האם אפשר להתאהב במתעמלת בת 21 דרך סרטון ויראלי בן שתי דקות?

מתעמלת ברמה מן הגבוהות בעולם, קורנת, חייכנית, שובבה. עם תלתלים משוחררים וצעדי ריקוד קלים, זוכה בציון 10.0 עגול מהשופטים. ובאהבה של מיליוני צופים בסרטיה הויראלי. מה עומד מאחורי גומות החן הכובשות?

קייטלין אוהשי - שובבה

כן. אני התאהבתי!

לפני ארבעה ימים התפרסם הסרטון של המתעמלת קייטלין אוהשי בת ה-21 מ-UCLA. בסרטון, היא מבצעת רצף של תרגילי קרקע במשך דקה וחצי, ורוקדת, ומשתובבת, ובעיקר מאד־מאד נהנית. הסרטון מיד הפך ויראלי ושטף את כל הרשתות החברתיות. והוא מתקרב במהירות ל-40 מיליון צפיות.

[youtube 4ic7RNS4Dfo]

זה לא הסרטון הראשון שהופך לויראלי בו מככבת אוהשי. לפני שנה, בתרגיל התעמלות קרקע לצלילי מייקל ג'קסון היא זכתה למעל 90 מיליון צפיות.

ואיך לא?
יש לה שמחת חיים מדבקת. יש לה תלתלים משוחררים. יש לה גוף חזק. נשי. לא שדוף. היא נהנית ממה שהיא עושה. היא מצויינת כל־כך במה שהיא עושה. לא פלא שהיא זוכה ל-10.0 עגול מכל השופטים. וזה פשוט עונג צרוף. יש בה שמחת חיים מדבקת, שעוברת בלי פילטרים ישר אל הצופה, שמתאהב בה בקלות. כל החוויה הזו נראית רחוקה מאד מהדימוי שצרוב לנו בתודעה של מתעמלות קרקע מקצועיות – נעריות, דקיקות, מאופקות, מתוחות, עצורות וסובלות.

ציון 10 - קייטלין אוהשי

קייטלין אוהשי כל כך ריגשה אותי, כשצפיתי לראשונה בסרטון שלה, ששיתפתי אותו אצלי בפייסבוק. והיה מעניין לראות את התגובות השונות, כולל אלו שיושבים על הספה ומצקצקים. שהיא לא ברמה אולימפית, ושזה ריקוד ולא תרגיל מקצועי ועוד כהנה וכהנה.
אז הלכתי ללמוד עליה קצת באינטרנט. וגיליתי עולם ומלואו.

אוהשי היא לא רק סנסציה ברשתות החברתיות. היא באמת היתה תקווה אולימפית בעברה, מתעמלת ברמה עולמית. שנמצאת כעת במכללת UCLA ומתאמנת שם אצל מאמנת אגדית בשם ואל קונדוס פילד. המאמנת שהחזירה את קייטלין לעצמה, לשחרור הביטוי העצמי, האהבה העצמית ולהנאה מהגוף שלה ומהיכולות שלה. וזה ממש לא מעט. לא בשביל קייטלין ולא בשביל אף אחת מאיתנו.

אז הנה כמה דברים שלא ידעתם על קייטלין אוהשי (או הסיפור שמאחורי המתעמלת האמריקאית שכולם אוהבים).

1.  מה הסיפור שלה?

בגיל שלוש היא התחילה להתאמן בעיר הולדתה בסיאטל. אבל, כדי להפוך למתעמלת־עילית, היא היתה צריכה לעבור להתאמן במקום שמצמיח אלופים אולימפיים, אז בגיל 9, היא עברה למיזורי רק עם אמא שלה והצעיר מבין שלושת אחיה. בגיל 12, כשסיימה במקום עשירי באמריקה היא עברה לטקסס ללמוד ב-WOGA (ה-אקדמיה להתעמלות אולימפית עולמית). ושם המשיכה לצמוח בקצב מרשים ולזכות בתחרויות באמריקה ובעולם.

קייטלין אוהשי בילדותה

2.  כנערה, אוהשי היתה אחת מהמתעמלות המדורגות הכי גבוה בעולם עד שנפצעה, והחלום על מדליה אולימפית נזנח.

כאמור, אוהשי היתה חלק מהנבחרת הצעירה של ארה"ב בהתעמלות קרקע מגיל 12. כשהיתה בת 16 זכתה בגביע האמריקאי, אחת התחרויות החשובות והנחשבות בעולם.

(לצפייה בתרגיל הקרקע שלה מהתחרות הזו, לפני חמש שנים ליחצו כאן, וזה התרגיל שלה על קורה מאותה התחרות)
"הייתי בלתי מנוצחת! עד שנוצחתי".

