האופה מברלין-סרט ישראלי חדש עם טעם

"האופה מברלין" סרטו של אופיר ראול גרייצר מתרחש בברלין ובישראל. גיבור הסרט מנהל רומן בברלין, אליה הוא מגיע במסגרת עבודתו עם אופה מקומי, בעודו נשוי לאשה המתגוררת בישראל ואב לילד. העלמותו הפתאומית של הישראלי ובעקבותיה הגילוי של מותו,מניעים את האופה לצאת למסע להכרת חייו של אהובו בישראל. גם האופה וגם בני משפחתו של המנוח שלא יודעים את זהותו של הגרמני שנכנס לחייהם,לא משערים מה תהיינה תוצאות המסע הזה

tm1

צילום: נירה פרי

הוזמנתי להקרנת בכורה חגיגית של הסרט האופה מברלין.

במבואה ההומה של הסינמטק בתל אביב נצפו  הכותב והבמאי אופיר ראול גרייצר, השחקנים: שרה אדלר, טים קלקהוף, זהר שטראוס, רוי מילר,סנדרה שדה , אנשי סרטי נחשון, בני משפחה נרגשים של הבמאי והשחקנים, אושיות במה וקולנוע. ההתרגשות זרמה בקהל ביחד עם היין והגיעה לשיאה  עם הכניסה לאולם.

tm3

אופיר ראול גרייצר        צילום: נירה פרי

על אופיר ניתן היה ללמוד מהאופן שבו בחר לפתוח את הערב: "מדובר על סרט שהוא נורא עצמאי, נורא קטן שעשינו בדם ויזע. סרט שנועד לכם הקהל…"

tm2

צילום: נירה פרי

עלילת הסרט מתרחשת בברלין ובירושלים. אורן (רוי מילר) גבר ישראלי נשוי מרבה לנסוע לרגל עבודתו לברלין שם הוא פוגש את תומאס (טים קלקהוף) קונדיטור מוכשר ובין השניים מתפתחת מערכת יחסים. אורן אינו מסתיר את היותו נשוי ואב לבן ואף משתף את תומאס בחוויותיו הארוטיות. מכל ביקור בברלין הוא מביא לאשתו קופסת עוגיות שאפה תומאס. הקשר בין השנים נקטע יום אחד, ותומאס ההמום מגלה שאורן  נהרג בהיותו בישראל.

תומס נוסע לישראל להתחקות אחר חייו של אהובו. הוא מאתר את אלמנתו של אורן  ענת (שרה אדלר), בבית הקפה הירושלמי שבניהולה, ורואה את בנו. בהמשך הוא פוגש ואף נוצר קשר בינו לבין אחיו של אורן מוטי (זוהר שטראוס) ואימו (סנדרה שדה) שמתגלים לנו כאנשים דתיים.

הוא מצליח להשתלב בחיי המשפחה מבלי לגלות את זהותו.

האופההאשה והגרמני 24

תומאס וענת     צילום: סרטי נחשון

תומאס מתחיל לעבוד בבית הקפה של ענת כשוטף כלים.  את כישוריו כאופה הוא חושף בהדרגה בהמשך. כישוריו כאופה משנים את אופיו של בית הקפה ומשדרגים אותו.

באישיותו הכובשת הוא מצליח להתגבר על ההתנגדות של אחיו של אורן, השומר על הכשרות בבית הקפה, להעסקתו, ואף מוזמן לבית האח.

האופה האח 40

צילום: סרטי נחשון

גם אמו של אורן יוצרת איתו קשר באמצעותו האוכל שהיא מכינה לו ליום שישי. באם מתעורר זיק של חשד לגבי קשר שהיה בין בנה לבין תומאס. כשהאם שואלת את תומאס על כך, הוא מכחיש את היכרותו עם  אורן.

האופה האם 30

צילום: סרטי נחשון

לאט, לאט תומאס נעשה מעורב בחייה של האלמנה הבודדה  באופן שלא שיער. כל זאת על רקע שכונה ירושלמית חרדית  שלא רואה בעין יפה את שהייתו של הגוי והעסקתו בתחומה.

לסיכום

סרט מיוחד, מלא רגש, שמסתכל על האירועים בגובה העיניים, מערטל את המציאות בפני הצופה  בתבונה בלי להסתיר.  הסרט עוסק בנושאים לא פשוטים: זהות מינית , מתירנות, דת, אבל יש משהו באופן בו מוצגים הדברים שמרכך ומקרב אותם לצופה, וזה אפקט  לא מובן מאליו.

האוכל עובר לכל אורך הסרט, והוא מוטיב שמקשר מחד ומפריד מאידך, שימוש מעניין בחומר שלכולנו יש בו נגיעה. הסרט מאתגר את הצופה להתבונן בחיים דרך האוכל נקודת מבט מיוחדת שפותחת נגישות לחוויה רבת ממדים.

הצילומים  של עמרי אלוני מדהימים, הרבה נאמר ללא מילים במבט במגע. המשחק של כל השחקנים מעולה.

הרגשתי איך אני מגלה אמפטיה לדמויות ונסחפת עמן בסערת הרגשות שהן חוות.

יצאתי מהסרט עם אוהאו ענק .

המלצתי תצביעו ברגליים

במאי: אופיר ראול גרייצר

ז'אנר: דרמה

שחקנים:

שרה אדלר  ,טים קלקהוף  ,זהר שטראוס  וסנדרה שדה

 

אורך: 105 דקות

שפה: עברית

שנה: 2017

11מברלין כרזה

הסרט עולה לאקרנים בתאריך 28.12.2017

 

שלכם ובשבילכם,

נירה פרי

בלוגרית בסלונה , מאמנת המתמחה באימון נשים

נירה פרי
נירה פרי ,מאמנת אישית ומאמנת קבוצות מתמחה בהעצמת נשים במעגלי החיים,בלוגרית ,לוכדת רגעים ,חולמת ציורים :) מחייכת לחיים