ד"ר ויז'נסקי על אלברט איינשטיין

ד"ר ויזנ'סקי - איינשטיין
ד"ר ויזנ'סקי - איינשטיין

ד"ר ויז'נסקי מציין כי אין אחד שלא מכיר את איינשטיין. יש עליו מאות פתגמים, מאות טקסטים של השראות ומליוני אנשים שחושבים שהוא היה האדם החכם בדורינו. כולכם מכירים אותו בתור ההגדרה ל"גאון", גדול המדענים בכל הזמנים ואבי המכניקה הקלאסית, אבל כילד בבית הספר, נתפס איינשטיין כתלמיד עצלן ואדיש. הנה סיפור המהפך שלו

אלברט איינשטיין נולד למשפחה יהודית בעיר אולם שבקיסרות הגרמנית. בגיל חמש הוא חלה, וכדי לעודד את רוחו, אביו בנה לו מצפן פשוט שגרם לאלברט הקטן לחקור את חוקי הטבע. בגיל 12 הוא החל לקרוא ספרי מדע פופולריים ופיתח חשדנות ובוז לסמכות, אשר הקשו עליו לא מעט בתקופת בית הספר.

על אף הפוטנציאל הרב שהיה לו, תקופתו במוסדות הלימוד לא הייתה עילוי, משום שנכפה עליו, ככל התלמידים, לדקדק במקצועיות שלא עניינו אותו כלל, כמו לטינית. כשבגר איינשטיין ועבר ללמוד במכון הטכנולוגי של ציריך, נחשב לתלמיד סורר ואדיש ואחד ממרציו אף כינה אותו "כלב עצלן". זו הייתה תקופה מאתגרת עבור אלברט הצעיר והמוכשר שהיה מחוסר עבודה וחש כישלון ודכדוך מתמשך, בה כתב: "אני מהווה רק נטל על בני משפחתי… בוודאי מוטב אלמלא נולדתי."

דברים החלו להשתנות לטובה בשנת 1905, המכונה "שנת הפלאות", בה פרסם איינשטיין 4 מאמרים בשנתון הפיזיקה, כתב העת המדעי החשוב של התקופה. ד"ר ויז'נסקי מוסיף כי מאמרים מבריקים אלה שינו את את כל מה שהיה מקובל לחשוב עד אז על מרחב, זמן וחומר. בשנת 1915 הוא פיתח את תורת היחסות הכללית, עם הנוסחה E=mc² שכולם מכירים בתור אחת ההמצאות החשובות בהיסטוריה של הפיזיקה אי פעם.

בין היתר, איינשטיין גם תרם לתחומי מכניקת הקוונטים ולעקרונות הפעולה של הלייזר. בזכותו, למעשה, משמש הלייזר כיום לתעשיות שונות, כולל הרפואה. איינשטיין היה ציוני נלהב ואפילו הוצע לו להיות נשיא מדינת ישראל! מעבר לכל אלה, הוא גם פעל בתחומי אקטואליה רבים, הקים ועדה להחרמת נשק גרעיני והיה בקשר עם האו"ם כדי לכונן ממשלה עולמית לשמירה על השלום. מאז ועד היום, נתפס איינשטיין כמקור השראה עצום לאנשים ברחבי העולם.

קיבלת השראה? זה הזמן שלך לעבור מהפך אישי גם כן, בהשתלת שיניים אצל ד"ר ויז'נסקי במרפאה בתל אביב.

ד"ר ויזנ'סקי - איינשטיין
ד"ר ויזנ'סקי – איינשטיין