האופרה 'דון ג'ובני' של מוצרט מגיעה לאופרה הישראלית בלבוש חדשני ומסחרר

בהפקה משותפת לאופרה הישראלית ולבית האופרה המלכותי הקובנט גרדן בלונדון , עולה האופרה 'דון ג'ובני' של מוצרט עם חגיגה של מוסיקה, וידאו-ארט וטכנולוגיה חדשנית מרהיבה.

דון גובני,צילום יוסי צבקר
צילום: יוסי צבקר

בהפקה משותפת לאופרה הישראלית ולבית האופרה המלכותי הקובנט גרדן בלונדון , עולה האופרה 'דון ג'ובני' של מוצרט עם חגיגה של מוסיקה, וידאו-ארט וטכנולוגיה חדשנית מרהיבה. האופרה בבימויו של קספר הולטן ובניצוחו של דניאל אורן .

'דון ג'ובני' היא אחת היצירות משלישיית האופרות המפורסמות ביותר שכתב מוצרט יחד עם הליברטיסט דה פונטה (לצד 'כך עושות כולן' ו'נישואי פיגרו'). 'דון ג'ובני' היא הדרמטית מבין שלושתן ומשלבת בצורה מופתית קומדיה, טרגדיה ומוסיקה מלאת רגישות. למרות הטרגיות שבה, לא פעם הצופה מוצא עצמו מצחקק מקטעים קומיים שנונים במהלכה.
דון ג'ובאני היא אופרה בת שתי מערכות, אשר הולחנה על ידי וולפגנג אמדאוס מוצרט, בעת שהותו בדירה שכורה בפראג; באותה דירה הוא כתב שתי אופרות: ד'ון ג'ובאני ונישואי פיגארו. והליברטו לאופרה, כפי שצויין, נכתב על ידי הליברטיסט האיטלקי לורנצו דה פונטה.

דון גובני. צילם יוסי צבקר
צילום: יוסי צבקר

בשנים האחרונות תוקף את האופרות טרנד של חדשנות ומודרניזציה, כפי שראינו ב"דולי הפנינים" וב"חלום ליל קיץ". גם הפעם האופרה מקבלת פרשנות חדשנית, על ידי שימוש נרחב בטכנולוגיה מודרנית. הרבדים הרגשיים מתורגמים אל הבמה באמצעות טכנולוגיה חדשנית של הקרנה הנקראת וידאו מפינג (Video Mapping) – שבאמצעותה נוצר שילוב בין תפאורה גדולת מימדים למערכת הקרנה שפועלת בתיאום מלא עם תנועתיות המבנה הבימתי,ליצירת דימויים תלת מימדיים.
הבמה היא רב מימדית ומסתובבת, מאפשרת לראות את הפנים והחוץ ומספר מוקדים בו זמנית. המבנה על הבמה מדמה אחוזה מרובת פרוזדורים ודלתות – שיוצרים מבנה פתלתל ומתעתע. בנוסף, היא מעוצבת כמבוך, שבדומה למזג ההפכפך של ג'ובני – יכול להתהפך בן רגע.

עבודת הוידאו-ארט המרהיבה מהווה רובד ויזואלי נוסף שמחדד את המסרים הדרמטיים: היא מורכבת מדימויים אבסטרקטיים שמוקרנים על המבנה הבימתי ויוצרים שכבה נוספת בעולמו של ג'ובני.
כפי שציינתי, הוידאו ארט, משמש כאמצעי נוסף להביע את מה שמתרחש על הבמה ובלבן של הדמויות. למשל, כשדון ג'ובני דוקר את אביה של אנה, על התפאורה מתפשט לו "הדם" באמצעות הוידאו ארט. וכשאנה מגלה שדון ג'ובני הוא זה שהרג את אביה, הוידאו ארט מראה את הסערה המתחוללת בנפשה.
וחשוב לא פחות, הוידאו ארט יוצר תמונות מרהיבות על הבמה. תמונות מהפנטות ומלאות אמוציות, שלא ישאירו אתכם אדישים.

דון גובני - צילום יוסי צבקר
צילום: יוסי צבקר

האופרה נפתחת עם מוזיקה דרמטית, הקדמה לבאות. תוכלו לחוש בפתיח את תמציתה של האופרה, במקצב הדרמתי ובצלילי המרדף המבשרים את הטרגדיה.

