גם מאחורי תחנת כוח מצליחה עומדת אישה

תכירו את הלן וילקומירסק – מהנדסת בניין המשמשת מנהלת מחלקת מכרזים אזרחי באגף ביצוע פרויקטים של חברת החשמל. כמי שליוותה את הקמתן של תחנות הכוח באתר אורות רבין, היא מעידה כי מעולם לא נדרשה לאפליה מתקנת בתפקידיה בחברת החשמל. למעט מקרה אחד בו "חטפה על הראש". זהו סיפורה המתפרסם לרגל חודש הנשים המצויין בימים אלה בחברת החשמל

בחורה עם מחשב נייד

תכירו את הלן וילקומירסק – מהנדסת בניין המשמשת מנהלת מחלקת מכרזים אזרחי באגף ביצוע פרויקטים בחטיבת פרויקטים הנדסיים של חברת החשמל. כמי שליוותה את הקמתן של תחנות הכוח באתר אורות רבין, היא מעידה כי מעולם לא נדרשה לאפליה מתקנת בתפקידיה בחברת החשמל. למעט מקרה אחד בו "חטפה על הראש". זהו סיפורה המתפרסם לרגל חודש הנשים המצויין בימים אלה בחברת החשמל

הלן וילקומירסק

 מלווה את תחנות הכוח מיומן הראשון. וילקומירסק
מלווה את תחנות הכוח מיומן הראשון. וילקומירסק

 שמי הוא הלן וילקומירסקי ואני מהנדסת בניין במקצועי.

 אני נשואה לליאור ואמא לקרן בת 21 וגיא בן 17. אני מתגוררת בפרדס חנה שם גדלתי, התחנכתי בבי"ס החקלאי ביישוב ושם נמצאים כל בני משפחתי וחברי.

 אני בוגרת הפקולטה להנדסה אזרחית בטכניון.

 את דרכי בחברת החשמל התחלתי לפני כ- 25 שנה, נקלטתי לפרויקט "איגום מהנדסים", במסגרתו נחשפתי למגוון העבודות שבהן הוצע לי להשתלב כמהנדסת בניין.

 בחרתי לעבוד באגף הביצוע (זאת הייתה אהבה ממבט ראשון). אני האמנתי, שבכדי להיות מהנדסת טובה אני חייבת להבין וללמוד את העבודה המעשית. וכך היה, התחלתי את העבודה המעשית עם התחלת עבודות הביסוס של יחידות  5 ו-6 בתחנת הכוח מ"ד ב' (מ"ד – ראשי תיבות של מאור דוד – תחנות בחדרה על שם דוד שיפמן ז"ל, מי ששימש יו"ר דירקטוריון חברת החשמל ושר התחבורה. בהמשך, לאחר הירצחו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל נקרא מתחם תחנות הכוח, בהן תחנות מ"ד – אתר "אורות רבין").

 הייתי חלק מצוות הפיקוח של מחלקת בניין תחנות הכוח ועבדתי בשטח יחד עם כל המפקחים –  כשווה בין שווים, כולל עבודות לילה, משמרות וכיוצא בזה.

 עם סיום פרויקט הקמת התחנה עברתי לעבוד במחלקת בניין צפון  –  באגף ביצוע פרויקטים. במסגרת עבודתי במחלקה עסקתי הן בפיקוח על עבודות קבלנים שביצעו עבודות אזרחיות במרחב צפון וניהלתי את המשרד הטכני. לאורך השנים הייתי שותפה בפעילות המגזר האזרחי הן מהפן המקצועי והן בנושא מחשוב ואף הייתי שותפה בהכנסת האגף לעבודה במודול MM  ב- SAP.

 זכתה במכרז

לפני כחמש שנים זכיתי במכרז לתפקיד מנהלת מחלקת מכרזים אזרחי באגף ביצוע פרויקטים.

 אני יכולה לומר בלב שלם כי זכיתי בתפקיד, אולם בעיקר זכיתי במחלקה נהדרת ומקצועית שאותה אני מובילה בגאווה גדולה. אנו עוסקים בניהול מכרזים והתקשרויות עם קבלנים אזרחיים. לאחרונה ביצענו התקשרויות בכל חמשת פרויקטי החירום בתחום הייצור, פרויקטים להפחתת פליטות באתרים אורות רבין רוטנברג, פרויקטים ביזמות עסקית פרויקטים להקמת תחמ"שים (תחנות משנה של חברת החשמל) ותחמ"גים (תחנות מיתוג של חברת החשמל), מבני מנהלה ועוד.

 מעבר למורכבות המקצועית וההשלכות המשפטיות והאתיות של העבודה הקשורה בהתקשרויות עם ספקים חיצוניים, היא כרוכה באינספור אינטגרציות בין יחידות החברה השונות כרוכה בניהול משאים ומתנים מורכבים עם קבלנים וכל זאת תוך שמירה על הוגנות ויושר מחד ועל האינטרסים של החברה מאידך.

 היות ואני מתגוררת בפרדס חנה ומרכז העבודה שלי הוא בתל אביב, ובנוסף לשעות העבודה אני "מבלה", הרבה שעות על הכבישים, אני יכולה לומר שהעבודה היא חיי וחיי הם העבודה. בין לבין אני מצליחה קצת גם לטפל במשפחה ובמטלות הבית הסיזיפיות והאינסופיות. אני מפנקת את עצמי בספר טוב ומידי פעם בקפיצה קטנה לחו"ל – שם, אנחנו (בעלי ואני) אוהבים לטייל בהרים לנשום אויר פסגות ולמלא "מצברים".

 לעניין קידום והתפתחותי כאישה בחברה ובאגף הנחשב "גברי", חשוב לי לומר, כי מעולם לא ביקשתי, כאישה, להתקדם על בסיס אפליה מתקנת.

אני מאמינה בעבודה קשה ברצינות ובמקצועיות וכך נהגתי לאורך כל השנים. באופן אישי לא נתקלתי בקושי כל שהוא או בהסתייגות ממשהו שרציתי לעשות ולא נתנו לי.

זאת, למעט מקרה אחד שזכור לי, שבו טיפסתי על יסוד עליון של הטורבינה, לבדוק ברזל לפני יציקה. היות והייתי בחודשי הריון מתקדמים, מנהל המחלקה דאז, דוד וודובוז, "נתן לי על הראש" והוריד אותי משם…

 הלן וילקומירסק היא מנהלת מחלקת מכרזים אזרחי באגף ביצוע פרויקטים בחטיבת פרויקטים הנדסיים של חברת החשמל.

הלן1

נשות חברת החשמל
יום האישה הבינלאומי: הנשים שעושות את חברת החשמל. חברת החשמל מציינת גם השנה את יום האישה הבינלאומי, והפעם בסימן הנשים שעושות את חברת החשמל – עובדות ומנהלות, במשרד ובשטח, במגוון תפקידים, מקצועות ותחומים ברחבי הארץ. במהלך השבועיים הקרובים, נעלה פה בבלוג 'נשות חברת החשמל', בלוגים אישיים של עובדות ומנהלות בחברת החשמל שבחרו לשתף אותנו במסלול הקריירה שלהן ועל הדרך גם מעניקות טיפים לנשים אחרות. 10 בלוגים, 10 סיפורים מלאי השראה של נשים שבחרו ללכת בדרך שלהן, בעוז ובאמונה. קריאה מהנה!