"דבר אלי בפרחים", תיאטרון הספרייה

מסע מופלא של שירי אהבה ורומנטיקה, בביצוע נפלא של נעמה פרידמן הכשרונית והמתוקה, כמו שוקולד ואהבה וכמו אדית פיאף וכלנית אדמדמה.

"דבר אלי בפרחים", תיאטרון הספרייה.

אם ברצונכם להעביר ערב רומנטי ונעים, קסום וסוחף, עם אהוב או אהובה לצידכם, עם חברה או חברות, זה הערב בשבילכם.

 נעמה פרידמן, חיננית בשיער אסוף ושמלת ערב אדומה, יורדת במדרגות האולם תוך כדי שירה כשאלומת האור מופנית אליה. היא שרה ומחייכת ועולה על הבמה כשהיא שרה את השיר "שחרחורת", של משה אלימלך, בלחן עממי פרסי, בביצוע נפלא ומרתק המתרפק על העבר. "שחרחורת יפיפית כל כך, בעינייך אש, בוערת ליבי, כולו שלך".

4

 בסיום השיר היא מציגה את עצמה בשמה, נעמה פרידמן, ואומרת בבת צחוק שהיא תימנייה עם שם אשכנזי ומציגה גם את נגן הפסנתר אשר לצידה כל הערב: תמיר ליבוביץ. שניהם מספרים שגם הוא, תמיר, תימני עם שם אשכנזי. קטע קישור זה, המתבצע בתחילת הערב, מקשר אותנו מיד אל המופע עצמו, מופע קברט מוסיקלי של שירים אהובים בביצועים מחודשים ובעיקר קלאסיקות ישראליות המחברות את כולנו אל עבר העבר, הנוסטלגיה, העדות, התרבות והשורשים.

 נעמה, שהיא בוגרת טרייה של 'בית צבי', הרימה את הכפפה עם סיום לימודיה כאשר חברה לבמאי שוקי וגנר ויחד הרימו מופע מוזיקאלי נהדר, שונה ומיוחד.

"מה רציתי בסך הכל?" כותב שוקי הבמאי על דפי התכנייה, "שירים שאני כל כך אוהב וזמרת צעירה ונפלאה שתבצע אותם…". נעמה מתגלה כזמרת מופלאה בעלת קול עדין ועמוק המבצעת שנסונים בצורה יוצאת מן הכלל ומעבירה את הקהל מסע קסום ובלתי נשכח, מסע של שירי אהבה ורומנטיקה, מילים חמימות ומקצבים נהדרים.

 היא מחייכת בשיר "חיוכים" של לאה נאור ואנחל קבראל והקהל מחייך עימה, "כדאי ללמוד מן הפרחים לא לקמץ בחיוכים והעולם תראו יהיה פתאום כה טוב". ממשיכה ומספרת על האהוב שלקח את האהובה ב"לקחת את ידי בידך" של יעקב רוטבליט ומתי כספי וממשיכה בשיר הנוגה והשקט "לילה לילה" של נתן אלתרמן ומרדכי זעירא. "לילה, לילה הרוח נושבת , לילה, לילה הומה הצמרת…", ואני מרגישה איך הקהל שוקע בעצמו, איש, איש וזכרונותיו, איש, איש והתרפקויותיו.

דבר בפרחים2

 כשמאחוריה וילון קטיפה כבד ואפור, תמיר והפסנתר לצידה, ממשיכה נעמה ומפליגה עמנו משיר לשיר ומספרת בעיניים בורקות איך שיחקה ושרה את אדית פיאף במחזה שהעלו במסגרת הלימודים בבית צבי ומתארת איך עמדה שם, על הבמה בהתרגשות וזה היה בשבילה קסם גדול. כשהיא מבצעת את "המנון לאהבה" של אדית פיאף ומרגריט מונו בנוסח העברי של אבי קורן, אנו מבינים למה התכוונה, הקסם בהחלט שרר באולם.

 "כמו בחיים, אהבה זה כואב, הזמן ימציא לך שלווה", היא אומרת לקהל ועוברת מהמנון האהבה העצוב ל"היא רוקדת", השיר הצועני והשמח של אהוד מנור וקובי אושרת. שיר שעושה מצב רוח ומרחיק את טרדות היום יום. כשהיא מבצעת את "אל תלך מכאן" של ז'אק ברל בנוסח העברי של נעמי שמר, אף עין לא נשארת יבשה בקרב הקהל ומחיאות הכפיים חזקות מהרגיל.

 נעמה מדברת על זוגיות, מפלרטטת עם הקהל כשאומרת שהיא אוהבת להיות מאוהבת ומצחיקה כשקובעת שלא חייבים להתאהב בכל הגבר, אפשר בחלקים ממנו. היא מבצעת את "לא יכולה לומר לו לא" של אוסקר המרשטיין וריצ'ארד רוג'רס בנוסח העברי שהיא עצמה תרגמה בצורה יוצאת מן הכלל. מרגשת עם "שני שושנים" הנהדר, קלאסיקה ישראלית בפני עצמה של יעקב אורלנד ומרדכי זעירא, מרטיטה עם "עוד מחכה לאחד" של אהוד מנור וסשה ארגוב, נוסטלגית ב"היו לילות" של יעקב אורלנד ומרדכי זעירא, מדברת אלינו בפרחים ב"דבר אלי בפרחים" של אורי אסף ודובי זלצר ומספרת בכנות שלא הכירה את השיר הזה לפני, על הזמרת הבוכרית והמלחין הרומני ואיך התאהבה בשיר המתורגם באהבה גדולה.

דבר אלי בפרחים

 לקראת סיום, מבצעת בצורה מרגשת ואהובה את "הלילה" של יובל דור ושלומית אהרון ושוקי לוי המרגשים בפני עצמם, ואם עד עכשיו נמס רק חלק מהקהל בנוסטלגיה המרגשת, לאחר ביצוע השיר הזה לא היה אחד שלא נשמע מפיו זמזום השיר. "לפני שניפרד, בטרם יום ירד, דברים רבים יאמרו ביננו…". אכן נאמרו דברים רבים בערב זה, מילים טובות, אוהבות ומרגשות וביצועים מופלאים.

 כשחזרה ל"הדרן", לאחר מחיאות כפיים סוערות, ל"כלניות" אדמדמות ומתוקות של נתן אלתרמן ומשה וילנסקי, ולשירים נוספים, לא רצינו לתת לה ללכת, לא רצינו שזה יגמר.

 נעמה כשרונית ומתוקה, כמו שוקולד ואהבה וכמו אדית פיאף וכלנית אדמדמה.

 "דבר אלי בפרחים" – תיאטרון הספריה

בימוי ועריכה: שוקי וגנר

בהשתתפות: נעמה פרידמן

ניהול מוזיקלי, עיבודים ונגינה בפסנתר: תמיר ליבוביץ

תאורה: אורי מורג

הדרכה קולית: דוקי עצמון

קדם הפקה וניהול הצגה: מרינה רודמן

מפעיל תאורה: ניר קומם

 *צילומים: יח"צ, אתר הספרייה www.hasifriya.com