גנטיקה, סיפור אהבה

בפרוש עלינו השנה האזרחית החדשה, בחרתי להעלות פוסט חגיגי ושונה, המוקדש להתחלות חדשות, ומביא את סיפורן של 4 נשים יוצרות.

לפני חודשים ספורים פניתי למכרות העוסקות בתחומי אמנות שונים, וביקשתי שיעבירו אלי תמונה של יצירה (כל אחת בתחומה, מבלי לכוון וללא לוח זמנים) המבטאת את השראתן לשמע המונחים גנטיקה / DNA.

וכך החל הפוסט הזה לקרום עור וגידים… קבלו הצצה לעולם מופלא. גנטיקה, סיפור אהבה. פוסט ראשון בסדרה. עד העונג הבא.

1. דג-נטיקה. דגים תאים וגנים זורמים.

מירי רוכמן, ילידת 1959, אמנית, קרמיקאית, עובדת עם חימר. יוצרת ומעבירה חוגים בישוב נירית. ליצירת קשר 054-7778954

ביצירה זו קהילה של דגים העשויים חימר לבן ושרופים בתנור קרמי בטמפרטורה של 1200 מעלות. הדגים מדמים קהילה של תאים, כפי שהיא נוצרת בגוף האדם על פי הנחיות הקוד הגנטי האישי של כל אחד ואחת. נקודת המקור המוארת, במרכז, מדמה את התאים הזורמים ממנה והלאה, והיא כדוגמת תאי הגזע, תאי האב, מהם משוכפלים ומתפתחים תאי הגוף כולו. הקוד הגנטי מוביל את התאים לכוונים הנכונים להם, אך ישנם גם בודדים הנושאים שינוי בקוד המקורי, והם אלה השוחים נגד הזרם (מצאתם כאלה?…).

בין קהילות ביולוגיות של יצורים חיים (כמו דגים, תאים או גנים) מתקיימים יחסי גומלין ושיתוף פעולה. לכל הקהילות הללו ישנו חיבור והשתייכות ביולוגית, בדיוק כשם שקיים בקהילות שונות של בני אדם.

2. טוטם משפחתי (Family Totam).

ג'יאנה פראניו-פז, ילידת 1952, בעלת תואר ראשון בגרפיקה (מכללת ויצ"ו), למדה אומנות רישום וציור באוניברסיטת חיפה ותחריט בסטודיו של ריטה פראניו, בדרך כלל מציירת בשמן ומתמחה בפורטרטים. ליצירת קשר  052-8983769.

עמודי הטוטם מייצגים אגדות, ייחוסי משפחה, או אירועים חשובים, ומגולפים להמחשת סיפורים מההיסטוריה של השבט האינדיאני ולייצג אלים ושדים שונים (אם כי הטוטם עצמו אינו אל או אליל).

ביצירה זו מצוייר טוטם משפחתי הקרובה. במרכז הטוטם, אבי, אנטוניו, שהוא גם מרכז חיי, וה – DNA הסיציליאני שלו זורם בדמי וקבע את אישיותי הבסיסית. לשמאלו בציור – אמי, ריטה, ממנה ירשתי את כשרון הציור. מתחתיו, מימינו – אני, ומשמאלו – בתי הגר. מעליו, מימינו – בני גתי, ולשמאלו בעלי, צביקה. הרקע בציור בחלק העליון כצבעי המים ובחלק התחתון כצבעי האש, וכמותם האישיות שלי המורכבת מיסודות המים והאש (כך גם מבחינה אסטרולוגית, מזל עקרב, אופק סרטן, ירח בדגים).

הציור מבטא את הייחוס והתורשה המשפחתית, וגם את הצמיחה שלי בתוכה, תוך שימוש בכמה סמלים:

פרח הלוטוס – אחד הסמלים הבולטים בתרבות הבודהיסטית ואחד משמונת הסמלים מבשרי המזל. שורשיו נמצאים בבוץ, הגבעול צומח דרך המים, ופרחיו הריחניים מונחים בשלווה על שפת המים, מתענגים באור השמש. צמיחת הלוטוס מסמלת את צמיחת הנשמה משכבת הבוץ הפרימיטיבית של החומרניות דרך מימי ההתנסות אל עבר אורה הבוהק של ההארה. על פי ספר תולדות בודהה "…רוח האדם המואר היא ללא רבב, כמו הלוטוס אשר מונח במים העכורים אך אינו נצמד אליהם…" והלוטוס הלבן מייצג שלמות רוחנית ותודעה נקייה.

אוח / ינשוף – דורס לילה המסמל חוכמה ותבונה, ובשבילי מסמל את אבי.

ענף של עץ – המסמל צמיחה.

3. תכשיטי בדים.

ליאת קירס, ילידת 1964, מספרת על עצמה ועל תהליך היצירה:

אני ליאת, ואמנות זורמת אצלי בדם. אני חיה, נושמת ועוסקת באמנות כל חיי.

היום, בדים הם חומר הגלם שלי. לפעמים לבנים, לעתים שחורים, אך בדרך כלל צבעוניים ועשירים. הבדים רכים ונעימים למגע, מפתיעים ומזמינים. אני גוזרת אותם, תופרת, מחברת, מגלגלת, מערבבת, מתבוננת ובעיקר מופתעת בכל פעם מחדש ונהנית מהעושר הגלום בכל אחד מהשילובים האין סופיים שנולדים.

השילובים בין הבדים, הקומבינציות האין סופיות, החיבורים המפתיעים, הם שקושרים את שרשרת הבד שלי לגנטיקה, שעוד בתקופת התיכון היה עבורי מקצוע מרתק. גנטיקה היא יצירת חיים. מכלול אין סופי של שילובים וקומפוזיציות. אין סוף השילובים בין הגנים והכרומוזומים, העוברים בצירופים שונים וייחודיים במשפחות מדור לדור, דומה לאין סוף אפשרויות החיבור של רצועות הבד איתן אני יוצרת.

בקרו באתר של ליאת

בקרו בעמוד הפייסבוק של ליאת

4. אני משפחתי והגנום האנושי.

דורית קינן, ילידת 1970, שף פטיסיירית, העוסקת בפיתוח היצירתיות בשיטת Umami Style, חיבקה את הרעיון ולקחה אותו צעד אחד קדימה עד כדי כתיבת פוסט שלם בנושא. (המשך יבוא… פוסט נפרד על הקינוחים של דורית… יש למה לצפות…)

בקרו בפוסט המלא של דורית – אני משפחתי והגנום האנושי

בקרו בבלוג המלא של דורית

ויוי עיני - יועצת גנטית
שמי ויוי עיני ואני יועצת גנטית. בבלוג שלי תוכלו לקרוא סיפורים מהחיים בהם אני נתקלת במהלך יום העבודה, כולם בהשראת מקרים אמיתיים אך נכתבים בשינוי הפרטים המזהים. אם שאלתם את עצמכם פעם מה בדיוק עושה יועצת גנטית, הגעתם למקום הנכון. שימו לב - גנטיקה הוא תחום שמאד מתפתח לכן יתכן שפרטים מסויימים בפוסטים ישנים לא בהכרח מעודכנים. בכל שאלה ניתן לפנות אלי בהודעה פרטית בעמוד הפייסבוק של הבלוג שלי. קריאה מהנה.