האוצרות של חדרה

אומרים שלא רחוק מחדרה בין הים לבין החולות יש מקום שבו זורחת השמש בלילות

בחורה עם מחשב נייד

העיר חדרה עוד מילדותי הייתה בית. דודתי קמיל ומשפחתה מתגוררים שם. זכרתי את חורשת עצי האקליפטוס, השבתות הנפלאות בים, זכרונות מגבעת אולגה וכפר הים. בבגרותי ביקוריי שם התמעטו והיה לי לעונג לחזור ולבקר בסיור מיוחד בחדרה והפעם לראות היסטוריה מול חדשנות מרשימה.

את הבוקר שלי אני פותחת עם גזוז טעים ופרעצל חם בקיוסק הראשון של חדרה ומאזינה להרצאה על איש היישוב דוד שרשוב שהיה בעל דוכן דגים ובעל הקיוסק ותוהה מה בין דגים,קרח וקיוסק? סיפור שהיה על אותו דוד שרשויה מחדרה בעל דוכן דגים, שהשתמש בקרח לצינון הדגים וחשב על דרך נוספת ל'ניצול הקרח' וכך בחר להקים קיוסק ולמכור בעיקר גזוז!

כך קראו אז למשקה הסודה שהומתק בסירופ פירות בטעמים שונים. חיים נחמן ביאליק המשורר הידוע(רצה להזמין כוס גזוז בקיוסק, הוא פנה למוכרת ואמר: " גזזיני ואגרשךוהעדיפיני במלייך". במילים פשוטות: תני לי גזוז, אתן לך גרוש ותחזירי לי עודף במטבע של מיל.

בשנת 2016 נפתח הקיוסק המשוחזר, לא במקומו המקוריאך מוקם במקום עכשווי ראוי על מנת לספר את סיפורו.במקום פועל קיוסק המשמר את "הרוח" של הקיוסק המקורי ומציע בנוסף לכל היתר גם גזוז

"בנגיעות " ובאוירה של פעם.

שדרת הרצל פינת רחוב אחד העם.

טיולים - הקיוסק

משם, אני ממשיכה למרכז ההמבקרים-בית הספר אחד העם ההיסטורי 

כיום, משמש המבנה כבית למועצת העיר ולחלל ויזואלי להנחלת מורשת החינוך במושבה שהפכה לעיר. בעבר, עם הגעת המתיישבים הראשונים למדו הילדים בחדר בחאן, אט אט גדלה האוכלוסייה ואיתה מספר הילדיםולכן החדר היה צר מלהכיל. משם עברו לצריף, לבתי מגורים עד אשר הוחלט כי כמו בכל מושבה גם כאן בחדרה ראוי שיהיה בית ספר נאה המכבד את הדור הצעיר, כך בשנת 1922 נחנך בית הספר ברוב עם בהשתתפות הנציב העליון הרברט סמואל. בבית הספר היו שלושה חדרי כיתות וחדר קטן למורים ולאחות.

באותם הימים הוא נקרא "בית הספר העממי", הכניסה הייתה מרחוב אחד העם, לאחר שסללו את הרחובוהמכוניות הופיעו ברחוב ראשי זה, העתיקו את הכניסה לבית הספר מרחוב הרצל.

רחוב אחד העם 04-6303101 21 visitors@nhlhadera.co.ב

תוצאת תמונה עבור מרכז המבקרים אחד העם חדרה

אחריי פיסת היסטוריה שכזאת, אני חושקת בקצת מים וספארק חדשנות מרענן ומגיעה למרכז הקניות החדש בחדרה 'מול החוף ויילג'

'מול החוף וילג' כפר הקניות והבילויים הגדול בישראל הושק, המתחם בקונספט כמותו לא נראה בישראל ממוקם על כביש החוף מול הכניסה לחדרה, הכפר מעוצב בהשראת מדרחוב קניות בבירות אירופה, יהווה מוקד בילוי לכל המשפחה  ועתידים לפעול בו 120 חנויות מתחום האופנה, הבילוי, הפנאי וההסעדה.

גולת הכותרת של האטרקציות  ומה שהכי שבתה את עיניי,היא בריכת גלישה מתוצרת CityWave מגרמניה. בעולם קיימות עשר בריכות בלבד מסוג זה כאשר הבריכה בישראל הינה הבריכה הגדולה ביותר, חובבי הגלישה בישראל יוכלו לגלוש כל השנה, בריכת הגלישה צפויה להיות מוקד עליה לרגל לחובבי גלישה מקצועיים וחובבים מכל רחבי הארץ.

