דייטים וחיפוש עבודה: מצא את ההבדלים

כמה פעמים הייתם בדייט וחשבתם: מה זה כל השאלות האלו? מרגיש כמו ראיון עבודה! כמה פעמים ישבת בראיון עבודה וחשבת: יש מצב שהרגע היה פה איזה פלרטוט? דייטים וראיונות עבודה: הדומה והשונה.

מי לא שואף להיות בזוגיות טובה ולעבוד בעבודה ראויה?
האם נעצרתם פעם לחשוב כמה קווי דימיון יש בין השניים?

אני סוג של דייטרית. ניסיוני העשיר בדייטים, מכל הסוגים, הוביל אותי ממש לרמה של יועצת בתחום.
נירית גלר
היא יועצת תעסוקתית. לא סתם יועצת תעסוקתית, אלא ה-יועצת בעיני. יש לה רקע עשיר בתמיכה בתהליכי בניית קריירה וחיפושי עבודה ובכלל – היא סופר מקצועית והכי נחמדה ותומכת ומכילה.

לא פעם יצא לנירית ולי לשוחח בנושא. אנחנו מדברות ומגלות בכל פעם מחדש כמה קווים דומים יש בין זוגיות ומציאת עבודה. אז הנה הם כאן לפניכם: 3 דומים. 1 שונה.

shutterstock_179523908צילום: Shutterstock

שלב השאלה המכשילה

לכל שאלה תשובה… אין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני…  גם בחיפוש עבודה וגם בחיפוש אהבה, הקלישאות האלו נכונות.

תשמעו סיפור: היא גרושה עם שני בנים, הוא רווק מושבע. דייט ראשון. ישר היה שם איזה קליק. שתי שאלות הוא שאל אותה: כמה זמן את גרושה? את רוצה עוד ילדים? היא, שמיד שמה לב שהוא חמוד נורא, קצת התרגשה אך לא חשבה יותר מידי וענתה: עוד לא ממש גרושה רשמית, ואם הייתי מסתדרת טוב יותר עם בעלי? בטוח היו לנו עוד ילדים. זה הספיק לו בשביל להגיע למסקנה שהיא מחפשת רק זיונים, לא פנויה רגשית ושלא יהיה פה שום דבר רציני. היא נראתה טוב בעיניו. אחרי שתי בירות הוא חשב שהיא ממש מהממת. היא הייתה מעניינת, וחכמה. היה לו טוב איתה. אולי הכי טוב שהיה לו בשנה האחרונה, אבל את ההחלטה הוא כבר עשה. מי יודע מה היה קורה אם. אחרי כמה שבועות, חבר סיפר לו שיש לה מישהו. הם מאוהבים בטירוף. אז תחשבו טוב איך אתם עונים.

נירית: כבר למדתי מדייטרים שראיון עבודה ובליינד-דייט יכולים להיות מאוד דומים. השאלות, שנשאלות הן מקבילות: ספר לי על עצמך. כמה זמן אתם לא בזוגיות/מועסקים? למה סיימת את המערכת יחסים האחרונה/ עבודתך? מה חשוב לך שיהיה בפרטנר לחיים/ בעבודה הבאה? ועוד ועוד…. תגיעו מוכנים! זה בכלל לא משנה מה הולכים לשאול אתכם בראיון, אתם חייבים להיות מוכנים לענות על כל שאלה.

איפה את מחפשת

בכל מקום! באינטרנט, דרך חברים, משפחה. כל דרך אפשרית. כי ככל שתחפשו בדרכים מגוונות יותר – כך גדל הסיכוי שתמצאו.

סיפרתי לחברה על דייט נוראי במיוחד שהיה לי. הסתבר שהבנאדם פסיכופת. חצי שנה אחרי שהבהרתי שאני לא בעניין, הוא עוד המשיך להתקשר. איך לא ראיתי את זה בדייט ראשון? "בגלל כל הסיפורים שלך אני לא באתרי היכרויות" אמרה לי החברה. ודווקא אותו הכרתי בשידוך. חברה אחרת אמרה שהיא לא רוצה להצטרף לקבוצת היכרויות כי היא לא מעוניינת שזה יופיע בפרופיל שלה. אז פרסמתי אותה וסידרתי לה מלא דייטים. פתחתי כרטיס בשלושה אתרים שונים. אפילו באתר של פנינה רוזנבלום. התחלתי עם מישהו ברכבת. בקיצור: כמה שיותר יותר טוב.

