דלידה ואני

לכיכר דלידה בפאריז הגעתי לגמרי במקרה,תוך כדי שיטוט כדי למצוא את הדרך לצאת ממונמארט

לכיכר דלידה בפריז הגעתי לפני מס חודשים במקרה, תוך כדי שיטוט  במונמארט. פסל הברונזה בדמותה בכניסה לביתה והכיכר- כיכר דלידה הקטנטונת הם פינה קסומה ומלאת חן.
ב17 לינואר 1933 נולדה דלידה שהיתה זמרת שאנסונים איטליקיה-צרפתיה-מצרית.היא נולדה בשם יולנדה כרטיסטינה בקהיר להורים ממוצא איטלקי, אביה היה כנר ואמה זמרת באופרה של קהיר והם אלו שלימדו אותה לשיר.

היום ה 3 במאי הוא יום מותה.

בשנת 1954 יולנדה  זכתה בתחרות מלכת היופי של קהיר ואז עזבה לפריז כדי לקדם את קריירת המשחק שלה ושם גם שינתה את שמה לשם הבמה-דלידה.
דלידה השאירה אחריה מורשת מוזיקלית עשירה, היא הקליטה מעל 500 שירים שרובם תורגמו לצרפתית ואיטלקית עם אינספור להיטים ובראשם "במבינו", "פרולה פרולה" (עם אלן דלון), "סאלמה יא סאלמה" ו"לסה מואה דנסה". אני זוכרת בילדותי את אמא שלי מאזינה לה שוב ושוב, ושוב.
בשנת 1965 הגיעה לישראל והופיעה בהיכל התרבות שלנו ושרה בעברית את "הבה נגילה".
חיי האהבה הסוערים והעצובים שלה היו שזורים באנשי בוהמה. היא היתה מאורסת לזמר האיטלקי לואיג'י טנקו (שהתאבד מס ימים לאחר אירוסיהם כי שירו לא עלה לגמר בפסטיבל סן רמו ) היא ניהלה רומן קצר עם פרנסואה מיטראן עם השחקן יפה התואר אלן דילון עם מייק בראנט ואיב מונטאן
דאלידה היתה ידועה כאייקון אופנה ובעלת טעם משובח בלבוש, במוזיאון פאלה גליארה בפריז היתה תערוכה המתפרשת על פני חמישה חדרים במוזיאון היפהפה, שמציגה פן נוסף בקריירה של דלידה – האופן בו השתנתה המלתחה שלה לאורך הקריירה, וכל הפריטים שהפכו אותה לאחת מאיקונות האופנה הגדולות שידע עולם המוזיקה בצרפת. "המלתחה של דלידה תמיד עקבה אחר מגמות האופנה המתחלפות", הסבירה אוצרת התערוכה .
דלידה ניסתה להתאבד לראשונה ב ינואר 1967 מס ימים לאחר התאבדותו של אהובה באותו מלון ובאותו חדר, היא בלעה כמות גדולה של כדורים, אך חייה ניצלו .
בניסיונה השני ב 3 במאי 1987 לאחר ביקור במצריים ניסתה שוב להתאבד, והצליחה בבליעת כדורים. היא השאירה מכתב " החיים הפכו לבלתי נסבלים..סלחו לי ".
דלידה נקברה בבית הקברות של מונמארט

כיכר דלידה

לזכרה

צילומים שלי, כיכר דלידה .פריז

אפשר ורצוי להמשיך לעקוב אחריי

https://www.facebook.com/layzagallery/

https://etsy.me/2uqY7C1