לפני שהדמויות עולות על הבמה, על התפאורה מוקרן לו הוידאו ארט, המתפשט לו לאיטי והוא מהווה הקדמה המזכירה מעט סרט קולנוע ישן. על הבמה נכתבים להם שמות על גבי שמות, של אהובותיו השונות של דון ג'ובני. השמות האלו, יהוו מוטיב קבוע במהלך כל האופרה וידגישו את הפער בין ותדמיתו של דון ג'ובני כמאהב הגדול מכולם שרודף בלהט אחר נשים רבות, לכישלונותיו בפועל פעם אחר פעם במהלך האופרה.

דון ג'ובני חי חיים מלאים בתועבה. כל לילה הוא היה עם אישה אחרת, אותה הוא כבש. אפילו היה לו ספר שחור עם שמות כל אהובותיו, נשים בכל גיל, בכל מידה ובכל דרגה. העיקר מבחינתו היה שהיא לובשת שמלה… ולפי דרך מחשבתו, אם יהיה נאמן לאחת, הוא בעצם יתאכזר לכל שאר הנשים.

האופרה נפתחת, כשדון ג'ובני נמלט מביתה של אנה לאחר שניסה לתקוף אותה והיא בעקבותיו. דון ג'ובני רוצח את אביה של אנה לאחר שזה רצה לשמור על כבודה של בתו. האב הנרצח, הקומנדטורה, ישוב לבמה בסוף האופרה ויראה לצופה שכל הולל יבוא על עונשו בחייו ובמותו.

דון גובני, צילם יוסי צבקר
צילום: יוסי צבקר

אם לא די במעשיו אלו, דון ג'ובני שלא בא אל סיפוקו, מוצא "קורבן" חדש לפתות. הוא מגיע לחתונתם של מאזטו וצרלינה, ושם הוא מצליח לקחת עימו את צרלינה רגע לפני חתונתה. הוא מבטיח לה, שאם היא תבוא איתו לביתו הוא יתחתן איתה.

דונה אלווירה, אהובה שננטשה על ידו, היא זו המצילה את צרלינה מידיו של דון ג'ובני.

דון גובני,,,צילום יוסי צבקר
צילום: יוסי צבקר

למרות היותו דון ג'ובני, כובש הנשים הידוע, דמותו באופרה נמצאת בהידרדרות מתמדת. כיבושיו נכשלים פעם אחר פעם במהלך האופרה.
דון ג'ובני, הפך לנרדף ולאו דווקא על ידי נשים, אלא על ידי אלו המבקשים לנקום בו על מעלליו. עד לסופו המר.

הנשים באופרה, הן פתייניות ותמימות בו- זמנית. למשל, צרלינה היא תמימה, אך משתמשת באומנות הפיתוי כדי לרכך את קנאתו של מאזטו.
בשמלתה של אלווירה כתובים שמות, המזכירים את השמות שנכתבו עם הוידאו ארט על גבי התפאורה. היא מייצגת את כל אהובותיו הנבגדות.

באופרה זו, בניגוד לרוב האופרות, מתקיימים גם דיאלוגים, שאינם שירה, אלא שיחות המלוות עם ניגון קל ברקע. השיחות האלו מנוהלות על ידי דון ג'ובני ומשרתו לפורלו. ולא בכדי. בניגוד לרוב הדמויות האופראיות המובילות, אין לדון ג'ובני אריה מרכזית משלו, אלא רק שתי אריות קצרות מאוד. הוא אינו מביע באמצעות אריות את תחושותיו הפנימיות. שפתו המוזיקלית של דון ג'ובני משתנה מתמונה לתמונה בהתאם למי שהוא מדבר אליו. דון ג'ובני הוא זיקית המתמחה באומנות הפיתוי, וכך גם מוצגת דמותו המוזיקלית.

מאחלת לכם צפייה והאזנה נעימה!

XOXO

אחת שיודעת 😉

תאריכי המופעים:
שני 12/02/2018- 20:00, שלישי 13/02/2018- 20:00, חמישי 15/02/2018- 20:00, שישי 16/02/2018- 13:00, שבת 17/02/2018- 20:00, ראשון 18/02/2018- 20:00, רביעי 21/02/2018- 20:00, חמישי 22/02/2018- 18:00, שישי 23/02/2018- 13:00.
מחירי כרטיס: 192- 438 ₪
משך המופע כשלוש שעות ורבע
להזמנת כרטיסים: 6927777- 03, http://www.israel-opera.co.il/
ההצגות מתקיימות בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ')שד' שאול המלך 19

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)