דברים מוזרים מאוד

שני ספרים על שתי נערות צעירות שמנסות להבין את העולם המשונה שמסביבן

leolam_master

לכאורה לעולם אל תיתן לי ללכת הוא עוד ספר על קבוצת ילדים שגדלים בפנימייה: חברויות, לימודים, התבגרות, התאהבות – הדברים הרגילים. הגיבורים המרכזיים כאן הם קת'י המספרת וחברתה רות, והקודקוד הגברי במשולש – טומי.

אלא שכבר מהמשפט הראשון של קת'י, שמספרת את זיכרונותיה בהיותה בת 31, צצים כל מיני מושגים מוזרים שמבהירים לנו שלא מדובר בסתם עוד סיפור התבגרות בפנימייה. משהו מצמרר הרבה יותר מסתתר מאחורי החיים השלווים והשגרתיים כביכול בהֶלשָם – הפנימייה הכפרית שבה מתגוררים הילדים הללו.

אי אפשר לומר הרבה על הספר הזה בלי לקלקל את האופן המהוסס והעדין שבו האמת מתגלה לנו הקוראים דרך נקודת המבט של קת'י. החלק הראשון של הספר מתמקד בעיקר בילדותם בהלשם, השני בתקופת ביניים מסוימת שבה הם מתגוררים במקום שנקרא "הקוטג'ים", והחלק השלישי בתקופת הבגרות. קראתי את הספר במהלך יום כיפור ומרגע שהתחלתי, בקושי יכולתי להניח אותו מהיד.

אזהרה: הספר פורסם באנגלית כבר ב-2005, וב-2010 נעשה לו עיבוד קולנועי. הטריילר מלא ספוילרים!
בקיצור: הסופר הבריטי-יפני אישיגורו זכה ב-2017 בפרס נובל לספרות, ואחרי שקוראים את הספר הזה אפשר בהחלט להבין למה…

dvarim_muzarim_front_cover(1)

הספר השני שקראתי, בורחת, גם הוא מספר על נערה צעירה שנקלעת לצרות. מדובר ב-מקס, אחת מגיבורות הסדרה Stranger Things שהצטרפה לסדרה בתחילת עונה 2.

הספר מלווה את אירועי העונה השנייה של הסדרה מנקודת מבטה היחסית מוגבלת של מקס, שעד שלב מסוים חבורת הבנים לא לגמרי משתפת אותה בהסבר המשונה לדברים המוזרים שקורים מסביב.

בנוסף לכל התעלומה בעיירה הוקינס שאליה מקס עוברת בתחילת העונה, אנחנו מקבלים הצצה גם למה שקרה בחיים שלה לפני המעבר. דמותו של אחיה החורג בילי, שתופסת מקום די מרכזי בסדרה, גם היא מקבלת כאן רבדים נוספים.

בקיצור – מי שלא ראה את הסדרה יתקשה להבין מה באמת הולך פה, אבל מעריצי Stranger Things עשויים ליהנות מהתוספת הזו לדמותה של מקס, אחת הדמויות שלדעתי קיבלה פחות מדי פוקוס בגרסה הטלוויזיונית. נכון, אין לה כוחות-על כמו לצלע הנשית השנייה בחבורה, אבל היא בהחלט דמות מסקרנת ומרשימה.

בעקבות הניסיון להכניס פחות חפצים הביתה (אם זה מעניין אתכם מוזמנים לקרוא על זה כאן: מינימליסטית בקטנה), קראתי את שני הספרים הנ"ל בפורמט דיגיטלי. זה לא כמו ספר מודפס, אבל אני בהחלט מתחילה להתרגל לעניין ואפילו ליהנות מהקריאה בדרך הזו:

לעולם אל תיתן לי ללכת, קזואו אישיגורו, מאנגלית: אלינוער ברגר, הספריה החדשה (ספרי סימן קריאה/הוצאת הקיבוץ המאוחד) 2019
לקריאת הפרק הראשון ולרכישה דרך אפליקציית עברית

דברים מוזרים: בורחת, ברנה יובנוף, מאנגלית: ארז אשרוב, כנרת זמורה דביר 2019
לטעימה מהספר ולרכישה דרך אינדיבוק

מוזמנים לעקוב אחריי גם בבלוג מילים שענת או בפייסבוק

עוד המלצות ספרים: 4 ספרים לשנה החדשה, מורה חופשי

עוד בבלוג: לצאת? מאזור הנוחות

ענת שפירא-לביא
כותבת תוכן, סופרת, עורכת, מרצה ומנחת סדנאות. ד"ר לספרות עברית. אמא ל-5. מחברת הספרים: חז"ל עכשיו, אמא מניקה, מדרש עשרת הדיברות ו-להתחיל לרוץ. כותבת כאן בעיקר על חינוך, הורות וספרים. יש לי גם בלוג על כתיבה (anatshapiralavi.com) ובלוג על ריצה (momisrunning.com)