפי שהיו כשלמד בתיכון.

גם סטודנטים צריכים מקום מגורים. קשים חיי הסטודנט, בודאי בשנה-שנתיים הראשונות ללימודיהם. בישראל עלות הלימודים באוניברסיטאות ובמכללות יקרה. הסטודנטים יכולים לחסוך במדור אם הם מתגוררים אצל הוריהם. באם הם לומדים רחוק מהבית, הם יכולים לגור במעונות או בשכירות, אבל גם אז הם מגיעים בסופשי"ם הביתה. לבית אליו הם מגיעים יהיו הוצאות נוספות עליהם.

כיצד ניתן להתייחס לנושא בחדר הגישור הזוגי?
לאחרונה הגיעו אלי לתהליך של #גישור_גירושין שני זוגות, ואצל שניהם האמהות ביקשו התייחסות בהסכם הגירושין לילדים מעל גיל 18. האחת ביקשה כי הסכם הגירושין יכלול מזונות מלאים עד השחרור מסדיר בצה"ל, והשניה ביקשה מדור והשתתפות בשכר לימוד לילדים בהיותם סטודנטים. בשני המקרים הגענו להסכמות, אולי לא בדיוק כמו מה שהאימהות ציפו, אבל בהחלט היתה אצל שני הצדדים הבנה לסוגיה, שבסופו של דבר נכנסה להסכם הגירושין. הפלוס הגדול בתהליך הגישור הזוגי הוא, שניתן לעלות בו כל נושא המטריד את אחד מבני הזוג ולקבל את התייחסותו של הצד השני. התוצאה לא תהיה תמיד זהה לציפיות, אבל בדיון פתוח יש אופציה לשכנע את הצד השני בחשיבות של תמיכה הוגנת בילדים גם מעל גיל 18.

אורנה שפטר, עו"ד ועו"ס, מגשרת זוגית ומשפחתית,
רחוב היצירה 3 ר"ג, 050-5794548, 03-6962453, orna@shpetter-law.co
. http://os-gishur.co.il/

אורנה שפטר
שמי אורנה שפטר, אני עו"ד ועובדת סוציאלית, עוסקת בגישור גירושין, גישור זוגי וגישור משפחתי, ומנחה קבוצות של נשים וגברים בתהליכי פרידה וגירושין. נשואה, אם לשני בנים ובת. משרדי נמצא בר"ג, מקבלת גם ברמת השרון. הבלוג משלב בין מידע משפטי, סיפורים מחדר הגישור, מקבוצות התמיכה ומחיי. מאמרים נוספים בנושא גישור גירושין ועוד אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/