גרפולוגיה ותעסוקה

בחורה עם מחשב נייד

 

מהי תעסוקה?

על פי המילון העברי החופשי מילוג, תעסוקה היא בעצם קיום שגרה סדירה של מטלות ומלאכות, עבודה סדירה הממלאת חלק קבוע של שעות היום. תעסוקה יכולה להיות גם כן עבודה קבועה, או התעסקות במלאכה הנושאת גמול או שכר.

חשוב לדעת מהי הגדרתה המדויקת של תעסוקה בשביל להבין את הקשר בינה לבין תורת הגרפולוגיה.                                                                                                                           שואלים מדוע? הביטוי  "העבודה היא חיינו…" הפך לחלק מהלקסיקון הישראלי ויכול להתפרש לכיוונים שונים. בדרך כלל הוא שגור בפי אלו המעוניינים לציין כי אין לנו ברירה בחיים האלה, אלא לעבוד כאשר הכוונה היא על פי רוב במובן השלילי.

רובנו מתחילים את הקריירה המקצועית שלנו לאחר שרותינו בצבא או אף במהלכו. וגם למי שהכיוון המקצועי ברור לו וגם למי שלא, בין אם למדת מקצוע ובין אם לא , כולנו שואפים מדרך הטבע האנושי לממש את עיסוקנו כך שיוסיף טעם ותוכן לחיינו, ויגרום לנו לתחושת סיפוק ומימוש עצמי.

כולנו מעוניינים "בהצלחה מקצועית" אלא שלכל אדם משמעות ההצלחה היא שונה. לאחד הצלחה משמעותה כסף רב, לשני המשמעות היא מעמד ויוקרה, לשלישי המשמעות היא בכלל היכולת להתפרנס בכבוד וכו' וכו'.

לעיתים קרובות, נמצא אנשים שמרגישים תחושות שונות לגבי העשייה או הקריירה שלהם. רוב המקרים שמגיעים לבסוף להתייעצות לגבי הכוונה למציאת תעסוקה וקריירה היא מסיבות הקשורות לתחושת כאב המלווה אותם. הסיבות יכולות להיות מגוונות אך בעיקר אנשים מגיעים להתייעצות בשל תחושת החמצה או תקיעות, אכזבה או ייאוש עד כדי חוסר חשק לקום לעבודה בבוקר, איבוד המוטיבציה ובמקרים קשים לחולי של הגוף או אף להוביל למעשים קיצוניים כמו התאבדות.

הבחירה שלנו באיזה מקצוע לבחור נתונה להשפעות שונות: מגדרית, אידיאולוגית, חברתית, כלכלית ולכן נמצא הרבה פעמים רגשות של תסכול אצל אנשים שעובדים בעבודה מסוימת רק בשל השפעה כזו או אחרת, שאינה מתאימה לאישיותם וכישוריהם. אפשר לראות זאת בדרך כלל  אצל הורים בעלי השכלה אקדמאית כמו רופאים, מהנדסים שמצפים מילדיהם ללכת בעקבותיהם. ניתן לראות משפחות שבהם גם האב וגם האם הם רופאים וילדיהם לומדים רפואה רק כדי לענות על ציפיות ההורים רק לא לאכזב אותם. אף על פי שהם יודעים על עצמם שזה לא מה שהם באמת רוצים. אין ספק שמקרים כאלו מובילים לרגשות של תסכול ואפילו כעס פנימי או אף מוחצן יותר. קשה מאוד לחיות בהרגשה ש "אתה חי למען אחרים" או למען מטרה שהיא לא שלך.

מאחר והעשייה שלנו היא חלק משמעותי ותופס חלק נכבד משעות היום, רצוי ומומלץ מאוד שנאהב את מה שאנו עושים לפני הכל. שנהיה מחוברים ונמצא את היכולות, הכישורים והכישרונות שלנו, כך נבטיח לעצמנו חיים מלאי סיפוק והנאה. צריך לזכור שאנחנו קודם כל אנשים, יצורים אנושיים שמורכבים ממערכת גופנית-נפשית-רוחנית ולכן התאמה של תעסוקה צריכה להתבצע ראשית על פי מגוון תחומי האישיות ורק אחר כך על פי דרישות טכניות של מקצועות שונים וכאן הגרפולוגיה נכנסת לתמונה.

