האיש שידע לאהוב ילדים/ יצחק בלפר- ספרות ילדים

ספר זה הוא זיכרון והנצחה כתובה ומאויירת של יאנוש קורצ'אק, הרופא, המחנך ואוהב האדם, האיש שהשפיע על חייהם של מאות יתומים יהודים ונחשב עד היום לאחד המחנכים הנערצים ביותר.

בחורה עם מחשב נייד

20151112_194514~2 (2)

אביו של יצחק בלפר נפטר בהיותו בן ארבע. הוא היה בן למשפחה של שישה ילדים והיה קשה לאמו לפרנס את כל המשפחה. בגיל זה הוא עבר להתגורר בבית היתומים שיאנוש קורצ'אק הקים.
בספרו זה,יצחק בלפר, מתאר את שמונה השנים בהם התגורר בבית היתומים. או כפי שהוא מתאר את המקום "שם היה גן העדן של ילדותי".

יאנוש קורצ'אק, שהיה בעצם ד"ר הנריק גולדשמיט, היה רופא ילדים שהקדיש את חייו לילדים.
אך, הוא לא רק עסק בבריאותם, אלא גם בחינוכם ובאהבתם. ניתן אף לומר,שהוא מהווה דוגמא ומופת בתחום החינוך עד היום.
הוא חינך את תלמידיו ובני חסותו להאמין בצדק, באחריות הדדית ודאגה לזולת. הוא האמין שצריך לתת לילדים כלים כדי לפתח את עצמם. הוא אפשר לילדים להאמין בעצמם, להיות חזקים ועצמאיים ובעיקר נתן להם תקווה וחלומות.
כפי שיצחק בלפר מספר בספרו:" הבית שבו חיינו היה מלא הבנה, אהבה והתחשבות בצרכים שלנו. גברת סטפה ודוקטור קורצ'אק הצליחו ליצור יחד אתנו עולם חדש וצודק לילדים, לפי שיטתו החינוכית הנבונה של יאנוש קורצ'אק."

זיכרונות הילדות הם אלו המעצבים אותנו כמבוגרים. החוויות אותן יוצרים עבורנו והגשמת החלומות שמאפשרים לנו, הן אלו שהופכים אותנו למי שאנחנו כאנשים בוגרים.
עבור יצחק בלפר , למרות שהתייתם מאביו ועבר להתגורר בבית יתומים, ילדותו זכורה לו כחוויה בונה ומאושרת. בזכות יאנוש קורצ'אק ומפעל חייו, הוא ועוד ילדים ששרדו זכו לעתיד טוב יותר.
יצחק פלבר מתאר: "הילדים היותר גדולים, ואני ביניהם, זכרנו את הסיפורים שלהם (של סטפה ויאנוש קורצ'אק) על ארץ ישראל, והודות לסיפורים האלו רצינו לעלות ארצה. והנה אתם רואים- הצלחנו, אני ועוד כמה מחברי."

ספר זה נועד להנציח את פועלו של איש כה יקר זה, יאנוש קורצ'אק ואת זיכרו. ויחד עם זאת, אני חושבת, שהוא מקנה להורים כלי למחשבה לגבי חינוך ילדיהם.

XOXO
אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)