דיקור סיני לטיפול בריפלוקס

בחורה עם מחשב נייד
דיקור סיני לטיפול בריפלוקס
דיקור סיני לטיפול בריפלוקס

ריפלוקס היא תופעה שכיחה מאוד בעולם של היום. הסטטיסטיקה מראה כי 60 אחוז מהאוכלוסייה הבוגרת בארצות הברית יחוו את מחלת ההחזר הוושטי, או בשמו הלועזי, gastroesophageal reflux או GERD בשלב כלשהו בחייהם. נכון לכרגע, ישנם שבעה מיליון אנשים בארה"ב החיים עם רפלוקס ברמה כזו או אחרת. ריפלוקס חומצי הוא הצורה החריפה של GERD, אך מצב זה עלול להפוך לכרוני וליצור בעיות גדולות הרבה יותר עבור הסובל. ריפלוקס חומצי יכול להשפיע על כל אחד, כולל תינוקות. מצב זה מתרחש כאשר השריר בסוף הוושט, הסוגר התחתון של הוושט (LES), אינו נסגר כראוי או אינו מספיק חזק. מצב שכזה מאפשר למיצי העיכול ותוכן הקיבה להצטבר בוושט. הרפואה המודרנית מטפלת בריפלוקס באמצעות תרופות כמו Omeprazole. עם זאת, שימוש ארוך טווח של תרופה זו יכולה להוביל לאי ספיקת כליות.

החלופה הטבעית לאותן תרופות בעלות תופעות לוואי קשות היא הרפואה הסינית המסורתית (TCM). הרפואה הסינית קיימת כבר כמעט 3000 שנים ויש לה הצלחה טובה מאוד בטיפול במצב רפואי זה. הרפואה הסינית עושה שימוש בכמה טכניקות טיפול כמו דיקור סיני (אקופונקטורה), צמחי מרפא סיניים למטרה לטפל בריפלוקס חומצי (acid reflux). על פי התיאוריית של הרפואה הסינית, תופעת הריפלוקס נגרמת בדרך כלל על ידי הפרעה רגשית ו/או צריכת מזונות לא מתאימים למטופל.

דיקור סיני הוא שיטה רפואית העושה שימוש במחטים זעירות ודקיקות במטרה לעורר ולזרז את יכולת הגוף לרפא את עצמו. קיימות נקודות דיקור שעושות פלאים בטיפול בריפלוקס. אחת מהנקודות הללו נקראת בשם PC 6. נקודה זו ממוקמת במרחק שני אגודלים מעל לקפל כף היד בחלקו התחתון של הזרוע, בין שני הגידים גלוי. PC 6 משמשת לעתים קרובות להרגעת חרדה, הרגעת והשקטת אזור החזה והורדת צ׳י מורד (אנרגיה שזורמת בניגוד לכיוון שבה היא אמורה לזרום) או במילים אחרות, צ׳י מורד בושט. דיקור סיני הינו כלי טיפולי יעיל מאוד לטיפול בחרדות והשקטת הראש וככזה עשוי להפחית את תופעת הריפלוקס שמקורה בבסיס ריגשי. כאשר הנפש רגועה, הקיבה תסתדר גם היא.

נקודת דיקור סיני PC6
נקודת דיקור סיני PC6

דיקור סיני הוא רק כלי טיפולי אחד של הרפואה הסינית המסורתית. כלי טיפולי נוסף הינו צמחי המרפא הסיניים. שורש שוש (ליקריץ), הידוע גם בשם Gan Cao, הוא צמח מרפא שיכול לסייע בטיפול בריפלוקס. Gan Cao הינו חלק בלתי נפרד מפורמולות צמחיות רבות ברפואה הסינית אך גם אם יצרך לבדו הוא יגרום להפרשת ריר שתסייע בהרגעת הושט. הריר מסייע לריפוי תאי רירית הוושט לאורך זמן. צמח נוסף שעשוי לסייעבטיפול בריפלוקס הוא תה ירוק. תה ירוק מגרה את סוגר הוושט התחתון ומונע ממיצי הקיבה החומציים מלעלות חזרה אל הוושט.

צמח מרפא סיני gan cao
צמח מרפא סיני gan cao

ישנם פורמולות צמחים ספציפיות נוספות שניתן להשתמש בהן במטרה להילחם בתופעת הריפלוקס. אחת הנוסחאות הפורמולות הנפוצות ביותר היא Liu Jun Zi Tang. צמחי המרפא המרכיבים את הפורמולה הזו מסייעים להרגיע את הקיבה ולהיפטר מעודף לחות. אחד הדברים הנחמדים ברפואה הסינית הוא שהיא ניתנת לגמרי להתאמה אישית. כלומר, מטפל מוסמך יוכל להתאים את הפרומולה המתאימה ביותר לאותו מטופל בהתאם למצבו הרפואי באותו רגע ולפי צרכיו.

אם אתם או מישהו שאתם מכירים סובל מריפלקס, שיקלו לתת לרפואה הסינית ובתוכה, לדיקור הסיני, צ׳אנס. ישנם מטפלים מורשים רבים בכל רחבי הארץ, גשו עוד היום לאחד כזה באזור מגוריכם על מנת שיוכל לאבחן ולטפל בתופעת הריפלוקס שלכם ובכך, לשפר את איכות חייכם.