דמיינו את מי הנהר היפהפה

כך נוכל להיות כולנו בביתן האדריכלי, הפוויליון, שעל נהר הסיין. חלום שמותיר אותי בעשייה ובציפיה של הגשמה.

 

נשאלתי על חלום שיש לי, משהו שמלווה אותי במחשבות, כזה שהייתי רוצה להגשים, ליצור, למלא, להביא אליו אנשים רבים.

קולאז', ליאת בעבור ברנס, 1995
קולאז', ליאת בעבור ברנס, 1995

בימיי כסטודנטית מן המניין ללימודי אדריכלות, היו לי חלומות רבים. עם הזמן הם התפתחו או התכווצו, תלוי בחלום ותלוי בי. אחד החלומות שהתרחב ולבש דמות הינו תכנון ועיצוב של פוויליון (PAVILION), ביתן אדריכלי זמני, על נהר הסיין בפריס.

הנהר הזה, הוא מקור השראה עבורי. מילדות הייתי מבקרת בו כשהייתי מגיעה לראות את סבי וסבתי שחיו בפריס. וכך כל השנים הייתי פוקדת אותו בעונות שונות של השנה, לפעמים לבד ולפעמים ביחד, לפעמים בשייט על גבי המים ולעיתים לאורך גדותיו או גשריו. עד לשנה שעברה, בה סבתי נפטרה בגיל תשעים ושבע.

תמונה מבית סבתי בפריס
תמונה מבית סבתי בפריס

סבתי היתה אישה אצילה, חכמה, מליאת ידע, השכלה, ואופטימיות. והיא אהבה אותי מאוד. האופטימיות שלה עזרה לה לשרוד את צרפת האפלה שהגלתה את הוריה, את אחיה ואת אחותה, לידי גרמניה הנאצית בימי המלחמה. הם מעולם לא שבו. האופטימיות שבה הפיחה חיים חדשים ליצירת משפחה משלה, למרות כל הקשיים בהשארות נערה בת 18 לבדה.

ואני, גדלתי בחיקה למרות המרחק הפיזי. היא וסבי למדו עברית, אני גמגמתי צרפתית, הייתי מציירת להם ציורים ושולחת בדואר, והם השיבו לי במחברות יפהפיות מעוצבות וכלי כתיבה כפי שמעולם לא ראיתי קודם לכן, ממיטב יצירתם של מעצבים צעירים פריסאים.

סבי פעם אמר לי, שלא משנה עד כמה יראה את נהר הסיין, ואפילו שגר לצידו שנים רבות, תמיד כשעובר לידו מתמלא ליבו ונפתח, נהנה למראה המים הזורמים ולמראה הגדות מליאות ההשראה.

נהר הסיין, פריס
נהר הסיין, פריס

יש לי חלום לעצב פוויליון על גדות נהר הסיין. ביתן אדריכלי שמשלב תרבויות וקורא לאיחוד משפחות, שפה, וקשר. הביתן יהיה עשוי מחומרים קלים, עמידים למים. הוא ישוט וגם יצוף על פני הנהר, חלקו מורם מהמים וחלקו נסתר תחתיהם. לביתן יוביל גשר ספירלה ייחודי. לביתן יהיו חרכי אור, חלקו פתוח לשמיים, והצללות מקומיות ילוו את המבקרים. גווניו עץ, זהב ושחור, ושקוף. החוויה בו תהא של שקיפות, אטימות, אור וצל, מוזיקה, מראות ספציפיים מבעד לחומר.

לחלום הזה קשר עבות אלי, למקצוע שלי, למשפחה שלי, ולהיסטוריה של עמים.

מי יכול לעזור לי להגשים את החלום? שגרירות צרפת בישראל, שגרירות ישראל מצרפת, ראש עיריית פריס, אגודת האדריכלים בישראל, אנשי מסחר וקשרי חוץ, מרכז השלטון המקומי, אנשי קשר ומפתח הרלוונטיים לנושא.

שלכם, ליאת

ליאת בעבור ברנס, אדריכלית

בקרו באתר http://www.liatb.net/

ובאינסטגרם https://www.instagram.com/liatb_architecture/

מעניין שם!