גנן גידל ילדון בגן

מה עושה גננת כאשר גבר בא לעבוד בגן? מה עושים ההורים? האם זה רצוי? בעייתי? בקיצו:ר גנן גידל ילדון בגן

 גנן בגן

 סיפור שנכתב בהשראת מקרה אמיתי שהתפרסם בתקשורת, צילום המסך לקוח מהפרסום בתקשורת

הוא נכנס לגן בחיוך טיפה מבויש, בן ניגש אליו "שלום, אני בן" אמר לו, כמו שהוא דואג להגיד לכל מי שנכנס בשערי הגן. "שלום בן, אני מוטי" אמר מוטי והתכופף, הוא הביט לרגע לבן בעיניים וחייך "איזה כייף לקבל קבלת פנים כזו ממך". בן כמעט נמס ועל פניו התפשט חיוך גדול. הוא נתן למוטי חיבוק גדול. מוטי חיבק אותו בעדינות בחזרה ובן רץ לחצר לשחק.

הזמנתי אותו להתיישב, אחד  מהמבחנים הקטנים שלי למי שרוצה להצטרף לצוות שלנו. מוטי הסתכל מסביב, לרגע מבטו עצר על הכריות הגדולות, ואז לקח את אחד מכיסאות הילדים והתיישב ליד השולחן. כבר קיבל נקודה לטובתו. אני פחות מחבבת את אלו שמתחילות לחפש את הכיסא  הגבוה "המתאים".  "אני מחפשת, מישהו שיוכל להשתלב אצלנו בצוות, שלושה ימים בשבוע" התחלתי להסביר לו "אנחנו צוות ותיק מאוד, כבר חמש שנים ביחד, לצערי אחת מהבנות נאלצה לצמצם שעות".

"אני מאוד אשמח, בדיוק מתאים לי". "אני מאוד אוהב ילדים…" ואז הוא עצר , "זה לא ש… כלומר…"

כתבה על גנן שנאלץ להתפטר

קטעתי אותו  "אתה אוהב ילדים, זו לא מגבלה במקצוע הזה, זה תנאי הכרחי".  ואז הוא סיפר לי על התקופה האחרונה. איך הוא כבר חצי שנה מחפש עבודה במקצוע שהוא כל כך אוהב, ללא הצלחה. התפלאתי, כי ידעתי מקורות החיים שלו שהוא  למד הרבה את התחום, שהוא עבד כמה שנים בגנים אנתרופוסופיים, ובעוד גן במשך כמה שנים. לא חסר לו ניסיון וההמלצות היו חמות ומפרגנות. אבל הוא סיפר לי שכבר חצי שנה הוא מתקשה למצוא עבודה. הוא סיפר לי שמנהלות גנים חוששות לקבל אותו לעבודה. שתמיד מסתכלות עליו במין מבט מלא חששות וחוסר הבנה, מה לגבר רווק בן שלושים וחמש ולילדים ובעיקר ילדות בגילאי שנתיים?

ואז מוטי סיפר לי על הגן האחרון  בו הספיק לעבוד רק שבועיים לפני שנאלץ לעזוב. "למה כל כך מהר, מה קרה?" שאלתי אותו. והוא הראה לי את תצלומי המסך שהגננת שלחה לו. את התכתובת בין ההורים, כולם מלאי חרדה מהעובדה שגבר יגע בילדיהם. את החששות הקשים מהבחירה של גבר בייחוד רווק ללא ילדים , לבחור במקצוע כל כך "לא מתאים". סיפר שבהתחלה הגננת ניסתה לתמוך בו, אך לא עמדה בלחץ ההורים.

גנן בגן הורים

אמרתי לו שאני מזמינה אותו ליומיים התנסות, ואחרי יום קיבלתי אותו לעבודה, למרות שמספר הורים הרימו גבה על הימצאותו בגן. באותו יום גם שלחתי לכל ההורים מכתב .

