"גם עם עיוורון אפשר לעבוד לצחוק ולשמוח"

לרגל יום המודעות לעיוור – יום הזדהות עם קהילת העיוורים ולקויי הראיה, מספרת שרון קיסר, עובדת חברת החשמל, על חוויותיה כבחורה עיוורת ועל קליטתה המצויינת בעבודה, לאחר נסיונות שלא צלחו: "אני מרגישה כמו השגרירה של ציבור העיוורים"

בחורה עם מחשב נייד

לרגל יום המודעות לעיוור – יום הזדהות עם קהילת העיוורים ולקויי הראיה, מספרת שרון קיסר, עובדת חברת החשמל, על חוויותיה כבחורה עיוורת ועל קליטתה המצויינת בעבודה, לאחר נסיונות שלא צלחו: "אני מרגישה כמו השגרירה של ציבור העיוורים"

שרון קיסר, עובדת חברת החשמל


שמי שרון קיסר, אני בת 27, עיוורת עם שרידי ראייה קלושים.

מזה שנתיים, שאני עובדת במחלקת לקוחות מסחרית של מחוז חיפה בחברת החשמל.

ביום המודעות לעיוור אני מבקשת להעביר מסר חשוב לציבור העיוורים – אני מרגישה כמו השגרירה של ציבור העיוורים, כי לפעמים אנשים שלא פגשו עיוורים נרתעים מהם ואני מראה להם שאני יכולה. גם לעבוד, אני מסוגלת. הכל תלוי במטרות שהצבת לך בחיים.

עד גיל תשע הייתי ילדה רגילה כמו כל הילדים ואז התפתח בראשי גידול. טסנו לטורונטו להסיר בניתוח את הגידול ואז איבדתי את הראיה. אבל חשוב לי לומר שגם עם מגבלה כזו קשה אפשר לעבוד, לצחוק, לשמוח ולבלות ואפשר לעשות הכל מהכל.

למדתי בבית הספר 'חוגים' בחיפה במגמת תקשורת וסיימתי עם בגרות של 5 יחידות, התנדבתי לצה"ל ושירתי בחיל הים.

אני מלאת גאווה כאשר אני מספרת על קליטתי בחברת החשמל, על החברים והמנהלים ועל תחושת השייכות.

לחברת החשמל נקלטתי כעובדת במחלקת לקוחות מסחרית של מחוז חיפה, במסגרת פרויקט מיוחד שמוביל אגף משאבי אנוש בחברה להעסקת עובדים מוגבלים, וזאת, לאחר שהתאכזבתי מכמה מקומות עבודה שלא היו מוכנים להעסיק אותי בשל מגבלתי.

בחברת החשמל שילבו אותי בתפקיד שמתאים לכישורים ולמגבלה שלי ודאגו לכל ההתאמות הנדרשות – סביבה נגישה, תוכנת הגדלה, בעזרתה אני מצליחה לעבוד על המחשב. מקום העבודה כל כך מותאם ומונגש, שלאחר שנתיים של עבודה, אני כבר לא זקוקה לגשש את דרכי. אני מרגישה בטוחה ומכירה את המכשולים שבדרך עד כדי כך שאיני זקוקה להיעזר במקל הנחייה שלי במבנה עצמו.

בכלל, בעבודה, אני מרגישה שווה בין שווים, הרגשה שמעולם לא הייתה לי.  אפילו הלקוחות שאני נמצאת איתם בקשר ישיר במסגרת תפקידי, אינם חשים בהבדל ביני לבין נותני שירות אחרים במחוז.

אני מרגישה תורמת ונתרמת. מעולם לא האמנתי שאוכל לעבוד במקום אחד תקופה כה ארוכה, כיוון שעד היום לא ניתנה לי הזדמנות אמיתית וראויה. בחברת החשמל זכיתי לקבל הזדמנות שייחלתי לה כל חיי וגם סביבה תומכת.

בעבר חוויתי התנסויות פחות נעימות בשוק העבודה. נתקלתי לא אחת בהתחמקויות. אמרו לי למשל שיחזרו אלי ולא חזרו.

אני גאה בהישגים שלי, בהשתלבות בעבודה וזה מעניק לי כוחות להמשיך הלאה ולהביט לטווח הרחוק. אני עצמאית לכל דבר ומעבר לעבודה יש לי גם תחביב חדש שפיתחתי. אני משתתפת בחוג ציור אינטואיטיבי שבו אני מבטאת את כל רגשותיי ומחשבותיי בצבע על קנבס. כעת למרות כל המגבלות שלי אני רוצה גם למצוא בן זוג שיתמוך, יבין ויפרגן.

אני מודה כל יום לחברת החשמל על היוזמה המבורכת לתת צ'אנס לעיוורים ולמוגבלים ולאנשים כאן לצידי, מופלאים אחד אחד וכל אחד בדרכו.

אני מתעוררת בכל בוקר מוקדם, עם חיוך ושמחה גדולה בלב שיש לי לאן ללכת, לראות אנשים, ולהרוויח את לחמי בכבוד ואני מביטה לעבר העתיד בחיוך.

שרון קיסר, עובדת חברת החשמל

היום 6/6/2012 הוא יום הזדהות עם קהילת העיוורים ולקויי הראיה. מטרתו של יום ההזדהות – העלאת המודעות לאנשים לקויי ראייה ועיוורים, ליכולותיהם ולתרומתם הייחודית לחברה

למידע ומעקב אחר חברת החשמל, היכנסו לעמוד הרשמי של חברת החשמל בפייסבוק

נשות חברת החשמל
יום האישה הבינלאומי: הנשים שעושות את חברת החשמל.חברת החשמל מציינת גם השנה את יום האישה הבינלאומי, והפעם בסימן הנשים שעושות את חברת החשמל – עובדות ומנהלות, במשרד ובשטח, במגוון תפקידים, מקצועות ותחומים ברחבי הארץ. במהלך השבועיים הקרובים, נעלה פה בבלוג 'נשות חברת החשמל', בלוגים אישיים של עובדות ומנהלות בחברת החשמל שבחרו לשתף אותנו במסלול הקריירה שלהן ועל הדרך גם מעניקות טיפים לנשים אחרות. 10 בלוגים, 10 סיפורים מלאי השראה של נשים שבחרו ללכת בדרך שלהן, בעוז ובאמונה. קריאה מהנה!