גרפולוגיה משפטית מהי?

בחורה עם מחשב נייד

גרפולוגיה משפטית עוסקת באיתור זיופים ע"י השוואתם למסמכים כתובים כדוגמת כתבי יד, חוזים, צוואות, זיופי חתימות, מספים, צ'קים, שטרות חוב וכד'.

מהו זיוף? זיוף הוא ניסיון ליצור תעודות או מסמכים שיוצגו כאמיתיים למרות שאינם כאלה, על מנת לתעתע או להונות וליצור מצג שווא. (ויקיפדיה)

תורת הגרפולוגיה מבוססת על כך כי כתב היד הוא למעשה דיוקנו של האדם.  באמצעות כתב ידו ניתן לאבחן את דרכי פעולתו של הכותב, אופן התנהגותו, תכונות אופי, כיצד הוא יוצר קשרים, מידת רגישותו, דחפים, מעצורים ועוד.

הנחת היסוד של הגרפולוגיה המשפטית היא שהכתב הוא בעצם "כתב המוח". כלומר, הכתיבה היא בעצם תוצר של תשדורת מהמוח אל היד שתפקידה היא במהות ביצוע תהליך הכתיבה. מכיוון שכך, כתב היד הוא אישי וייחודי לכל אדם, ועל כן לא ימצאו שני אנשים עם כתב יד או חתימה זהים לחלוטין. למעשה, במידה ונמצא שתי חתימות שהן זהות במאת האחוזים ניתן להסיק שבוודאות כי החתימה מזויפת.

עבודתו של הגרפולוג המשפטי היא בחיפוש עקבות, סימנים ופיענוח של תופעות גרפיות וסימני הכתב השונים שהתגלו בבדיקת המסמכים, עבודה הדורשת דקדקנות רבה. העבודה מתבצעת באמצעות מכשור ייחודי כגון: מיקרוסקופ, שולחן אור, אולטרא סגול, צילומי מעבדה וכמובן את כישורי הניתוח של הגרפולוג המשפטי.

צריך לציין, כי לא כל גרפולוג הוא גרפולוג משפטי, בשונה מפסיכו-גרפולוג העוסק בפרטי כתב היד והניתוח הפסיכולוגי והאישיותי. ישנם גם מומחים לזיהוי כתבי יד העוסקים בכך, יחד עם זאת יש חשיבות רבה לכך שהמומחה יהיה גם גרפולוג מאחר ויש לו יתרון מובהק בשל הידע הנרחב בנוגע למהותו של הכתב, תהליך הכתיבה והחתימה, השינויים, הגיל והמצב הבריאותי.

המומחיות לגרפולוגיה משפטית נרכשת רק ע"י עבודה מעשית בצמוד לגרפולוג משפטי מומחה ומנוסה. למידה עמוקה – תאורטית ומעשית במקביל וכלים מתאימים, חשיפה ומעורבות בתיקים שונים ובעבודה על מסמכים מסוגים שונים.

בית המשפט מתייחס לעבירות זיוף בחומרה רבה וניתן להגיש בגינה אישום פלילי. שופטים רבים ממנים גרפולוגים או מומחים לזיהוי מסמכים לבדיקת מסמכים או חתימות. תפקידו של הגרפולוג המשפטי הוא לסייע בהכרעה המשפטית כעד מומחה מטעם בית המשפט.

היחסים בין הגרפולוג- (העד המומחה) לעו"ד מורכבים למדי. הם אמורים לעבוד בשיתוף פעולה מלא, אלא שלעיתים נוצרת מחלוקת במהות העבודה עוד בשלב הבדיקה. העו"ד לא פעם פונה לגרפולוג על מנת שיציג "הוכחות" לטובתו של הלקוח שלו בעוד שהגרפולוג המשפטי צריך לסייע לבית המשפט בגילוי האמת שלא תמיד מצדדת  בגרסת הלקוח שלו.

חוות דעת מטעם עד מומחה הניתנת לבית המשפט ניתנת לערעור ולכן הגרפולוג המשפטי, הרופא, המהנדס או כל מומחה אחר, עליו להציג ולהסביר על האופן שבו הגיע להחלטה ורק השופט יכול לקבל או לשלול את חוות הדעת המוצגת בפניו.

המסמכים המוגשים לבדיקתו של הגרפולוג צריכים להיות מקוריים. הפרמטרים הנבדקים לשם כתיבת חוות דעת מקצועית  כוללים: לחץ הכתיבה, תנועת הכתיבה, שינויים בגוון הקו, השוואות שפות הקו , ועוד. הבדיקה כוללת גם בדיקה של מרכיבי המסמך עצמו כמו: סוג הנייר, גיל הנייר, גיל הדיו, בדיקות כימיות, הטבעות מים, בדיקת מכונות כתיבה וכד'.

הספר הראשון והמוכר ביותר העוסק בזיופי מסמכים נכתב ע"י אלברט אוסבורן ב-1920 בשם: Questiond Documents – ובעברית "מסמכים בשאלה". הספר כולל עשרות רבות של משפטים פליליים ואזרחיים שדנו בסוגיות שונות של כתבי יד וחתימות. הספר נחשב מאוד ונפוץ בקרב גרפולוגים.

תמר - גרפולוגיה, הכוונה ואימון תעסוקתי
נעים להכיר, שמי תמר עוזרי, פסיכוגרפולוגית ומאמנת אישית (קואוצ'רית). עוד מימי ילדותי הסתקרנתי לגבי בני אדם, ניסיתי לפצח מה באמת מניע אנשים לחשוב ולהתנהג בצורה כזו או אחרת, מה מפחיד אותם, מה קשה להם ומה עוצר אותם מלהתקדם הלאה. אם לומר את האמת, עד היום אני נפעמת כל פעם מחדש כאשר אני זוכה להציץ לנבכי נפשו של הכותב. כתב ידו של האדם חושף בפנינו הגרפולוגים נתונים מרתקים על הכותב ועל העובר עליו. היום כבר ידוע שרק כאשר נמצאים במודעות אמיתית, רק אז יוכל לבחור האדם את הבחירות וההחלטות הנכונות עבורו, לקדם מטרות ולחולל שינוי בחייו. אני מודה לקב"ה כל יום על הזכות שנתן לי להיות שליחה לסייע, להבין ולתת כלים לכל אלו המעוניינים להתקדם עוד צעד או שניים קדימה. הבלוג הזה נועד על מנת להביא לכם, הקוראים, חומרים מעניינים מתחום הגרפולוגיה והאימון, ומתן מענה אפשרי ככל הניתן לשאלות שיעלו במסגרת הבלוג. הנני בעלים ב- תמר - גרפולוגיה,הכוונה ואימון תעסוקתי, ניתן להתחבר גם לעמוד הפייסבוק https://www.facebook.com/grapho.tamar/ שירותי המכון: גרפולוגיה משפטית, חוות דעת למעסיקים ייעוץ גרפולוגי אישי הכוונה ללימודים ותעסוקה תהליך ליווי ע"י אימון אישי לקידום מטרות אישיות. חוגי בית והרצאות