גן עדן, החלום ומחירו

החיים בעמק המעיינות הם חלום. מרחבים, נופים קסומים,מעיינות בשפע, הרעש שמפר את השקט הוא של ציפורים או מקסימום בערב יללות תנים. אבל כשהחלטתי לחפש עבודה חדשה גיליתי עד כמה החלום מתעתע

צילם אשחר בצר

אני חיה בגן עדן. לא אני קבעתי את העובדה הזו, ריש לקיש אמורא שחי כאן לפני כ 1800 שנה אמר:" אם גן עדן בארץ ישראל הוא – בית שאן פִתחו".

נעים להכיר, חגית נדיבי אורבך, נשואה ואמא לחמישה ילדים בגילאי 12-5, גרה בקיבוץ הדתי הראשון בארץ-טירת צבי, בואכה בית שאן- פתחו של גן עדן.

פתחו של גן עדן
פתחו של גן עדן

בחודשים הקרובים אציין ארבעה עשורים לחיי, למעט 5 שנים בהם למדתי וגרתי במרכז ובירושלים ,ביתר שנותי אני חיה בעמק שהוא חלום. עמק קטן, בו הכל מוכר, כמעט ואין דבר זר ומנוכר. בעמק ישנה קהילה ייחודית ורב דורית, מגוונת ושורשית. אנשים החולקים  יחד ערכים משותפים של אהבת הארץ, סובלנות, פתיחות וצדק חברתי.

חברים טובים מרעננה אומרים לי שאנחנו חיים בסרט. למה? כי אצלנו הילדים הולכים לבד לגן (הרי אין כבישים בקיבוץ), כשהגדולים מסיימים את יום הלמודים בבית הספר הם הולכים יחדיו לאכול בחדר אוכל, שם מחכה להם המדריכה, ובסיום הארוחה הם מבלים יחד בבית ילדים. מכיוון שאצלנו חורף זה לחלשים, אחר הצהריים המדשאות מתמלאות בילדים ובערבוביה רב גילאית הם רודפים, מחפשים וסופרים אחד את השני. בקיץ, בכלל חגיגה, כולם בבריכה, או באחד מהמעיינות הרבים שבסביבה.

מעיינות בעמק. אשחר בצר
מעיינות בעמק. אשחר בצר

לפני כשנה וחצי החלטתי שהגיעה העת להתחדש ולחפש מקום עבודה חדש. לא מתוך רצון עמוק  של שינוי כיוון או חלילה משבר. פשוט חשתי מיצוי, לאחר  7 שנים באותו מקום  בו צברתי ידע, ניסיון, כישורים וקשרים שאתם אני רוצה להתקדם ולהמשיך הלאה. בתקופה בה חיפשתי את החלום התעסוקתי הבא שלי הבנתי מהו המחיר האישי והתעסוקתי שאני משלמת בעודי גרה בפריפריה.

על שברו של החלום בחיים בעמק מהזוית המקצועית:

מגוון- או ליתר דיוק חוסר מגוון בהיצע של עבודות.

מיקום- אם עניין ומימוש עצמי הם תחומים חשובים  בבחירת עבודה, נסיעה של שעה למקום עבודה היא דבר סביר ביותר.

שכר- 6500 ש"ח ברוטו זה מעולה, אל תתלונני…

הכשרה והעשרה- לא נעים לומר בקול, אבל לא ברמה. צריך לנסוע עד העיר הגדולה או מקסימום לחיפה, כדי לקבל איכות גבוהה. בשביל מפגש של 4 שעות, אהיה מספר שעות זהה על הכביש.

אני מחפשת, בוחנת כיווני תעסוקה חדשים, פותחת את הראש ויוצאת מאזור הנוחות. בודקת עם עצמי ובן זוגי  על אילו מהדברים אתפשר ובמה לא.

לאחר מספר חודשי חיפוש מצאתי את שאהבה נפשי.  משרד הפרסום הגדול בארץ McCann פתח שלוחה דיגיטלית בעמק המעיינות Spring Valley , ובמרחק של 10 דקות נסיעה בלבד החלום מתגשם יום יום.

בעבודתי החדשה כרכזת קורסים וקשרי קהילה ב"ספרינג ואלי" אני מחברת את תושבי הסביבה לתחום הדיגיטל. מי שיבוא לבקר אצלנו יפגוש ילדים בחוג לעיצוב גרפי, מבוגרים שלומדים את הבסיס לשימושי מחשב, בעלי עסקים שלומדים לקדם את העסק בפלטפורמות דיגיטליות, תלמידי חינוך מיוחד שעוברים הכשרה לחיים ועוד ועוד…

העמק הוא חלום.

Spring Valley