האדם הבא שתפגוש בגן העדן/ מיץ' אלבום

כמו ספריו הקודמים של מיץ' אלבום, האדם הבא שתפגוש בגן עדן הוא ספר מקסים, סוחף ונוגע ללב. זהו סיפור אחר, מעורר מחשבה שזור בתובנות על המשמעות של כל אדם ואדם בעולם הזה

מאת : מיץ' אלבום
184 עמודים
הוצאת מטר, 2019
האדם הבא שתפגוש בגן עדן

מאז שלמדתי לימודי גיל שלישי במכון אדלר ופגשתי בספרו "ימי שלישי עם מורי", נפלתי שבי בכתיבתו של מיץ' אלבום. כמעט ולא הייתה עבודת סיום קורס שלא ציטטתי כתובים מהספר.
אלבום סופר, תסריטאי, מחזאי וכותב טורים ששבעה מספריו כיכבו ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס, פעיל חברתי, ייסד מאגד של ארגוני צדקה בעירו, הקים חנות אינטרנטית ללא מטרות רווח למימון תושבים נזקקים והוא תומך פעיל בבית יתומים. כתיבתו משקפת את סגנון חייו וגישתו החברתית הייחודית ושזורה בעקרונות התואמים את הגישה האדלריאנית.
כמו "ימי שלישי עם מורי" כך גם שזור הספר "האדם הבא שתפגוש בגן עדן" בתובנות על החיים, מעורר מחשבות על המשמעות שלנו בעולם הזה, על יחסים במשפחה ובכלל, על תחושת שייכות ועל בדידות למול הזדקקות של מישהו אחר. זהו ספר קסום, ספר "בבחינת משאלת לב, לא אמת מוחלטת" כפי שמציין מיץ' אלבום בהערותיו, "משאלת לב שאהובינו זוכים לשקט ושלווה שחמקו מהם על פני האדמה, משאלה שנבין כמה כולנו משפיעים זה על זה מדיי יום בחיים היקרים האלה."
הספר מתחיל מהסוף, הוא מספר על אנני שמתה חודש לפני יום הולדתה השלושים ואחד. אנני ניצלה בעבר ממוות בתאונה בילדותה בידי אדי, בן השמונים ושלוש ששילם על כך בחייו. באותה תאונה חייה ניצלו אבל כף ידה השמאלית נקטעה וחוברה חזרה בניתוח. חייה של אנני השתנו באופן קיצוני מיום התאונה ואמה שחשה רגשי אשמה עזים, ניתקה אותה מהעולם שהכירה ללא הסבר והיא סבלה מבדידות קשה והתעללויות לאורך חייה. באחד הימים כשכבר הייתה אישה צעירה, פגשה באהוב נעוריה, פאולו והאמינה שסוף-סוף מצאה את האושר. אך ליל חתונתם מסתיים בתאונה ואנני יוצאת למסע בגן עדן, שם היא נפגשת עם חמשת האנשים המשמעותיים ביותר בחייה ומכל אחד היא מקבלת שיעור.
הספר שוזר את סיפור חייה של אנני לצד מסעה בגן העדן. סיפור חייה מסופר בפרקים המספרים על הטעויות כביכול שעושה אנני. טעויות? האמנם? או אולי "העוולות שאנחנו גורמים פותחות דלתות למעשים הטובים שלנו"?
במסעה בגן העדן לומדת אנני דבר מה נוסף על חייה והמשמעות שלהם, היא לומדת על בדידות, משמעותה של אמפטיה ומבינה עד כמה בדידותה שלה הייתה משמעותית עבור מישהו אחר כי הרי "בדידות מסתיימת ברגע שמישהו זקוק לך…. והעולם כל כך מלא בהזדקקות".
הספר מספר על הקרבה של אם למען ביתה. על הבריחה מהאמת בניסיון לגונן על ביתה, למצוא חיים חדשים ו"להיות נאהבים על ידי בני משפחתנו הקרובים ביותר". אבל האם באמת נוכל להתרחק מהדברים שעשינו? האם באמת נוכל להשתחרר מזיכרונות? ומה מקומם של סודות? ויותר מכך, מה הם המחירים שאנחנו משלמים עליהם?
הספר משאיר אותנו לחשוב על מקומו ומשמעותו של כל אדם ביקום הזה ועל אירועים בחיינו בהם כל סוף הוא גם התחלה גם אם אין אנחנו רואים את הדברים בו ברגע.
"פעמים רבות משתנים חיינו בלי שנדע על כך. באותה קלות שבה עיפרון מתהפך והופך למחק".
הספר זכה במקום הראשון ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס, אני יכולה להבין למה. ממליצה בחום.