האי של נשות הים – ליסה סי

"האי של נשות הים", ספר מרתק ומיוחד של ליסה סי המלמד על פיסת היסטוריה על קוריאה בכלל ועל האי הקוריאני ג׳ג׳ו בפרט בשנים שבין 1938-2008.

ליסה סי, היא בעיני שם שלא משנה מה היא תכתוב ועל מה, את ספריה אני אקרא. יש טובים ויש טובים יותר ובעיני הספר הזה משתייך לטובים יותר. בספר מרתק, מעניין ויחד עם זאת מלמד על פיסת היסטוריה על קוריאה בכלל ועל האי הקוריאני ג׳ג׳ו בפרט בשנים שבין 1938-2008.

 

"האי של נשות הים" מתרחש באי  ג'ג'ו, אי בדרום קוריאה, ומביא את סיפורן של נשות הים המכונות בקוריאנית ה"האניו". ההאניו מאוגדות בקבוצות קולקטיב בעל הירארכיה, התלוי בוותק ובמיומנות של הנשים. האניו יוצאות לים, צוללות לעומק הים בקבוצות, ללא ציוד מיוחד מעבר לריאות שלהן ושקי איסוף, ושולות/מלקטות מהים פירות ים שונים. כשהשלל שנאסף נמכר ברובו. העיסוק הזה של האניו עובר מאם לבת.

העיסוק הזה התפתח כיוון שנשים היו פטורות מתשלום מס על עיסוקן (להבדיל מהגברים), ולכן בעוד הנשים יצאו למלאכת הדיג ולפרנס באמצעותו את הבית, הגברים נשארו בבית לשמור ולטפל בילדים.

האי של נשות הים מביא את סיפור חברותן וחייהן של יונג-סוק ומי-ג'ה. מילדותן באי ועד לגיל זיקנה תוך כדי ארועים הסטורים אשר משפיעים על חייהם ועל חברותן.

יונג-סוק היא ביתה של של מנהיגת הקולקטיב המקומי אשר לומדת להיות האניו ולהצטרף לקבוצה. ואילו מי-ג'ה היא יתומה שאומצה על ידי דודיה אבל כתם כבד מוטל על שמה מאחר והוריה נחשבו למשתפי פעולה עם האויב (היפנים). הבנות נפגשות בגיל 7 וחברות אמיצה נרקמת בניהן לאחר שאימה של יונג-סוק "מאמצת" אותה ובהיותה בת 15 היא מצרפת את מי-ג'ה לקולקטיב.

בהמשך משודכות הבנות באותו הזמן, יונג-סוק עם בחור מלומד מכפרה ומי-ג'ה עם בנו של משתף פעולה. הן נישאות, יולדות, אבל הפוליטיקה משפיעה על חייהן, ומשפיעה באכזריות על הקשר בניהן.

ספר מרתק, מרגש, מלמד ומומלץ בחום רב.

הספר ניתן לקריאה במסגרת שיתוף פעולה של מועדון הקוראות עם אתר עברית.

לספר ולקריאת פרק ראשון.

קישורים שמספרים על נשות הים (האניו):

1. קישור לאתר של ליסה סי על המחקרים שהיא ביצעה לפני כתיבת הספר

2. ג'ג'ו: פלא עולם ונשות-הים של דרום קוריאה – בורה שניטמן

3. ההניו – נשות הים של ג'ג'ו, עולם של נשים בלבד – אושיק פלר גיל

האי של נשות הים, מאת: ליסה סי

THE ISLAND OF SEA WOMAN / Lisa See

מאנגלית: דורית בריל-פולק

הוצאת: מודן

שנת הוצאה: 2019

מס' עמודים: 424

new_women_master