גפילטע פיש של סבתא חנה – מתוך ספר משפחה

גפילטע פיש של סבתא חנה - מתוך ספר משפחה

בחתונה של יזי ומארה היו מוזמנים רבים. לכבוד האורחים יזי קנה כיבוד בתלושי המזון המיוחדים שקיבל מהצבא. הרי חזר מהחזית לא מזמן.
גפילטע פיש של סבתא חנה - מתוך ספר משפחה

אך סבתא חנה אמרה: "חתונה בלי גפילטע פיש? זה לא יתכן! חתונה יהודית?!" אבל סמרקנד נמצאת בגובה של כ-1000 מטר מעל פני הים ואין שם נהרות. אין דגים באסיה התיכונה. החליטה סבתא חנה לעשות גפילטע פיש מתפוחי אדמה כמו שנהגו לעשות בבית אמה. היא ידעה את המתכון. בכסף רב נקנה בשוק שק תפוחי אדמה. הם גורדו על פומפייה, עורבבו באבקת ביצים מתלושי המזון המיוחסים. חנה הכינה את הרוטב מגזר ובצל שהיו בשפע, בתוספת תבלינים בהם נהגו לבשל דגים כאשר אלה היו בנמצא. קציצות תפוח אדמה בצורת קציצות דג הוגשו לאורחים, כשהם נושאים זיכרון רחוק של טעם דג טחון. האורחים נהנו מאוד. הם נאנחו וקראו בהתפעלות: "רק יזי גיבור המלחמה יכול היה להשיג בסמרקנד דגים לחתונתו!" המתכון עבר מדור לדור וגם היום משמש את נכדתה של חנה להכנת גיפילטע פיש צמחוני לכלתה.

מירי ליטווק - סופרת זכרונות
סופרת ומתרגמת, מחברת ספרי ביוגרפיות, זיכרונות, הנצחה וספרי משפחה. כלת פרס היצירה מטעם ראש הממשלה. ספרים: "רוסיות ישנות עירומות" פועלים; "שמש מאחורי הגב" ו"געגועים לחושך" הקיבוץ המאוחד. על היצירה הספרותית באתר: www.mirielitvak.com על כתיבת ספרי ביוגרפיה וסיפורי חיים באתר: www.alife.co.il תרגומים סיפורת ושירה. "אנחנו" מאת יבגני זאמיאטין (רומן, הוצאת בבל), "בוריס פַּסְטֶרְנַק", "מארינה צְווֶטאייֶבה", "אנה אחמטובה", "אלכסנדר בלוק", (הוצאת גוונים). למדה תיאטרון באוניברסיטת תל אבי ובאוניברסיטת סורבון בפריז.