האישה שגרה בתמונה

המלצה חמה לילדים – מופע גלריה מצחיק, קצבי ומעניין במוזיאון תל אביב

באחד הביקורים שלנו במוזיאון תל אביב, ראיתי דמות מוכרת. אשה לבושה ירוק ולראשה מטפחת עם נוצות טווס והיא מאופרת באופן מוחצן. לא הספקתי להעביר במוחי את כל אותם המקומות שנפגשנו ופתאום ראיתי אותה מוקפת ילדים ומבוגרים. היא מדברת והם צוחקים ומהופנטים אליה. הייתי חייבת לברר מי זו והסתבר שזו פְרוּזַ'ן נסיכת בבל. התבלבלתי לרגע. איך נסיכה מסתובבת לה לבדה במוזיאון ? מאיפה היא יודעת עברית ולמה היא מוכרת לי ? עוד בירור קל וכל התמונה התבהרה. פרוז'ן היא אחת מהיצירות של הצייר ההולנדי קֵייס וַן דוֹנְגֵן. משעמם לה להיות לבד בתמונה, היא רוצה קצת חֵבְרָה, אז היא יצאה מהתמונה והיא לא מוצאת את הדרך חזרה. היה לי ברור, שאנחנו צריכים לשמוע את כל הסיפור מההתחלה, אז באחד מימי החופשה, לקחתי את הבנות ויצאנו להכיר את האישה שגרה בתמונה.

האישה שגרה בתמונה

קרה לכם שעמדתם באולם הכניסה של המוזיאון ופתאום הגיחה מולכם אישה, שגרמה לכל המבקרים לעצור ולהתבונן בה ? כך הכרנו את פְרוּזַ'ן נסיכת בבל, שביקשה את עזרת כל מי שהתבונן בה, למצוא את מסגרת הזהב שלה, שם היא מצויירת בפרופיל ומאחוריה המדבר הכחול של בבל. היא חייבת לחזור לתמונה, כי השומרים במוזיאון עושים לה את המוות והיא הרי רגילה לשומרים בבבל ,שהיו עושים לה כבוד. פרוז'ן, שזכרה שהיא נמצאת במקום בו יש אוסף תמונות, ביקשה שנצטרף אליה לחיפוש וכדי "לעודד" אותנו להזדרז, אמרה שזו הזדמנות מצויינת להכנס לאוסף כשהשומרת לא יושבת על הכסא.
יצאנו לדרך נחושים לעזור לפרוז'ן וכשנכנסנו לאוסף של נעמי בלומנטל, שמענו מוזיקה בוקעת מאחת הפינות. מוזיקה במוזיאון ? הלכנו בעקבות הצלילים ופגשנו את פְרִידְרִיקָה מָרִיָה בָּר (דמות מאחד הציורים של גוּסְטַב קְלִימְט).

מאותו רגע התוודענו בדרך של משחק והמון צחוק ושנינות אל 2 הדמויות, פְרוּזַ'ן ופְרִידְרִיקָה. המפגש בין 2 התרבויות המנוגדות, שכל אחת מהן מייצגת, יוצר הרבה מצבים מצחיקים והתגובות של הילדים וההורים בהתאם. פרוז'ן שהגיעה מבבל מייצגת את התרבות המזרחית ואילו פרידריקה מגיעה מהעולם המערבי והתרבותי של וינה.

פרידריקה, שבתחילה נחרדה מההתנהגות העממית של פרוז'ן ורצתה להפרד ממנה לשלום, חוששת שפרוז'ן תעזוב את המוזיאון אז היא מסכימה לעזור לה למצוא את המסגרת ואת מקומה במוזיאון.
במהלך החיפוש, כל אחת מספרת על התהליך שהביא את הצַיָיר לְצַיֵיר אותה ותוך כדי הסיפור הילדים לומדים להכיר את הציור ואת הפרטים שבו ומדוע כל צייר בחר בצבעים, שמופיעים בתמונה או באביזרים שמופיעים בה.
כל ההסברים נעשים בצורה הומוריסטית, קלה להבנה, בשפה פשוטה, שהילדים מבינים. על הדרך הילדים לומדים להכיר את ההבדלים בין התרבויות. הם לומדים על הריקודים שהיו אופייניים לוינה (למשל צ'רלסטון) ועל אלו שהיו אופיינים למזרח, על המוסיקה שאפיינה את התקופה וגם מה הם תקליט ופטיפון. בין לבין הילדים למדו להכיר את צורת הישיבה שאפיינה כל אחת מהתרבויות (בבבל יושבים על כריות מרופדות רגל על רגל ואילו בוינה יושבים על כסא מעוצב), למדו על הבגדים שאפיינו כל תרבות ואפילו למדו להכיר את המבטא של כל שפה.
חלק מההסברים נעשים בעזרת הילדים, שהופכים להיות חלק מהמופע. בשלב מסויים נשלחים 2 צוותים של ילדים לחפש את תמונת הנסיכה. פתאום שמענו פעמון מצלצל, שבישר לנו שהתמונה נמצאה וכולנו הצטרפנו אל פרוז'ן ששמחה למצוא את מקומה.
צילום : יח"צ
פרוז׳ן קוראת לפרידריקה שתבוא לראות אותה, אבל פרידריקה לא מוכנה לשבת עם כולם. אם לא הזמינו אותה מראש היא לא באה. ככה נוהגים בוינה. כמובן שפרוז'ן לא מוותרת לה ואפילו מושיבה אותה על כרית, או שְמַאטֶה, כפי שפרידריקה כינתה אותה.
מול התמונה של הנסיכה, שמענו את סיפור בחירת הבעל של פרוז'ן ורגע לפני שפרידיריקה נפרדת ממנה, פרוז'ן מספרת את הסיפור האמיתי על דמותה. האם היא באמת נסיכה או אולי צפרדע או רקדנית ? ממליצה בחום להגיע אל המופע הבא ולגלות את כל האמת.

מתי, איפה וכמה ?

מוזיאון תל אביב לאומנות – המוזיאון פתוח בימים שני עד שבת. הכניסה למוזיאון לילדים עד גיל 18 חינם ולמבוגרים – 48 ש"ח, אלא אם כן יש לכם כרטיס מאסטרקרד פלטיניום, המקנה כרטיס זוגי חינם למבוגרים. הטבה אחרת היא למחזיקי כרטיס ישראכרט אחר דרך מסלול תרבות (הרישום באתר ישראכרט). המוזיאון מציע מספר פעילויות שונות לילדים.
שעות פתיחה: יום ראשון – סגור; ימים שני ורביעי: 10:00 – 16:00; יום שלישי וחמישי: 10:00 – 22:00 שישי: 10:00 – 14:00; שבת: 10:00 – 16:00
האשה שגרה בתמונה (לגילאי 6 ומעלה) בשבת ה- 26.10.13 בשעה 11:00 בבוקר. מחיר כרטיס לילד 55 ש"ח. כרטיסים בקופת המוזיאון- טלפון 03-6077020