גפרור, מישהו שיחבק אותי…./ משה גל (גלסברג)

"אש אש המלחמה
חרכה את נפשם
כמו גפרור
שהלהבה אכלה בו ללא רחם
משהו צריך להישרף,
על מנת שאחרים יזכו באור החיים…" (משה גל)
רגע גורלי אחד השורף את חייהם ומשאיר אותנו הקוראים מהופנטים לסיפור האהבה הסוחף וסוחט הדמעות עד כאב….

בחורה עם מחשב נייד

גפרור

גדי ודיוויד כה דומים במראם וכה שונים בו זמנית. גדי,טייס במילואים בחיל האוויר, צבר, סטודנט בטכניון להנדסת אווירונאוטיקה, מאורס לסיגל היפייפיה וממתין לתינוק ממנה.
דיוויד גם טייס במילואים החייל האוויר, יתום מהוריו שעלה ארצה בגפו בגיל 16, המתגורר בארה"ב, סטודנט למשפטים בלוס אנג'לס וגרוש ללא ילדים.
ב-6 באוקטובר, בזמן מלחמת יום כיפור הם עומדים להיפגש ולשנות את גורלם האחד של השני….

.
דיוויד וגדי מגוייסים כחיילים במילואים לפעילות מבצעית מול הכוחות המצרים. הם יוצאים יחדיו לפעולה, שרק אחד מהם יוצא בחיים.
הגופה השרופה שעליה דיסקית הזיהוי של גדי נקברת ועמה נטמנים החלומות והאושר של סיגל ומשפחתו של גדי.
אחותו של תמר לא מצליחה להרפות ומאמינה בכל ליבה שאחיה עדיין חי. היא רואה אותו בחלומותיה ובסיאנסים. אך, כולם סביבה חושבים שהיא ירדה מהפסים מרוב צער… אך, האם תמר השתגעה באמת?

דיוויד הוא טייס מסוקים ישראלי הלום קרב הסובל מאובדן זיכרון מוחלט של אירועים מעברו, כתוצאה מפציעה קשה כשהתרסק עם מסוקו במלחמת יום כיפור.
הוא אושפז במשך כשנה בבתי חולים בישראל ובוושינגטון כשהוא חסר הכרה ושרוף כולו. כשהתעורר ממצבו והשתקם הוא ניהל רומן עם הרופאה שטיפלה בו, רופאה יפיפייה בשם ג'ודי שהתאהבה בו במהלך אשפוזו. הוא ניהל איתה מערכת יחסים מורכבת במשך כשלוש שנים עד שעזב את וושינגטון לאחר שנהרגה באופן פתאומי בתאונת דרכים.
לאחר מותה יצא למסע שורשים וחיפוש עצמי בכמה מדינות ברחבי היבשת.
בלאס וגאס בלילה אחד של הרס עצמי הפסיד את כל כספו וחסכונותיו. אחת התופעות האופייניות ביותר להלומי קרב היא ההליכה עד הקצה. מדובר על תופעת הרס עצמי שבאה לידי ביטוי בהתמכרות אובססיבית לשתייה, סקס והימורים. וזה בדיוק מה שהוא חווה, רגע של הרס עצמי. רגע אחד מיני רבים שבאו ועוד יבואו.
שם הוא החליט שהוא חייב לשנות את שמו מדיויד לשון. הוא לא הרגיש בנוח עם שמו.

הוא השתקם והחל לעבוד כנהג מונית בניו יורק, עד שהמעסיק שלו ראסל, שהיה גם חברו הטוב ביותר, נספה בהתרסקות מטוס נוסעים ביפן. בעקבות מותו הטראגי של ראסל הוא נשבר ושקע בדיכאון עמוק, הפסיק לעבוד ועזב את ניו יורק, מאס בחייו וביקש את נפשו למות. ניסה להתאבד לאחר שחזר להמר והפסיד את כל חסכונותיו בליל הימורים הרסני נוסף בקזינו באטלנטיק סיטי.

משם הוא עבר לפלורידה ופגש בג'ק, גם חייל הלום קרב,שנפצע אף הוא במלחמה. ג'ק בזכות יכולת ההכלה ורוחב ליבו, הכניס את שון (גדי) לחייו. ג'ק הקנה לו את הכינוי "גפרור". וכשנשאל מדוע הוא כך מכנה אותו, הוא ענה: "כי הוא בדיוק כמו גפרור, בחור מדליק, גבוה, רזה, שביר, שרוף , שורף ובקצהו ראש טוב ולוהט, מפיץ אור סביבו, חכם אש, נדלק בשנייה, אבל בעל לב חם עם להבה גדולה, בוהקת ותמידית."
עד שיום אחד גם ממנו הוא ברח להגשים את חלומו האחרון, להיות טייס אזרחי… שם צפויה לו ההפתעה הגדולה והגורלית מכולן…

דיוויד/ שון, מתגלה עבורנו הקוראים כגדי, רק שהוא לא יודע מי הוא. במקביל לסיפורו הכואב אנו נחשפים למה שמשפחתו האבודה בארץ עוברת, את כאבם ואת אובדנם.
גדי, שאינו זוכר את עברו, מהרגע שהתעורר בבית החולים בוושינגטון חש בדידות עמוקה שאותה ניסה להפיג באמצעות הקשר שלו עם ג'ודי, אך לאחר מותה, לכל מקום שהלך הוא עדיין חש בודד.
בדידותו היתה כה גדולה, מעצם היותו אבוד בעולמו שלו, מבלי לזכור מי הוא ומאין בא.
"הו אלוהים הטוב… מישהו שיחבק אותי… מישהו שיחבק אותי…מישהו שיחבק אותי" המשיך למלמל, עד שלבסוף התעייף ונרדם.
גדי הוא גבר יפיפיה, הכובש בשניה כל אישה הנקראת בדרכו. כך נופלות אחת אחת למלכודת הדבש. הוא אינו יכול לתת להם את כולו, הוא אינו שלם עד שאינו יגלה מי הוא באמת. מצד שני, הן מנחמות אותו ומפיגות מעט את בדידותו הקשה… אך, בדרך הן משלמות את המחיר.בדיוק השבוע, בזמן שקראתי את ספרו של משה גל נתקלתי בפוסט בפייסבוק : "מישהי אמרה לי להיזהר כשאני מנסה לתקן בן אדם שבור, כי אפשר להיחתך מהשברים". זה בדיוק מה שקרה לכל האהבות של דיוויד/ גדי. כך גם קרה לד"ר ג'ודי שכה רצתה לעזור לו וגם לג'וליה.

בספר אנו חשים כמו בצפייה של הסרט "דלתות מסתובבות", הדמויות ממש נוגעות אחת בשנייה ובכל זאת מצליחות לפספס האחת את השנייה. גדי המחפש את עצמו ובמקביל חיפושיה של אחותו ובתו.
ומה קורה ברגע שהן סוף סוף מתוודאות האחת לשנייה?

מאחלת לכם קריאה מרתקת ומהנה …

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)