גשר המרגלים

קיראו מה חשבתי על סירטו החדש של סטיבן שפילברג המבוסס על סיפור אמיתי, ולמה הוא לא הפך לסרט כבר לפני חמישים שנה

בחורה עם מחשב נייד

שמעתי הרבה על הסרט הזה לפני שצפיתי בו. אני אוהבת לראות סרטים שמתחילים בכתובית "מבוסס על סיפור אמיתי", ובפרט כאשר מדובר בסרטים שעוסקים במלחמות ובאירועים היסטוריים בתקופות שונות.

העלילה

הסרט מתרחש בשנת 1957, תקופת המלחמה הקרה. עורך דין אמריקאי, אותו מגלם טום הנקס, מגויס (לא בהכרח בהתאם לרצונו) להגן על אדם מבוגר אשר מוצאו מרוסיה הסובייטית ויושב בכלא האמריקאי באשמת ריגול.
בערך באותו הזמן, מתארגן מבצע של חיל האוויר האמריקאי לתקיפות באזור רוסיה. הטייסים מונחים לא להסגיר שום מידע ובמקרה הצורך אף מקבלים את הציוד הנחוץ על מנת לסיים את חיים במידה ויפלו בשבי.
אחד מהטייסים נופל בשבי לאחר שמטוסו מופל על ידי הרוסים.
לאחר המשפט אותו עורך דין מקבל פנייה מארגון ה CIA לסייע בעיסקה של חילופי שבויים. הוא נשלח למוסקבה על מנת לנסות להחליף את המרגל הסובייטי שיושב בכלא בארצות הברית עם הטייס האמריקאי ששבוי ברוסיה.

מה חשבתי על הסרט

קודם כל השחקנים מעולים. אני לא אומר שטום הנקס פה מבצע את תפקיד חייו (בעיקר כי כבר אמרו את זה עליו בהרבה סרטים אחרים….לא?) אבל הוא בהחלט מאוד מרשים פה.
גם שאר השחקנים, שיהיו אולי פחות מוכרים לכם, עושים פה עבודה מעולה, עד אחרון הניצבים. בעיקר כל הכבוד להם על הסצינות המקפיאות בשלג.
הסרט מאוד נצמד לעובדות, או לפחות הצופה מקבל תחושה כזו לאורך כל הצפייה, מה שמקנה לו מימד של אמינות וטוטליות.
טום הנקס אף סיפר שהנאום שהוא נושא בתור העורך דין שהוא מגלם בבית המשפט, מבוסס  כמעט במלואו על הפרוטוקלים שנשמרו מבית המשפט בדיונים אלו.
פחות אהבתי את האורך שלו. באופן כללי אני לא חובבת סרטים ארוכים, ואורך הסרט הזה הוא 141 דקות (כמעט שעתיים וחצי).  לי אישית זה היה ארוך מידי.

עוד משהו קטן ומעניין על הסרט

כאשר הסרט יצא סיפר סטיבן שפילברג בהודעה לעיתונות, שכבר לפני חמישים שנה, בשנת 1965, גרגורי פק הביע עניין בסיפור עליו מבוסס הסרט.
השחקן אלק גינס הסכים לגלם את רודולף אייבל (המרגל הסובייטי),  גרגורי פק עצמו אמור היה לגלם את התפקיד שבסופו של דבר לקח טום הנקס (עורך הדין),  ותסריטאי מוכר הסכים לכתוב את התסריט.
בסופו של דבר, מאחר ומדובר היה באמצע שנות השישים, והמתח באותה תקופה היה גבוה סביב פרשת מפרץ החזירים ומשבר הטילים בקובה. אולפני MGM, אשר הביעו התעניינות בתחילה, החליטו שהם לא מעוניינים להיכנס לתוך הפוליטיקה שבוודאי תביא עימה ההתעסקות בסיפור הזה והפיכתו לסרט. כך חיכינו כמה שנים טובות עד שהסיפור הפך לסרט.  (המידע מתוך עמוד הסרט באתר IMDb)
shutterstock_344395388

סטיבן שפילברג, איימי ריאן וטום הנקס בהקרנת הבכורה של הסרט "גשר המרגלים". נובמבר 2015, גרמניה. צילום: Piotr Zajac/Shutterstock.com