נירית: אני ממליצה לחפש עבודה לא רק באמצעות מודעות דרושים. כדאי לייצר פניות יזומות, לפנות לחברות השמה וכמובן שהכי טוב זה להיעזר בקשרים: במיוחד כאשר הקילומטרג' בחייכם כבר משמעותי. בדיוק אותו דבר כמו עם מציאת זוגיות: ככל שתשתמשו ביותר דרכים תגיעו ליותר הזדמנויות, והדרך הטובה ביותר היא קשרים אישיים.

זה לא זה

גם באהבה וגם בתעסוקה – לצאת מאזור הנוחות זה אכן לא קל, אבל  כדאי.

קרה לי כבר כמה פעמים שיצאתי עם מישהו תקופה. היה לנו נחמד ביחד, אהבתי לצאת איתו למקומות, אהבתי את האוטו שלו, או את המראה החיצוני שלו, או את החברים שלו. למרות שידעתי שזה לא זה, לא עשיתי כלום. פשוט נשארתי שם, עד שהוא זרק אותי. בדיעבד הבנתי שאני הייתי צריכה לקום וללכת הרבה קודם, לא רק כדי לא להיפגע.

נירית: יש לי מתאמנת מדהימה, שעובדת במשרה מלאה בחברה נחשבת, אוהבת את מקום העבודה ואת האנשים, רק מה? היא לא מרוצה. היא רוצה יותר. משרה יותר מעניינית, מאתגרת. ביחד אנחנו עובדות על "לפרוץ את כלוב הזהב" ולמצוא את העבודה שתעשה לה טוב. על אחת כמה וכמה כשסובלים בעבודה: כמה אנרגיות זה שואב. כשממש קשה לנו בתעסוקה זה משול לרעל ומחלחל לכל חלקה טובה בחיינו ולכל תא בנפשנו, ולהפך: כשטוב לנו אנחנו מתמלאים אנרגיה ושמחת חיים שמקרינים על שאר מעגלי חיינו (הורות, חברים, משפחה ועוד). לא טוב לכם? תקומו ותעזבו. זה לא תמיד קל, אבל אתם חייבים את זה לעצמכם – כשאתם בוחרים עבודה וכשאתם בוחרים בן/בת זוג.

shutterstock_48208867

צילום: Shutterstock

 לא להפסיק לרגע

וזהו ההבדל. למה? מהפוסט האחרון של נירית קראתי את המסר הזה: רוצים אתכם כבר במקום אחד ואתם בתהליך? אל תוותרו! המשיכו לחפש. כי אתם הכי אטרקטיביים כשרוצים אתכם.

אחלה מסר כשמדובר בחיפושי עבודה. לגבי דייטים, המצב קצת אחר. בעבר, לא רציתי להיכנס לשלב הקפאה עמוקה. כי אח"כ משהו נגמר, ולא רק שאני שבורת לב (לעיתים רחוקות)– אז נוסף לכל גם "קשה לי להתניע". למה? כי הרי לא יצאתי לדייט כבר מלא זמן. בדיעבד הבנתי: לא יצאתי לדייט כי הייתי מרוכזת במה שיש לי. בקיצור – אולי בעבודה זה נכון. לא כך באהבה. אל תמשיכו לחפש! התחלתם משהו? תיהנו ממה שיש. תנצלו כל דקה ותהיו שם ב 100%. רק שם.

נירית: משרה מלאה באהבה היא לא כמו משרה מלאה בתעסוקה. תבינו כמה חשוב להיות כל הזמן בתנועה ולא להפסיק לחפש גם כשכבר נדמה שאולי מצאתם. זה נכון שתמיד יהיה קשה לקבל תשובה שלילית ממקום נכסף, אבל אם לא עצרת תהליך ואם המשכת למנף הזדמנויות אזי הדרך המהירה לצאת מהמקום הנמוך הזה היא כשנוצרת אפשרות חדשה בפתח, תקווה חדשה למשרה מעניינת. כאשר אין תקווה כזו הצלילה לתהומות ארוכה יותר, פוגעת יותר בביטחון ובאנרגיות, ומקשה מאוד להתניע שוב תהליך של מציאת עבודה.

לסיכום

כולנו שואפים לחוש ביטחון. לתעסוקה ולבני זוג יש יכולת לגרום לתחושת ביטחון ובדיוק באותה מידה לערער לנו את ביטחוננו. אז לכו תמצאו את מה שעושה לכם הכי טוב!

Jaffa (6)צילום: אני