 הורי הגן היקרים,

הרבה טלטלות עברו על גננו בתקופה האחרונה, מסיבות שאינן צפויות החלו שינויים בצוות הגן. לא, הדבר אינו אידיאלי, רחוק מזה, לצערנו החיים לעיתים מאתגרים אותנו. אבל אנחנו מקיפות את הילדים באהבה והבנה ועוזרות להם לעבור את הקשים.

אני שמחה להגיד שמצאתי לנו איש צוות נהדר, שמו מוטי ויש לו ניסיון רב בעבודה עם ילדים בגילאים הצעירים. והוא מגיע עם המלצות חמות מכל מי שעבדה אתו. ייתכן הוא לא הבחירה הקנווציונלית, אבל הוא הבחירה הנכונה לפי דעתי. בחרתי במוטי כי ראיתי איך הוא מתקשר עם ילדי הגן, ראיתי את יחסו העדין, את יכולתו להכיל את הקטנטנים שלנו, שהמילים עדין חדשות להם, ועדין לא יודעים תמיד להביעה בעזרתן את כל מה שמציק ומפריע, או לחילופין מרגש.  

בחרתי במוטי, כי אני מאמינה גדולה בגיוון. אני מביטה בעולם החי ואני רואה שגיוון מביא לחוזק. מאפשר נקודות מבט שונות, ריבוי פתרונות בקיצור יתרון גדול. אתם מכירים אותי, חלקכם כבר שנים, חלקכם כבר עם כמה ילדים. אני מסתכלת רק על התאמת הצוות לילדים. אני עיוורת לדברים כגון רמת הדתיות של הצוות, שפת האם של העובדת, וכן גם המגדר שלו.  אני בהחלט מבינה שייתכן ויהיו לכם חששות לגבי הבחירה שלי, אבל תמיד שמתי  מעל לכל את האמון ביננו. ללא אמון בי ובצוות, לא תוכלו להשאיר ילד או ילדה בגן בשקט. לא תוכלו לשחרר אותם להתנסויות הגן.  אתם מוזמנים לדבר איתי, לדבר עם מוטי ואני בטוחה שתרגישו רגועים יותר לאחר מכן.

להמשך שנת עבודה פורייה ומהנה. 

 מאז חלפה קצת יותר משנה , מוטי עדין אתנו, ההורים מאוהבים בו, גם אנחנו. וכמובן גם הילדים. ולא, אין דבר אחד שהוא לא עושה בגן.

***

כאמור, הסיפור למעלה מבוסס על מקרה אמיתי, אבל הוא בדיוני. מוטי הוא דמות בסיפור, אבל עבדתי לא פעם עם גברים. עבדתי עם גברים שבחרו דווקא במקצוע הזה, ובילדים הצעירים. הם לא התגלגלו במקרה לעבדה הזו, הם בחרו בה, מתוך אהבת הילדים. אנשי הצוות שאני פגשתי היו חמים חכמים, ומלאי אהבה לילדים. הם הביאו נקודת מבט אחרת לגן. עצם היותם חלק מצוות הגן אפשר לשחרר מעט את תפקידי המגדר, שאפילו בגיל הצעיר מתחיל להתקבע במוחות הילדים. מעולם לא הרגשתי אי נוחות בנוכחותם. ולא הרגשתי חוסות נוחות של הילדים מולם.  נכון תמיד ייתכן כי מאחורי בחירתו של אדם בעבודה מסוימת יש מניעים לא כשרים, אבל המציאות מלמדת אותנו שיש עובדים כאלה בכל מגדר וגננות וסייעות שחוקות ללא אהבת ילדים כולנו מכירים.

אז אני מבקשת מכל ההורים. כאשר מגיע איש צוות חדש לגן, קחו נשימה עמוקה, ייתכן ולמרות שמכל סיבה שלא תהייה אין זה איש הצוות הצפוי ביותר, אבל מאוד יכול להיות שהוא הטוב ביותר.

עידית דרור
היי. אחרי שנים רבות חזרתי אל הגן .... אחרי מהפכות רבות בחיים שלי גיליתי את החינוך מחדש. כל יום אני רואה את הפלא של התהוותם של אנשים קטנים את הקשיים האהבות האכזבות וההצלחות. של הגיל הרך.