האיש המת

לפני חמש וחצי שנים היתה לאיב האלמנה , מלחינה קנדית של מוסיקה יהודית ומטפלת במוסיקה, פרשיית אהבים קצרה עם ג'ייק , מבקר מוסיקלי בעל מוניטין עולמי , נשוי, המתגורר בישראל.
חמש וחצי שנים חלפו והיא טרם התגברה על הטראומה שבפרידתם.

האיש המת

מאת: נורה גולד

תרגום: : אסף כהן

עריכה: תלמה פרויד

הוצאת כרמל

272 עמודים

deadman

 

לפני שנים אחדות קראתי את הספר "קונטרפונקט" מאת אנה אנקויסט, הספר משלב את המוסיקה עם החיים עצמם והמוסיקה מאצילה את פרשנותה גם על עלילת הספר. זה היה נפלא בעיני וכשקראתי את תקציר ספרה של נורה גולד ידעתי ששוב אנו עוסקים בחיים, באהבה ובמוסיקה והללו הרי קשורים זה בזה.

זה לא מה שקרה.

אמנם הספר עוקב אחר  אנשים שהמוסיקה היא בנפשם, ומשמשת להם כבסיס לתחביב , מקצוע ויצירתיות , אבל השפעתה על מהלך חייהם היא לא כה משמעותית

למרות שהגיבורה – איב, היא מלחינה ומטפלת במוסיקה, היינו מצפים שתובנותיה המוסיקליות יתבטאו גם בחיים , החיבור הזה הוא מאולץ וכמעט לא קיים.

במקום זה קבלנו אישה ממורמרת אשר מבכה באובססיביות את הרומן בן מספר החודשים שניהלה עם מבקר מוסיקה מבוגר בעל שם עולמי בתחומו אך מייצג אישיות מתנשאת ונקמנית. הרומן הזה התרחש חמש וחצי שנים לפני כן , אבל איב ממאנת להינתק ממנו.

סמינר של מרפאים במוסיקה המתקיים בירושלים מהווה עבורה עילה מוצלחת לשוב לישראל ולשחזר את פרשיית האהבים, לפרוט אותה ולנתח כל אירוע ואמירה שהתרחשו בין צמד האוהבים , תוך חיטוט עמוק בנבכי נפשה הסוערת והבלתי מתרצה של איב.

"… הייתי תלויה בו לחלוטין, כמו מכורה להרואין. כאילו ג'ייק ואני, האמצעות מחטים בזרועותינו , היינו מחוברים זה לזה בצינורית גומי, ואני חשבתי  שהצינורית הזאת מעניקה לי חיים (חבל הטבור שלי), כשלמעשה היא רוקנה ממני כל טיפת חיים והעבירה הכל לג'ייק. קצת כמו חשבון בנק משותף שאחד מבעליו כל הזמן מפקיד בו כסף מצד אחד והשני כל הזמן מרוקן אותו מהצד השני"

איב הבינה שמערכת היחסים ביניהם היתה מערכת לא בריאה ולא יציבה אבל סירבה להפנים את ההבנה הזו. ההגיון שלה סירב לשתף פעולה עם הלך הרוח של ליבה והיא לא מפסיקה להתאבל על היעלמו של בן הזוג הנערץ מחייה.

כשהיא מגיעה לישראל היא הולכת צעד צעד במקומות המעוררים בה זכרונות עזים וממשיים של תקופת הרומן שלהם , ואף כי היא עוסקת בריפוי במסגרת מקצועה , היא מתקשה להשלים עם העובדות, ולרפא את עצמה.

היא מתארת את נופי הארץ , ירושלים והקיבוץ בפירוט ובאהבה. כתיבתה כנה ורגישה.

יש משהו כואב בקריאת ספר כזה, יותר משיש הזדהות עם יסוריה של הגיבורה תחושת הרחמים גוברת וחונקת.

נורה גולד, ילידת 1952 היא סופרת קנדית  בוגרת אונבירסיטאות מקגיל וטורונטו בעבודה סוציאלית ושימשה כפרופסור חבר באוניברסיטת מקמאסטר , עד שפרשה לכתיבה ופועלת במרכז ללימודי מגזר במכון ללימודי חינוך באוניברסיטת טורונטו.

נורה גולד היא סופרת עטורת פרסים  , "האיש המת" הוא האחרון שבהם

מייסדת ועורכת של כתב העת הספרותי המקוון Jewish Fiction .net.

נקרא כספר דיגיטלי באתר אינדיבוק .לטעימה מן הספר לחצו כאן