האח

פאדי ויסמין, אח ואחות מוסלמים , סורים במוצאם , גדלים בשכונה נידחת בשטוקהולם וחולמים להמשיך ולתמוך זה בזה ולהתבגר ביחד אל תוך החיים הקשים והלא מבטיחים שלהם .
האם הצליחו ?

  • האח
  • מאת יואקים זאנדר
  • תרגום: דפנה לוי
  • הוצאה: מודן 2020
  •  250 עמ'

brother

 

לאחר שוד לא מוצלח שביצע פאדי עם חבריו, קמה יסמין , האחות הגדולה ועוזבת את אחיה ואת שבדיה למען עתיד לא ברור בניו יורק, שם היא מוצאת את עצמה מממנת את הסמים של בן זוגה. ובינתיים , האח הנעזב בשבדיה מחפש את עצמו כבר כמה שנים , אבל הסביבה שבה הוא מתנהל היא של נערים כמותו, עניים ומוזנחים שהבילויים שלהם מסתכמים בגניבות , הצתת מכוניות בלילות ומנוסות מפני המשטרה. הוא מגלה את האיסלם הקיצוני ונשאב לתוכו, וחלומו הגדול הוא להיות שהאיד.
“בחורשה הקטנה הזאת זה מתחיל, החיים החדשים שלי. אלה שלושה גברים מזוקנים, האחד לובש כפתן זהה לזה של החבשי, השניים האחרים בג’ינס וחולצות מכופתרות עד הצוואר, הם עומדים זה לצד זה , כאילו מחכים לנו, חמישה שטיחי תפילה בשורה מאחוריהם, פונים אל רווח בין העצים שדרכו אפשר להבחין בהתחלה של המנהרה ומאחוריה בנין רב-קומות ומרכז קניות. אני מחוץ לעצמי עכשו , מעל לעצמי, המציאות נראית חדה וזוויתית, אור נופל בצורה לא טבעית והופך אותנו לזהב ואזמרגד”
“אני יכול לראות שהלחיים שלו (של אבי) אדומות מהתרגשות, העיניים נוצצות, וה ממלא אותי ברוך לא צפוי. “אני יודע לאן אתה הולך, פאדי” הוא אומר “אני יודע לאן אתה חושב שאתה הולך, אתה לא חושב שאני מבין? אתה חושב שאני אידיוט ? ראיתי את החברים שלך, פאדי, את הזקנים שלהם והכיפות. אתה לא חושב שאני יודע מי הם?”
העלילה בספר מסתבכת , ישנן שמועות שפאדי, האח, נהרג בסוריה באחת מפעילויות הג’יהדיסטים אליהם השתייך. אולם יסמין מקבלת סימן כלשהו שייתכן שאחיה נשאר בחיים והיא חוזרת לשבדיה לחפש אותו , במסווה של נסיעת עבודה מטעם חברת מיתוג אמריקאית.
ואם לא די בכך , מופיעה בסיפור קלרה ואלדן, עוזרת פרלמנטרית בפרלמנט האירופי – המוכרת כגיבורת ספרו הקודם של יואקים זאנדר “השחיין” – והיא מצידה נופלת קורבן לתרמית בינלאומית בהכינה עבור הקולגה שלה דו”ח עבור כנס משפטנים מהפרלמנט האירופי בשטוקהולם שמטרתו היתה להמליץ על שינויים במבנה המשטרה במדינות האיחוד. מי ירויח מכך ? מי יפסיד ? ומיהו זה שגנב את המחשב שלה ולשם מה ? איך נכנסת יסמין לסיפור הזה ומי מנהל את כל המהומות בפרברי הערים השונות באירופה , בשטוקהולם אך גם בבולטימור , ארה”ב.
מתח מרתק ובנייה מעניינת של העלילה. אין רגע דל.
כל הפרקים מסופרים בגוף שלישי פרט לפרקים אודות פאדי,האח, המסופרים בגוף ראשון ומעוררים יחס אישי מיוחד אל הנער המתבגר הזה.
זהו ספרו השני המוצלח של יואקים זאנדר, עורך דין בפרלמנט האירופי, שהוכתר בשבדיה כשילוב מבריק בין סטיג לרסון לג’ון לה קארה.
נקרא כספר דיגיטלי באתר אינדיבוק. לטעימה מן הספר ולרכישה

 

 

 

מרת נחת
זוכרות את מר שמח וחבר מרעיו, אז אני נשואה למר נחת, ולכן אני נקראת מרת נחת.