האושר בידיים שלנו- המיתוסים של האושר / סוניה ליובומירסקי

בחורה עם מחשב נייד

974351      אין אדם שאינו רוצה להיות מאושר בחייו. האושר הוא אחד מהרגשות חיוביים שאדם חווה בזמנים ובמצבים שונים. האושר הוא בעיקרו מצב נפשי, שבו אדם מרגיש שטוב לו והוא מרוצה מחייו. אין לזה קשר למצב סוציואקונומי, אלא לגישה סובייקטיבית של הרווחה האישית שלו. תפיסת האושר היא אישית ושונה מאדם לאדם ולכל אחד קיימת הבחירה להיות מאושר.

סוניה ליובומירסקי , פרופסור לפסיכולוגיה מאוניברסיטת קליפורניה שעסקה במחקרים על האפשרות לשמר את האושר ולהגביר אותו בספרה זה היא מנתחת את מנגנוני האושר בחיים.
הרבה מיתוסים נכתבו על השגת האושר בחייו של האדם לדבריה של סוניה ליובומירסקי אנו רגילים לחיות בציפיה שכאשר דברים מסויימים יתרחשו בחיינו כמו נישואים, לידת ילדים, עבודה, עושר ועוד אנחנו נהיה מאושרים. אבל המיתוסים האלו הם המפריעים לנו להרגיש ולהשיג את תחושת האושר בחיינו. היא מתארת ומסבירה על המיתוסים המלווים אותנו לאורך חיינו , המיתוסים שהישגים מסוימים יגרמו לנו אושר ואילו קשיים ומצוקות יגרמו לנו אומללות למרות שידוע היום שאיכות החיים ותחושת האושר אינה תלויה רק בהישגים בחיינו. כאשר אנחנו משיגים את מה שרצינו להשיג אנחנו מאושרים, תחושת האושר שלנו מתגברת אך תחושה זו שאנחנו חווים חולפת לאחר זמן זמן קצר וחוזרת לרמתה הקודמת. היא טוענת שאם נתרכז פחות במה שיש לאחר ונשווה זאת למה שיש לנו, אם לא נצפה לדברים שיתרחשו בחיינו כמקור לאושר אלא נתרכז בעצמנו נוכל למצוא את הדרך להיות מאושרים. סוניה ‬ליובומירסקי נותנת לקורא לראות ולהבין כיצד ע"י שינוי המחשבה, וחוסר האמונה במיתוסים על האושר תאפשר לאדם לחוש מאושר ולצפות לאושר המתאים לו.
הספר מחולק לכמה נושאים. נושאים שמהווים לעיתים בחיינו נקודות משבר. חלק אחד עוסק במערכות יחסים בחיינו כמו זוגיות, נישואים, לידת ילדים, גירושין. החלק השני עוסק בעולם העבודה וכסף וחלק נוסף מתייחס למחצית השנייה של החיים ונושאים כמו בריאות, זקנה וחרטות המתלווים לשלב חיים זה.בנוסף בספר משולבים סיפורים ומשלים עם מוסר השכל ותובנות שאפשר לקחת מהם.
הספר הוא ספר עיון המיועד לקהל הרחב שרוצה לדעתי להרחיב את זוית הראייה שלו על החיים ועל תחושת האושר בחייו. את הספר צריך לקרוא מתוך מחשבה פתוחה ,רצון לשנות דברים ולקחת לעצמנו את מה שמתאים לנו כדי להגביר את תחושת האושר שלנו.
" ההשלכות של האמונה במיתוסים של האושר הרסניות ומיותרות. אנחנו חייבים להפסיק לחכות לאושר, וחייבים להפסיק להיות מבועתים מהאפשרות של היעדר אושר… אחרי שנזהה עד כמה אמונותינו בשאלות" מה גורם לנו אושר נצחי " ו" מה גורם לנו אומללות נצחית" הניעו את תגובותינו לאתגרי החיים ולרגעי המעבר בחיים, נהיה מוכנים להחליט אילו צורות התנהגות יטפחו את אושרנו ואת ההצלחה והצמיחה שלנו- נהיה מוכנים לחשוב פעמיים, ולפעול מתוך הגיון ולא מתוך אינסטינקט…"
את הספר קראתי לא ברצף אלא בהפסקות שאפשרו לי לחשוב על הדברים שסוניה ליובומירסקי מביאה בספרה. לקחתי לעצמי גם מספר תובנות חדשות הקשורות לתחושת האושר בחיים.
ממליצה למי שרוצה להשליך כמה מיתוסים שמלווים אותו בחייו, רוצה להרחיב את זווית הראייה שלו בנוגע לאושר, לאמץ תובנות חדשות ומאמין כי העלאת תחושת האושר בחייו נמצאת בידיו ובכוחו.

מירי נחמן
מנחת קבוצות "אמצע החיים והגיל השלישי" ואחות במקצועי. נשואה ואם לבן ובת בוגרים. קוראת הרבה ,תולעת ספרים מגיל צעיר. אוהבת לבשל,להאזין למוזיקה,לטייל, לאסוף גמדים ומגנטים מכל העולם. מזמינה אתכם להפליג איתי למרחקים בעולם המחשבות אותן אני כותבת בלילות.