בריכת גלים במתחם החוף ויליג' חדרה CITYWAVE     אני הבריכת גלים המגניבה שלי!בריכת גלים במתחם החוף ויליג' חדרה CITYWAVE

מקום נוסף צבעוני כייפי שמשך אותי אליו הוא מגרש משחקים לילדים  שיובא מדרום קוריאה, עם מתקנים בגובה 6.5 מטרים לצד מתחם ג'ימבורי ייחודי בו בית בלונים מעופפים, מתחם מכבי אש, סימולציית מטוס לילדים, חדר פרטי לימי הולדת

לאחר אני שמה פעמיי לפארק חדרה המהמם ונזכרת בשיר " חופים הם לפעמים געגועים לנחל  ראיתי פעם חוף שנחל עזבו" כך כתב נתן יהונתן על שפך נחל חדרה לים.

תכנית הקמת הפארק נולדה בשנות השבעים עם הקמת תחנת הכח אז "מאור דוד" כיום "אורות רבין" , עקרונות התכנית היו לשקם קטע נחל של כ- 1,500 מטר , להזרים אליו מי ים שהוכנסו לתחנה לצינון הטורבינות ויצאו חזרה אל הנחל .

כך, נוצרה זרימה קבועה בקטע זה ללא קשר לעונת השנה .

כיום בעקבות פעולות שיקום נרחבות חזר הנחל לזרום,בשתי גדותיו של הנחל, פארק יפהפה, מדשאות ופינות ישיבה.

חורשת אקליפטוסים ושדרת דקלים המוליכות אל מדרגות היורדות אל המזח ואל מסלול הליכה עד חוף הים.

בשנת 2013 הוקם מעל הנחל גשר המיתרים המחבר בין שתי גדותיו.

חוויה מיוחדת לאוהבים היא השקיעה. בימי הסתיו ניתן לצפות בשקיעות אדומות מדהימות מעל רכסי הדיונות העוטפות את הפארק.הצעירים יכולים להתגלגל במדרונות הדיונות וללכת לאורך החוף עד לגבעת אולגה.

בחודשי הקיץ, באזורים החוליים פורחים נר הלילה וחבצלת החוף. לאורך גדות הנחל מתקיימים פסטיבלים גדולים .

קטע משביל ישראל עובר בפארק לאורכו של הנחל .

הדייג והרחצה בנחל אסורים.

הפארק פתוח למבקרים , ניתן להזמין הדרכה לקבוצות בלשכת התיירות 04-6343296

https://youtu.be/ub2H6ihlkLA

תוצאת תמונה עבור פארק נחל חדרה

פארק נחל חדרה. צילום: מיכל חורי, ארכיון הצילומים של קק''ל          ×¦×™×¤×•×¨×™× בנחל חדרה. צילום: ארכיון הצילומים של קק''לא

פארק נחל חדרה, יח"צ     ×¡×™×¨×•×ª בפארק נחל חדרה. צילום: ארכיון הצילומים של קק''לתוצאת תמונה עבור פארק נחל חדרה

אחרי כל היופי הזה אני מאוד רעבה ובעקבות המלצה מגיעה למסעדת '"בית חנקין"- המסעדה נמצאת מעל גרם מדרגות ארוך מוביל מחוף הים אל הבית הבנוי בסגנון "הבאוהאוס", שבחדריו בית קפה אינטימי ורומנטי המחזיר את הסועדים אחורה במנהרת הזמן. את הבית במרומי הצוק בנה יהושוע חנקין כמחווה לאהבתו הגדולה לאשתו אולגה בנוף המרהיב אל שקיעות ומרחבים. במסעדה מוגש תפריט חלבי וגנבו את ההצגה עוגיות התמרים המצוינות מאפה ידה ל סבתו של אריק זכיין המקום שסיפר את סיפור משפחתו.

שד' מנחם בגין 1 גבעת אולגה |

טלפון: 04-6214424

פתוח א'-ה': 09:00 בבוקר

עד לקוח אחרון בלילה.

יום ו': 09:00 עד שעה לפני כניסת שבת.

המקום מתאים לאירועים של עד 140 אורחים

כחמש דקות מכביש החוף

למסעדה תעודת כשרות חלבית – יש אפשרות למנות מהדרין

למתקשים בטיפוס למצוק – שירות הסעה עד למעלה

תוצאת תמונה עבור מסעדת בית חנקין

שישבתי במסעדה שמעתי מהסועדים על מלון 'רמדה' ריזורט חדרה הסמוך, על חבילות נופש מעניינות לקיץ ולחגים והחלטתי לקפוץ לראות על מה מדובר.

אני עולה לסוויטה בקומה 21 ומתרשמת מאיכות הסוייטה האווירה הנעימה וכמובן הנוף המרהיב מהחלונות.

