דוד מלך ישראל

ביקור בחירבת קיאפה לכבוד תערוכה חדשה במוזיאון ארצות המקרא

מסתבר שלא סתם שרו את השיר הזה, "דוד מלך ישראל חי חי וקיים". נראה שתמיד היה קיים כאן איזשהו צורך בסיסי להוכיח את קיומו של דוד המלך, שידעו כולם שלא מדובר בדמות אגדתית.

חירבת קיאפה

שמעתם פעם את השם הזה? האמת, עד שהגעתי לכאן גם אני לא שמעתי. הגענו לעמק האלה ביום קיץ חם, לסיור במקום המסעיר ביותר מבחינת הארכיאולוגיה כרגע בארץ, חירבת קיאפה. עד לפני מספר שנים היה שם תל עפר, אך מתחתיו מסתבר, שכנה כל העת עיר מסתורית מתקופת דוד המלך. זו בעצם העיר המבוצרת היחידה מימי דוד המלך.

איך הכל התחיל?

בשנת 1850 טייל באזור ארכיאולוג צרפתי. בכפר סמוך סיפרו לו התושבים שעל הגבעה ממול יש מקום בשם חירבת קיאפה. ולמה מאז ועד לא מזמן אף אחד לא בדק מה באמת יש שם? מסתבר שבארץ מעל 30 אלף אתרים ארכיאולוגיים , ורק 300-400 מתוכם נחפרו. בשנת 2007 החלו לחשוף את העיר, אבן אחרי אבן. אי אפשר לומר בוודאות מה שם המקום אך נראה שמדובר בעיר "שעריים" אשר מוזכרת בתנך 3 פעמים. מאחר ונתגלו פה שני שערים, והמקום מתוארך מתקופת דוד המלך, נראה שזה המקום. זה הבור אליו נכנסו התומכות שהחזיקו את עמוד השער P1110678

סיפור העיר המסתורית

פרופרסור יוסי גרפינקל חי את המקום. הוא חפר פה כמה שנים וסיפר לנו באריכות את הסיפור המרתק של העיר המסתורית. P1110673 סיור באתר ההיסטורי הזה הממוקם באזור השפלה, כמה ק"מ מבית שמש, חושף סודות מהתקופה ההיא. עד לפני כמה שנים לא מצאו כלל עדויות לקיומה של מלוכה ושלטון מסודר. היו עדויות לישובי קבע של דונם-שניים, אבל לא ערים מסודרות. ואז נתגלתה העיר הזו: עיר מבוצרת וסביבה חומה, של כ 23 דונמים. הנוף מהמקום מרהיב, ראו: P1110670 העיר משקיפה על אזור בו קרו דברים גדולים, למשל הקרב בין דוד לגוליית.  יש פה שינוי, מחברה כפרית ומבודדת לחברה עירונית שהקימה עיר מוגנת היטב ובמרכזה מבני ציבור (ארמון/עירייה, ועוד). מלבד העיר עצמה מצאו כאן דברים מדהימים שמעידים על חיים עשירים שנחרבו ככל הנראה ברגע. העובדה שהעיר נהרסה בנסיבות מסתוריות, איש אינו יודע למה, הביאה לכך שמצאו פה חיים שלמים: כלי פולחן ואוכל, תכשיטים, מבנים ועוד. P1110697 בזכות כל אלו זכה המקום לכינוי "פומפיי של המזרח התיכון".  במקום גם נמצאו 27 גלעיני זיתים מפוחמים שנשלחו לבדיקות באוקספורד שהעידו על כך שהעיר התקיימה בסוף המאה ה 11 לפני הספירה.

התערוכה

ביום שני הקרוב, 5.9.2016, תיפתח במוזיאון ארצות המקרא התערוכה "בין דוד לגוליית – חידת קיאפה".  אלפי אנשים חפרו בחירבה במהלך השנים האחרונות והשקיעו מאמץ בהפיכת אבן על אבן ובגילוי התמונה הגדולה. P1110688 הדרך לתערוכה מלווה בתצלומי ענק של נוף עמק האלה, כפי שכנראה היה פעם.  כשנכנסתי לתערוכה הרגשתי ממש כאילו נכנסתי בין שערי העיר. ברחבת העיר התנהלה פעילות ציבורית סואנת: מסחר, פולחן, נאומים על גבי בימת הנאומים ועוד. עדויות לכך ניתן לראות בכלי הקרמיקה שנמצאו במקום והיום מוצגים בתערוכה, שככל הנראה שימשו לפולחן, שתייה ואכילה. החומרים מהם עשויים הממצאים מהמקום מעידים גם הם על כך שמדובר היה בישוב יהודי, ועצמות בעלי החיים שנמצאו באזור שונים מאלו שנמצאו במקומות סמוכים (כאן לא מצאו עצמות חזיר כלל) מה שעוד יותר מחזק את העובדה שמדובר היה בהתיישבות יהודית. התערוכה תהיה פתוחה לקהל כשנה (עד ספטמבר 2017).
סיורים מודרכים מדי יום בשעה 11:00 בעברית וב 10:30 באנגלית. כל הפרטים כאן.