גשרים של זכוכית – טלי אסנין-בראל

חלק מהגשרים היו רעועים אך שרדו,חלקם היו איתנים והיה בהם רק סדק קטן וחלק מהם נהרס עד היסוד בלי יכולת לתקן.

בחורה עם מחשב נייד
הרומן גשרים של זכוכית פורש סאגה היסטורית רחבת יריעה המשתרעת על פני שלוש יבשות, ובלבה שלושה דורות של נשים בנות משפחה אחת, משפחתה של הלנה.
הלנה, סופרת יהודייה־אמריקנית מצליחה, רעיה ואם, עוזבת בסערה את ביתה, את בעלה ואת ילדיה אל שמורת טבע מרוחקת בעקבות משבר משפחתי שפוקד אותה. צללים מעברהּ והצורך להתמודד עמם חושפים אט־אט זיכרונות מוחשיים עד כאב שמשוועים להיכתב. רחוקה מכולם ומנותקת היא מגוללת על הכתב את סודותיה ואת תולדות חייה וחיי משפחתה הענפה, שמלחמת העולם השנייה קרעה לגזרים, במאמץ כן לבנות גשרים, הגם שהם שבירים כזכוכית, אל עברה, אל ילדיה, אל בעלה ואל אהוביה שאינם. את רצף זיכרונותיה קוטעים מכתבים שהיא כותבת לדמויות מפתח בחייה, שרובם לא נשלחים לעולם.
מתוך חייה הסוערים של משפחה אחת, של אישה יוצאת דופן, עולה טפח מגורלו המורכב והעשיר של העם היהודי במאה העשרים.(מתוך הכריכה האחורית)

שמו של הספר מעיד על רגישותו,על כמה החיים שבירים ועדינים כזכוכית. עד כמה ברגע אחד יכולים להשתנות חיים שלמים לנצח.

לא היה לי קל לקרוא את הספר. לא אחת עצרתי את קריאתי,נשמתי עמוק ונזכרתי במשפחתה של אימי שנכחדה במלחמה ההיא.

הלנה,אישה בוגרת שעזבה הכל ונסעה רחוק כדי לכתוב את מה שעברה,מה שסיפרו לה,ואת תחושותיה מספרת בספר הזה בשפה גבוהה ויפה את קורות משפחתה באוסטריה היפה מלפני מלחמת העולם השניה ועד עלייתם לארץ.

המשפחה הענפה שהיתה,האופוריה של חלק והפחד של חלק אחר מהמשפחה.

גשר ועוד גשר בונה הלנה וחלקם מתמוטטים ברגע אחד. רגע של פרידה כואבת מבני משפחה אותם לא יראו לעולם,רגע של התאהבות גדולה בצל רוחות המלחמה ורגעים ארורים בהם גופה של אמה של הלנה משמש כדרך לשרוד בחיים.

חלק מהגשרים היו רעועים אך שרדו,חלקם היו איתנים והיה בהם רק סדק קטן וחלק מהם נהרס עד היסוד בלי יכולת לתקן.

בין גשר אחד למשנהו כותבת הלנה מכתבים ליקיריה בהם היא מספרת,מתנצלת,מסבירה אולם את רובם לא שלחה מעולם. הצורך העז בכתיבה,בפורקן שעל ידי הכתיבה ניכר היטב בהלנה ובמכתביה.

תחושותיהם של הדור השני והשלישי לתופת ההיא,חלק ניכר מיהדות אוסטריה ויחסי אם ובת מתוארים בספר כאילו לא רק בהלנה מדובר אלא בכל אחד ואחת מאיתנו.

הסאגה ארוכת השנים הזו חוצה מדינות לפני המלחמה,ההרס שבהן שהיה אחרי המלחמה ומדינתנו שלנו בתחילת דרכה.

קחו לכם כמה שעות של שקט,הכינו לידכם טישו ואל תפספסו את קריאת הספר המשובח הזה.

הוצאת כנרת זמורה – ביתן