המלון מותאם לאורחים המגיעים לנופש או לעסקים ולמשפחות מהארץ ומחו"ל.

חדרי המלון:173 חדרים מרווחים ומפוארים, מתוכם 102 סוויטות מפנקות, חדרים עם דלת מקשרת וכולם עם מרפסת

הפונה לנוף הים. בכל החדרים והסוויטות במלון:

מרפסת, נוף לים, מקלחת\אמבטיה, אינטרנט אלחוטי חינם, טלוויזיה בכבלים, כספת, פינת ישיבה, ערכת

קפה\תה, מיזוג אויר )חימום\קירור(, מיטת ספה, מייבש שיער, מקרר מיני.

מתקני המלון: OCEAN SPA ספא יפהפה עם 10 חדרי טיפולים;

בריכת שחיה חיצונית ובריכת שחיה מקורה המחוממת בחדשי החורף; ג'קוזי; סאונה יבשה ורטובה.

חוף ים – צמוד למלון

חדר אוכל יפהפה הצופה ללגונה המרהיבה ולים.

אולמות לכנסים ואירועים, ימי עיון, סמינרים ועוד…

האולמות מאובזרים במפרט טכני עשיר במיוחד וכולם צופים לנוף הלגונה המרהיבה ולים.

אני מוזמנת לקפה ועוגה הכולל בפוה פירות העונה מגוון וטעים,במלון

ספא יפהפה עם 10 חדרי טיפולים;

בריכת שחיה חיצונית ובריכת שחיה מקורה המחוממת בחדשי החורף; ג'קוזי; סאונה יבשה ורטובה.

חוף ים – צמוד למלון

חדר אוכל יפהפה הצופה ללגונה המרהיבה ולים.

אולמות לכנסים ואירועים, ימי עיון, סמינרים ועוד…

תוצאת תמונה עבור מלון רמדה ריזורט חדרה סוויטה

Gallery image of this property

מקומות נוספים בעיר חדרה שתוכלו לבקר בהם:

קפה פיינברג – בית קפה מסעדה חלבית, כשר למהדרין בית פיינברג הוא ללא ספק אחד הבתים היפים ביותר בארץ שעבר שימור. מאה עשרים שנה מאוחר יותר מוזמנת לכם חוויה בלתי נשכחת, עטופה בריחות, בצבעים ובטעמים מן המנות המוגשות בליווי אוירה בניחוח של פעם. בית הקפה ממוקם בחצר הפטיו שבו שתלה פאני פיינברג, אם המשפחה את גינת אירוסים. כיום, פועל במקום בית קפה קסום המארח סועדים המגיעים אליו מכל רחבי הארץ ומוצעים בו תפריטים לקבוצות מטיילים ולחגיגת אירועים עסקיים ומשפחתיים. לקבלת מידע והצעות מחיר לקבוצות ניתן לפנות ללשכת התיירות- "נחלים" החברה לתיירות.

חוות חפציבה – אחוזת קיסריה שבחפציבה זהו השם שהוענק למקום על ידי אולגה חנקין על פי הפסוק מישעיהו ס"ב 4" :לא יקרא לך עזובה ולארצך לא יאמר עוד שממה ,כי לך יקרא חפצי בה. כי חפץ ה' בך." שטח החווה נכלל בשטחי חדרה שנרכשו בשנת 1891 על ידי יהושע חנקין. בשנת 1906 נרכש השטח ע"י "אגודת נטעים" ששמה לה למטרה לספק עבודה לפועלים עבריים ולהקים יישובים חדשים בארץ מכספי הון פרטי. בחווה נטעו פרדסים ומטעי שקדים וזיתים שהושקו ממי הנחל. במהלך השיקום שוחזרו בית המשאבות, בית מנהל החווה ורחוב הפועלים. מידי שנה בסיומו של הסתיו ותחילתו של החורף מגיעים אלינו מאזור הים השחור כ – 30 אלף קורמורנים, לבלות את החורף בארצנו. ריכוז גדול במיוחד למעלה מ 000,8 קורמורנים מגיע להעביר את החורף על צמרות עצי האקליפטוס על גדת הנחל בשטחה של החווה. החווה שוקמה ושוחזרה ע"י חברת חשמל והמועצה לשימור אתרים. כיום ניתן לבקר בחווה ללא עלות ,לצפות בסרט במרכז המבקרים לסייר בבית המשאבות המשחוזר וללכת לאורכו של הנחל עד לשפך לים. במקום מדשאות מטופחות המתאימות למנוחה ופיקניק, בראשית החורף מעוטרות הגבעות סביב ברקפות ובשלל פריחה צבעונית. מרכז מבקרים: 8634742-076 בימים א-ה בין השעות 30:15-00:7

