דפנה שם טוב הדרך אל מודעות עצמית

בחורה עם מחשב נייד

דפנה שם טוב מסבירה הדרך אל מודעות עצמית 

  • עד כמה אתם באמת מכירים את עצמכם לעומק?

  • האם אתם מודעים לכל החולשות והמעלות שלכם?

  • מודעות עצמית היא לפעמים חמקמקה, והדרך אליה ארוכה – אך בהיכרות מעמיקה עם ה"אני" טמונים הסוד והדרך לשינוי חייכם.

דפנה שם טוב

 דפנה שם טוב מנסה לעשות קצת סדר ולהבהיר את הנושא:

כמה פעמים קרה לנו שגיחכנו מול אדם מסוים, שואלים את עצמנו איך הוא מתלבש או מתנהג כך, האם הוא חסר מודעות עצמית לעד כמה הוא נראה שונה ומגוחך מכל סביבתו?

האם פגשתם אדם שמאשים את כל מי שסביבו כדו פרצופי, כשהוא עצמו האדם הכי דו פרצופי שאתם מכירים?

ולחילופין, האם יש מי ממכריכם שהינו עיוור לגמרי לאיך סביבתו רואה אותו, שהינו חסר ביטחון עצמי ואינו מכיר בסגולותיו הנדירות, במעלותיו הטובות וביכולות שלו?

הדברים הנסתרים מן הנפש דפנה שם טוב ממשיכה להסביר

גם אם במהלך חיינו למדנו להכיר את עצמנו היטב, ישנם דברים הנסתרים מן העין ומן המודעות העצמית שלנו – אלו הם דחפים, מחשבות, תכונות, רגשות, פחדים ועוד שאיננו מודעים לקיומם בנו.

מדוע? לעתים בגלל חוסר ביטחון עצמי, ולפעמים כי הם מסווים היטב באמצעות מנגנוני ההגנה של הנפש. מנגנונים אלו דוחקים דחפים, מחשבות לא ראויות וכו' מן המודע אל התת מודע באמצעים שונים, למשל:

 •           הדחקה: מחיקת הדבר שאיננו רוצים לדעת או להכיר בעצמנו, על ידי דחיקתו לתת מודע.

•           הכחשה: סירוב קבוע להכיר באותו דחף, רגש, מחשבה או מצב, על ידי המעטה בחשיבותו, או ניסיון להפנות ממנו את המבט והדעת.

•           השלכה: העברת הדבר הבעייתי מעצמנו אל האחר – במקום לראות את התכונה הרעה או הדחף הרע בעצמנו, אנו משליכים אותם על אנשים אחרים.

•           היפוך תגובה: התנהגות שונה לגמרי מקו המחשבה, הדחף המוביל אותנו, תכונת האופי שלנו או הרצון האמיתי שלנו.

 אלו הם רק חלק ממנגנוני ההגנה של הנפש שזיהו פסיכואנליטיקאים, ביניהם אנה פרויד, בתו של אבי הפסיכואנליטיקה זיגמונד פרויד. כולם מתבצעים באופן תת מודע, ומגינים על האגו שלנו ממה שאיננו רוצים לראות. אך האם ההגנה הזו למעשה עובדת לעתים נגדנו?

 האם התקיעות בחיים מקורה בנו?

עבודתם של מנגנוני ההגנה הנפשיים היא טבעית, לעתים אף מועילה – היא יכולה למשל לסייע להורדת רמתם של לחץ, סטרס וחרדה.

אך לעתים היעדר מודעות עצמית פועל נגדנו. לעתים ישנה הרגשה שהחיים לא מתקדמים בכיוון הרצוי, שאיננו מוצאים זוגיות, שבעבודה לא מעריכים אותנו – לעתים אכן הבעיה קיימת בחוץ, אך ישנן לא מעט פעמים שמקורה בנו, בטעויות קבועות וחוזרות שאנו מבצעים בלי משים דעת, או בתכונות שליליות שמשתלטות עלינו ומרחיקות את הסובבים ללא ידיעתנו.

מודעות עצמית היא למעשה הבנה מי אנחנו, על כל מה שמרכיב את ה"אני", את האגו, וכשזו מושגת קל יותר להבין מהיכן, מה וכיצד לתקן את עצמנו כדי לשפר את מה שמפריע לנו בחיינו.

ישנן דרכים לזהות את הדבשת של עצמנו. זו לכאורה סתירה. כי אם זו דבשת,אז מין הסתם קשה לראות אותה. על זיהוי הדבשת של עצמי אכתוב בהמשך

נמשיך בעוד קטעים מעניינים בתחום שלכם דפנה שם טוב מטפלת אישית זוגית וקבוצתית