אז מה לאופי ומקצוע?

ידוע, שבאותו המקצוע עוסקים אנשים השונים זה מזה. הרי לא כל ה-רואי חשבון דומים זה לזה ולא כל עורכי הדין דומים זה לזה – נוכל למצוא סוגים שונים של אנשים באותו המקצוע אך מה שמבדיל בניהם היא רמת התפקוד שמשתנה מאדם לאדם בהתאם לכישורים ויכולות.

הגרפולוגיה בוחנת ובודקת את מידת ההתאמה למקצוע על פי שני תחומים עיקריים:

א.      האישיות – שנבדקת על פי סימני הכתב והדינמיקה בינהם וכוללת את תכונות האופי, האינטליגנציה, הפעילות- מעשיות, הרגש ועוד.

ב.      המקצוע – מגוון הדרישות הטכניות עבור כל מקצוע. חלקם משותפים וחלקם שונים זה מזה.

על מנת לבדוק התאמה מקצועית, יש לספק לגרפולוג את כל דרישות התפקיד המבוקש באופן ברור. לאחר מכן הגרפולוג יצליב מידע זה עם כתב היד של המועמד ויבחן האם יש לו את התכונות המתאימות לדרישות המקצוע או התפקיד. כמו כן בדרך זו גם ניתן גם לבדוק לאילו מקצועות כן יכול המועמד להתאים באופן שיוכל לתפקד בצורה מיטבית וכן להרגשה של מימוש וסיפוק עצמי.

אנשים צעירים המחפשים כיוון ללימודים או אנשים המעוניינים לשנות כיוון מקצועי יכולים בהחלט למצוא תשובות מספקות אצל הגרפולוג, מכיוון שבודדים האנשים שיודעים לעשות רק דבר אחד, רובנו יכולים להיות טובים לפחות בעוד כיוון או שניים, ואת הדרך לשם יכול להאיר לכם הגרפולוג.

בהצלחה!

תמר עוזרי

גרפולוגית מוסמכת

מתמחה בהכוונה, ייעוץ ואימון תעסוקתי.

054-7862445

תמר - גרפולוגיה, הכוונה ואימון תעסוקתי
נעים להכיר, שמי תמר עוזרי, פסיכוגרפולוגית ומאמנת אישית (קואוצ'רית). עוד מימי ילדותי הסתקרנתי לגבי בני אדם, ניסיתי לפצח מה באמת מניע אנשים לחשוב ולהתנהג בצורה כזו או אחרת, מה מפחיד אותם, מה קשה להם ומה עוצר אותם מלהתקדם הלאה. אם לומר את האמת, עד היום אני נפעמת כל פעם מחדש כאשר אני זוכה להציץ לנבכי נפשו של הכותב. כתב ידו של האדם חושף בפנינו הגרפולוגים נתונים מרתקים על הכותב ועל העובר עליו. היום כבר ידוע שרק כאשר נמצאים במודעות אמיתית, רק אז יוכל לבחור האדם את הבחירות וההחלטות הנכונות עבורו, לקדם מטרות ולחולל שינוי בחייו. אני מודה לקב"ה כל יום על הזכות שנתן לי להיות שליחה לסייע, להבין ולתת כלים לכל אלו המעוניינים להתקדם עוד צעד או שניים קדימה. הבלוג הזה נועד על מנת להביא לכם, הקוראים, חומרים מעניינים מתחום הגרפולוגיה והאימון, ומתן מענה אפשרי ככל הניתן לשאלות שיעלו במסגרת הבלוג. הנני בעלים ב- תמר - גרפולוגיה,הכוונה ואימון תעסוקתי, ניתן להתחבר גם לעמוד הפייסבוק https://www.facebook.com/grapho.tamar/ שירותי המכון: גרפולוגיה משפטית, חוות דעת למעסיקים ייעוץ גרפולוגי אישי הכוונה ללימודים ותעסוקה תהליך ליווי ע"י אימון אישי לקידום מטרות אישיות. חוגי בית והרצאות