האוצרות האבודים/תנ"ך בפרוזה – איל כהן

התנ"ך כפרוזה

האוצרות האבודים/תנ"ך בפרוזה – איל כהן, הוצאת ספרי ניב 2019.

 ברגע שראיתי את המארז היפיפיה הזה נמשכתי אליו, מארז שחור עם איורים צבעוניים מושכי עיניים. כשהבנתי מה אני מחזיקה ביד בכלל התמוגגתי. סוף סוף זה קרה. משהו לקח את המחשבות שלי מימי התיכון והוציא אותם לפועל.

אני חוזרת אחורה, תלמידה בתיכון, ספרות מוגבר, קוראת 2-3-4 ספרים בשבוע וכבר מזמן לא ממדפי הנוער. פול אוסטר ופאולו קואלו, דיק פרנסיס וג'ודית מייקל, את רוב הספרייה. אני יושבת בשיעור תנ"ך ולא מבינה כלום! המורה (המדהימה!!!!) מנסה להסביר לנו שהתנ"ך הוא בעצם סיפורים על אנשים, אנחנו רק צריכים לראות מעבר למבנה הפסוקי ומבנה המשפט המסובך ואני חושבת לעצמי, אז אם התנ"ך הוא סיפור על אנשים, אז למה לא כותבים את זה כמו סיפור?

השבוע גיליתי ש20 שנה לאחר שהמחשבה הזו אייל כהן עשה את זה! הוא לקח את סיפורי התנ"ך ועיבד את זה לסדרה של "פרוזה ספרותית המובילה את הקורא מראשית הבריאה אל תוך העולם הקסום של התנ"ך גיבוריו הלובשים עור וגידים" (עמ' 13).

המארז כולל ארבעה ספרים:

ימי בראשית – מבריאת העולם ועד ירידת השבטים למצריים.

דור המדבר – שיעבוד העם במצרים ועוד פטירצו של משה בטרם הכניסה לארץ ישראל.

ימי השופטים – כיבושי יהושוע ועד טרם ימי מלכות ישראל.

המלך דוד – החל משאול המלך ועד פטירתו של המלך דוד.

 עוד לא סיימתי לקרוא את ארבעת הכרכים, אני לקראת סופו של הראשון ועד כה נהינת בעיקר לגלות עד כמה מסיפורי התורה אני עוד זוכרת מימי התיכון.

הספר מתאים למי שמחפש קריאה אחרת בתנ"ך. צריך לזכור שכמו בכל טקסט יש כאן פירושים, תוספות של המחבר ומחשבה זו צריכה ללוות אותנו בקריאה, אך יחד עם זאת, אני שמחה שסוף סוף משהו הרים את הכפפה ובחר להנגיש את סיפורי התורה.

WhatsApp Image 2019-09-13 at 08.40.15

ספריית כבר תבור
בואו להכיר את הספרייה הכי יפה בארץ (אולי אני קצת משוחדת). את העשייה, את הצוות ואת האהבה למילה הכתובה ולקהילה שלנו.