קייטלין אוהשי בת 16 בתחרות

בראיון שנתנה לפני שנה סיפרה שבדיוק באותה התקופה, בגיל 16 היא התמודדה עם שבר בגב ועם שני קרעים בכתפיים. "אני חושבת שהתעמלות קרקע יכולה להיות ספורט מאד אכזרי" היא אומרת שם, "הייתי שבורה. אני עדיין חושבת שזה לא אמור להיות כ"כ ברוטאלי".

בשל אותן פציעות ביחד עם לחצים אדירים לדחוס אותה למראה ולמבנה־גוף מאד מסויים היא החליטה לעזוב את הספורט המקצועני העולמי בגיל 18. היא מספרת בכנות "נאמר לי שזה מביך עד כמה שנהייתי גדולה. הישוו אותי לציפור שלא יכולה להתרומם ולעוף". "אחרי ארוחת ערב הייתי עושה אימון רק כדי להרגיש יותר טוב לפני שאני הולכת לישון". "הייתי מרוקנת נפשית, הרוסה, וכבר לא נהניתי כל־כך מהעיסוק בספורט." כך אמרה בראיון ל-NBC.

בסוף אותה שנה, היא הצטרפה לנבחרת המתעמלות של אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס UCLA. שם הצליחה להחזיר לעצמה את השמחה והאהבה לספורט. "וואוו, הרבה יותר מדי זמן לא הרגשתי כזה סוג של שמחה" היא אמרה.

3.   זה אולי נראה שאוהשי רוקדת להנאתה על המזרון, אבל רצף התרגילים שהיא מבצעת בשלמות הוא רחוק מלהיות קל לביצוע.

המאמנת שלה, המוכרת בכינוי 'מיס ואל' אמרה שהתרגילים אותם אוהשי מבצעת הם "קשים כל-כך, עד כדי גיחוך". כל דבר בתרגיל, כל קפיצה, כל גשר לאחור, כל פליק-פלאק, החיבורים ביניהם, המעברים שלה ורצף התרגילים – הם קשים עד־מאד לביצוע. כולם מדברים על אוהשי כמקצוענית כבר שנים רבות, אבל טוענים שהופעה כל־כך מקצועית שלה לא נראתה כבר מזמן, אז אל תתנו לחיוכים, לריקודים ולתלתלים השובבים לבלבל אתכם. היא עדיין מקצוענית ברמה הכי גבוהה!

קייטלין אוהשי ומיס ואל המאמנת שלה

4.  קייטלין אוהשי היא לא רק מתעמלת נפלאה, היא גם בלוגרית. הבלוג שלה עוסק בתדמית גוף ובנושאי בריאות.

לאתר שלה קוראים 'מאחורי השגעון'

היא כותבת בו עם חברתה מריה קייר, ושתיהן מתעסקות בסוגיות של דימוי גוף שחווים וחוות ספורטאים וספורטאיות. בבלוג היא חושפת בצורה מאד ישירה, בשפה שנונה ובגובה העיניים את התחושות שלה, ההתמודדויות שלה, ומצבה הבריאותי. כמו בפוסט הזה בו היא חושפת את מחלת העור שלה, ואת מחלת המעיים הלא סימפטית ממנה היא סובלת בשנים האחרונות "לחיות נורמלית-לא נורמלית"

ומדברת על דימוי גוף, כמו בפוסט הזה "אפח'ד היקר, זה בשבילי"

 

"רציתי לכעוס על כל מי שהיה סביבי, אבל יכולתי לכעוס רק על עצמי – שהגעתי לנקודה בה אנשים הרגישו צורך להעלות את סוגיית הגוף שלי כאילו זה העניין שלהם.
הסיבה המרכזית לכעס שלי היתה העובדה שלא היה לי קול! איפשרתי לאנשים להשתלט לי על החיים למשך זמן ארוך מדי…
בשנה הראשונה בקולג' נעשיתי מדוכאת והתחלתי ללכת לטיפול."
"תמיד היה לי קשה עם הציפיות הסותרות של אנשים ושל החברה. מצד אחד נשים מצופות להיות בעלות מותניים צרות, מצד שני עליהן להיות בעלות חושניות שופעת. "

"בושה בגוף שלנו ודימוי הגוף שלנו הם נושא ענק שלא הרבה אנשים מוכנים לדבר עליו, אבל המטרה שלי  היא לאפשר לכם כאן באתר שלי לפתוח ולשתף בסיפורים שלהם. אני אשמח אם מישהו מכם הקוראים שלי ירצה להגיב, לשלוח הודעה, לשתף בחוויה אישית או בקושי עם דימוי הגוף שלו או שלה וביחד נעלה את המודעות לנושא."

לשון חצופה - קייטלין אוהשי

עכשיו תגידו לי אם היא לא עוד יותר ממיסה ושובת לב. באנושיות. בקול הצלול והייחודי שלה, בבגרות שלה ובשליחות.
באמת שהתאהבתי.