"האודיסאה" של ז’רום סאל בפסטיבל הקולנוע הצרפתי

עולם שלם נמצא לו שם מתחת למים, עולם קסום ושקט שרק מחכה להתגלות. עבור ז'אק עולם זה היה ייעודו האמיתי בחיים. הרפתקה גדולה, שמחירה גבה מחיר לא קטן. עד כמה רחוק יגיע?

20170330_193337_HDR (2)

לז'אק-איב קוסטו היה הכל. אישה יפה שני ילדים ובית חלומי ליד הים. הוא היה קצין בחיל הים והתחביב שלו היה צלילה והכרת עולם הדממה המופלא. העולם שבין השמש והמעמקים הכחולים.
הוא המציא מתקן צלילה המאפשר לנשום מתחת למים, ובעצם מאפשר לשחות במעמקים כמו דג. בעזרת המצאתו המופלאה, הוא הצליח לראות ולחוות עולם חדש ומלא קסם.
אבל, ז'אק לא הסתפק בזה. מרחבים רבים של עולם זה עדיין לא נחקרו.
יצר ההרפתקנות, הסקרנות והרצון לחקור מילאו את ליבו ואת ליבה של אשתו. הם החליטו לקנות סירה משלהם ולצאת לחקור את המרחבים התת- ימיים.
הם שלחו את הילדים לפנימייה, מכרו את תכשיטיה של אמה והצטיידו בספינה שתוביל אותם למעמקים "הבתוליים".

כמו שאתם בטח יודעים, לכל דבר יש מחיר בחיים. יש מחיר להגשמה, יש מחיר לתהילה ויש מחיר להתמסרות מוחלטת לדבר אחד בחיים.
היחסים החמים והקרובים בין בני הזוג התרופפו, את מקומם תפסו בגידות, כסף וגאווה. וגם הילדים לא נשארו בתמימות הילדותית שהיתה בהם קודם וקרע נוצר ביניהם לבין ההורים. זאת למרות, שתמיד היה להם את המרחב הכחול העמוק המופלא.

האודיסיאה היא אחת משתי היצירות האפיות היווניות הגדולות אשר מיוחסות להומרוס. היצירה מתארת את מסעותיו של אודיסאוס, מלך איתקה, בשובו ממלחמת טרויה, לצד סיפורו של טלמאכוס, בנו של אודיסאוס, אשר יוצא לחפש את אביו. לאחר שלחם במלחמת טרויה עשר שנים, נדד אודיסאוס בספינתו עשר שנים נוספות: חצה ימים סוערים, נאבק בדמויות מוזרות, התגבר על סכנות אין-ספור. לבסוף, לאחר היעדרות של עשרים שנה, מגיע אודיסאוס אל ארצו ואל ביתו.
לקראת סוף היצירה חוזר אודיסאוס הביתה ומתגלה לאשתו פנלופה. שיבה זו, לאחר העדרות כה ארוכה, היא מעשה אמיץ ומסוכן. באודיסאה החזרה הביתה מצליחה ואדיסאוס מתאחד עם אשתו הנאמנה.
יש לא מעט דימיון ואנלוגיות בין הסרט ליצרה של הומרוס. האם ז'אק יחזור הביתה? האם יתאחד מחדש עם אשתו ועם בני משפחתו כפי שהיה ביצירה המקורית של הומרוס?

על רקע המרחבים הבתוליים הנחקרים מתפתחת לה סוגיית איכות הסביבה והאדם. האדם שפוגע במשאבי הטבע, עד שהופך אותם לנכחדים ונדירים.

קשה להתעלם בסרט זה מצילומי הטבע המדהימים, הן מתחת למים והן מעליו. הם תאווה לעיניים לכל חובב טבע. אפילו תוכלו לצפות בסוף העולם… באנטרקטיקה :-)
ומה שבטוח הסרט יעשה לכם חשק לצאת ולטייל בעולם המופלא…לי בטוח זה עשה 😉

צפייה מהנה!

XOXO

אחת שיודעת 😉

20170330_174532_HDR (2)

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)