שמורת ביצת זיתא ותל זרור שמורת זיתא ותל זרור – ככה היה פה פעם בפינתה המזרחית של העיר חבוי מקום מיוחד בו אפשר למצוא שקט. טיול לשמורת זיתא ותל זרור מתאים לכל המשפחה ומשלב את כל מה שילדים יתלהבו ממנו. גבעה לטפס עליה, ציפורים להתרגש מהם ועקבות בעלי חיים המספרות לנו את אשר קרה בלילה. אצל כולם בסוף התחושה תהיה זהה. ככל הנראה ככה היה פה פעם, ערב בוא החלוצים. עונות ביקור מומלצות חורף ואביב, לאחר הגשמים נקוות שלוליות לאורך הדרך והיא אינה מומלצת לנסיעה ברכב פרטי. שמורת ביצת זיתא נמצאת בין מפעלי גרנות לשכונת בית אליעזר בחדרה, מידע נוסף על המסלול ניתן למצוא באתר תיירות ובילוי של חדרה city.tour-hadera ניתן להזמין טיול מודרך בלשכת התיירות 6343296-04

הטכנודע – דברים שרואים רק מכאן מרכז ייחודי לחינוך מדעי וטכנולוגי השוכן במרכז גבעת אולגה חדרה . בטכנודע מצפה כוכבים מהגדולים בארץ כשבראשו כיפה גדולה וכסופה, פלנטריום – בו מתקיימת הדמייה מרהיבה של כיפת השמים. יחידה לסימולציה רפואית- התנסות פעילה בעולם הרפואה, פארק מדע – מעבדת ענק תחת כיפת השמיים עם עשרות מוצגים מרהיבים המלמדים את עקרונות הפיזיקה ועל מקורות האנרגיה. מוזיאון מדע – לגלות, להתנסות, להבין. מוזאון אינטראקטיבי ובו מגוון תערוכות המגלות את סודות הפיזיקה ויסודות המדע. רח' הרב ניסים 2 ,גבעת אולגה ימים א'-ה' 6333505-0

בית יד לבנים – אתר הנצחה לבני חדרה הבית משמש מרכז חינוכי, תרבותי ונערכות בו פעילויות ערכיות להנצחת הנופלים. בחדר ההנצחה לחללי חדרה שנפלו במערכות ישראל מוצגות תמונות הנופלים ולכל אחד מהם ספר הנצחה אישי. במתחם, חדר עץ הזית בעל מבנה כיפתי פתוח וחזית זכוכית עליה חרוט ציטוט ממגש הכסף מאת נתן אלתרמן. " ..אז יצאו נערה ונער ואט אט יצעדו הם אל פני האומה…" בתוך החדר נטוע עץ זית עתיק. עמודי הזיכרון, שמונה עמודים מתנשאים לגובה 7 מטרים כל אחד, צבעם צבע חלודה טבעי. בראש כל עמוד חרוט שם המלחמה ובגובה העיניים חקוקים שמות החללים מאותה מלחמה. רח' רוטשילד פינת הנשיא | טלפון – 6342004-0

 בית קוטלר – משפחת קוטלר ממייסדי חדרה. ביתם הצנוע של משה ולאה קוטלר הינו אחד הבתים שנותרו שלמים כפי שנבנה בזמן הקמתו בשנת תרנ"ו. האב משה נפטר מקדחת בשנת 1900 ואשתו לאה נפטרה בשנת 1903 .שניהם נקברו בחדרה. עד לאותם שנים הם גרו בחדר אחד והשכירו את החדר השני לזוגות צעירים. ילדיהם עזבו את חדרה והמשיכו להשכיר את הבית. בשנת 1909 התגוררו בבית חברי "אגודת השומר" שבאה להנהיג שמירה עברית בחדרה. ב-1921( מאורעות תרפ"א( גרו בבית טובה וניסן רוטמן אנשי ניל"י, עם בנם אבשלום רוטמן התינוק. הפורעים הערבים שהגיעו ממזרח לחדרה פגעו בשני הבתים הדרומיים של המושבה – בית קוטלר ובית פיינברג – והחלו להתקדם במעלה רחוב הגיבורים, תוך שהם בוזזים את הבתים והרכוש. רק לאחר סיוע אווירון בריטי שהטיל פצצות על הפורעים נמלטו הפורעים . במשך שנים עמד הבית בשיממונו. בשנת 2010 ,שנה לאחר שהתמוטט גג הרעפים של המבנה, החלו עבודות שיפוץ הבית ושימורו ביוזמות החברה להגנת הטבע.