דכדוך סתווי ? אפשר גם בלעדיו

בחורה עם מחשב נייד

דכדוך שמגיע לו לפתע עם בוא הסתיו… למה הוא נפוץ כל כך ? למה דווקא בעונה הזו ?

כן, זה קורה לרבים מאתנו ואפילו קיימת עבורו הגדרה מדעית בשם "הפרעה אפקטיבית עונתית".
לפני הכל, חשוב שתדעו שיש פתרונות פשוטים שניתן ליישם כבר עכשיו ועשויים להביא לתוצאות מפתיעות.
התשובה ללמה דווקא עכשיו היא תהליך הדרגתי של התמעטות האור בחוץ. אור השמש גורם לייצור מלטונין שהוא הורמון אשר אחראי על שינה. עם רדת הלילה, מקבלת בלוטת האיצטרובל איתות על ירידה שלו ומפרישה ממנו שוב. כשהאור מתמעט וייצור המלטונין גדל אנו עשויים להרגיש רצון לישון, קושי לצאת בבוקר מהמיטה. תאוריות נוספות כוללות ירידה בסרטונין והשפעה זו ברמה הרגשית פיסית לצד עלייה בקורטיזול.

למאפייני עונת הסתיו שכוללים התכנסות ותחושה פנימית של "שלכת" מתווספים תמיד ה"חגים". היהדות מכילה מנהגים רבים שתומכים בתהליך של חשבון נפש וטרנספורמציה לקראת השנה החדשה ובין היתר עלולים לגרום לתחושת דכדוך בקרב חלק מהאנשים.
בין התופעות הנוספות שמטופלים מדווחים עליהם קיים דכאון, שיבושים בשינה, קשיי ריכוז, עייפות וחוסר חשק מיני, מצב רוח מדוכדך, צורך באכילת מתוק ופחמימות.
אם זיהיתם את הרגישות הזו לעונות המעבר אצלכם זהו רמז לחוסר איזון ומאותת לנו שיש וכדאי לטפל בעצמנו.

אז מה מומלץ לעשות ?

  • הגברת תאורה- לשבת ליד מקור תאורה חזק, להשתמש בנורות צהובות Day light .
  • לחזק את "האדמה" שלנו- ללבוש בגדים בצבעי אדמה, לשתול צמחים בגינה או בעציץ, ללכת יחפים על אדמה, לעבוד עם חימר, לאכול מזונות שמחזקים את האדמה כגון מזונות כתומים.
  • להוריד כמות פחמימות, סוכר וקופאין- זו עלית אנרגיה שסופה בירידה תלולה. לרוב יגביר את הצורך במתוק ואחריו תגיע שוב תחושת העייפות ו"נפילה".
  • לאכול באופן מותאם לעונת הסתיו – לפירוט נוסף קראו לאכול נכון בסתיו…

סתיו

נסיים במטופל שהגיע לקליניקה על רקע של דכדוך עונתי שהתחיל בשנים האחרונות. הדכדוך החל בעונת הסתיו והתגבר והמשיך לאורך החורף. אותו דכדוך שחלף עם בוא האביב לווה מידי בוא הסתיו גם בשפעת . בטיפול ברפואה סינית התמקדנו בחיזוק אלמנט האדמה ואלמנט המתכת והיחסים ביניהם:
אדמה– מסמלת מקום ניטראלי בין התהליכים, את סוף הקיץ והכוח המאזן הפועל במעברים בין העונות.
מתכת– מסמלת תהליכים במצב ירידה, סתיו, מצב של הבשלה ונשירה. הוספנו לטיפול תמציות של פרחי באך לטיפול בדכדוך וביכולת להתמודד עם מעברי העונות.

לאחר מספר שבועות נעלמה המועקה שליוותה את המטופל ומינון הטיפולים ירד לפעם בחודש. כיום המטופל מגיע למספר טיפולים בסוף עונת הקיץ כדי להבטיח מעבר קל ונעים של תקופה זו.
ושיהיה לנו סתיו וחורף נעים !