#גםאני – איך המיזם הזה משנה את העולם, והיכן הקו המשיק למהפכת הטבעונות

זה התחיל כבר לפני שנים, כשבארצנו נחשפו הטרדות מיניות על ידי אנשים מוכרים, ידועים ומפורסמים, בכל פעם זה היה הלם נוראי כשאנשים הואשמו, הקריירה שלהם נמחקה וחלקם הלכו לכלא. סקירה קצרה מגלה שזה נמצא בכל מקום, שזו נורמה, שהרבה אנשים לא מופתעים לשמוע על כך, וגרוע מכך – שהרבה מאד אנשים ידעו ויודעים על כך ושומרים על שתיקה.
מפתיע ההיקף הבלתי נתפס של התופעה, והעובדה שאנשים שכביכול לא אמורה להיות להם בעיה למצוא פרטנריות למיטה בצורה לגיטימית על ידי חיזור והסכמה הדדית, בוחרים לתקוף, להפעיל כוח, ולנצל חולשה של אחר, בעיקר נשים, אבל לא רק.

קמפיין הרשת #גםאני (#meetoo) מציף בימים אלו את התקשורת בארץ ובעולם מדהים מעבר לכל ציפייה, נחשף פה שלם שגדול בהרבה מסכום חלקיו. זה התחיל כבר לפני שנים, כשבארצנו נחשפו הטרדות מיניות על ידי אנשים מוכרים, ידועים ומפורסמים, בכל פעם זה היה הלם נוראי כשאנשים שלא חלמנו שיעיזו להתנהל כך הואשמו, הקריירה שלהם נמחקה וחלקם הלכו לכלא. סקירה קצרה מגלה שזה בכל מקום, שזו נורמה, שהרבה אנשים לא מופתעים לשמוע על כך, וגרוע מכך – שהרבה מאד אנשים ידעו על כך ושמרו על שתיקה.

אבל עדין מפתיע ההיקף הבלתי נתפס של התופעה, והעובדה שאנשים חזקים, מצליחים, לעיתים גם כאלה שנראים טוב, אנשים שלא אמורה להיות להם בעיה למצוא פרטנריות למיטה בצורה לגיטימית על ידי חיזור והסכמה הדדית, בוחרים לתקוף, להפעיל כוח, ולנצל חולשה של אחר, בעיקר נשים, אבל לא רק.

נזכרתי בסיפור אישי, על חבר של הורי: אדם מבוסס ומצליח, בעל משפחה, שהורי ביקשו ממנו כשהייתי בת עשרים וקצת לעזור לי למצוא דירה להשכרה. האיש, שעסק בנדלן, הסכים בשמחה וקבע איתי להפגש בתל-אביב. בפגישה הבנתי ממנו שיש לו ציפייה שיתקיים סוג של עסקה: הוא יעזור לי למצוא דירה, ואני אעזור לו למצוא סיפוק, או כדבריו "אני אעזור ואת גם תעזרי במשהו." אחרי שהבנתי לאן הוא חותר שאלתי אותו אם יתנגד שאתקשר לאמי ואיידע אותה לגבי כוונותיו. הוא נבהל מאד ובמהלך אותו אחר הצהריים עזר לי לחפש דירה ולא העז להעלות שוב את הרעיון המדהים שלו לאנרגיה חליפית. המקרה שלי אינו מקרה של תקיפה, אף אחד לא כפה עלי משהו בכוח או ניסה להשתלט עלי פיזית, אבל כן חשוב לספר אותו כדי להבין את הלך הרוח של גברים על הזילות של הנשים בעיני כה רבים מהם.

כולנו היינו בשוק כשבשנת 2000 התגלו עובדות מדהימות לגבי שר התחבורה וסגן ראש הממשלה דאז, יצחק מרדכי. אחרי שהוגשו נגדו כמה תלונות על מעשים מגונים הוא נשפט, ואחרי הליך משפטי ארוך רצוף ערעורים, קיבל עונש של 18 חודשים על תנאי והקריירה המפוארת שלו נקטעה.

כמה שנים אחרי הוכינו בהלם כשהוגשו תלונות על מעשים מגונים ואונס נגד חנן גולדבלט, השחקן-בדרן הכריזמטי, שאני כילדה "גדלתי" עליו. כמה אהבתי בילדותי את "מתי בלש מתמטי". במקרה של גולדבלט הוא הורשע באונס וקיבל עונש רציני בהרבה מזה של מרדכי: שש שנים בכלא מהן ריצה ארבע. גם הקריירה שלו נקטעה. בחו"ל השחקן ביל קוסבי שהסדרה שלו היתה כל כך אהובה בזמנו, הואשם בין השנים 2000-2014 על ידי 50 נשים שונות שהטריד, סימם ואנס אותן כביכול. התהליך המשפטי נגדו עדין מתנהל. עד כה הוא לא הואשם, למרות שעמד למשפט, חלק מהמאשימות כן תבעו אותו אזרחית והגיעו איתו להסדר מחוץ לכותלי בית המשפט.

היו עוד שמות של אנשים ידועים בתחומים שונים כמו עמנואל רוזן שבשנת 2012 הוגשה נגדו תלונה על הטרדה מינית שלוותה בסיפורים של נשים נוספות. לאחר חקירה משטרתית נסגר התיק נגדו מחוסר ראיות, אך הקריירה שלו בתקשורת הסתיימה בעקבות המקרה. היה גם המקרה הפעוט עם חיים רמון ש'התפלקה' לו הלשון לפה של מישהי שעמדה לידו באירוע ואת מקרה יורם זק ב"האח הגדול" עם פליטת הפה המפורסמת שאמר בשידור על הדיירת דנה רון, זק חזר לאחרונה לכותרות בהקשר זה כשנחשפו מיילים בוטים וחסרי גבולות במיוחד שכתב לצוות התכנית עם תיאורים מיניים מפורטים שלו עצמו. אחד הסיפורים הבוטים במיוחד והמפתיעים מאד הוא על השחקן משה איבגי, אחד השחקנים המצליחים ביותר בישראל אי פעם, בעל קריירה מפוארת במיוחד שבפברואר 2016 הוגשה נגדו תלונה על תקיפה מינית על ידי עובדת בתיאטרון. הוא הכחיש, אבל חקירה משטרתית מקיפה הביאה להגשת כתב האשמה נגדו שמתנהל בימים אלו.

metoo

אך ללא ספק מה שאיתחל את מהפכת Mee too לא קרה בארצנו הקטנה, זה קרה בעקבות סיפורו של הרווי וויינשטיין, המפיק ההוליוודי המאד מצליח, אדם שעל פיו יקומו ויפלו קריירות, שהתגלה כמטרידן מקצועי חסר-גבולות, עשרות נשים התלוננו עליו שהטריד ותקף מינית באופן קבוע במשך שנים. בשבעה-עשר לאוקטובר השנה, שחקנית בשם אליסיה מילאן צייצה בטוויטר שכל אשה שרואה את הציוץ וחוותה הטרדה מינית או אונס מוזמנת לענות במילים Mee too לציוץ שלה, והרשת געשה כשמאות אלפי נשים הגיבו לה, משם זה פרץ לכל מקום אפשרי בתקשורת.

לא מעט אנשים חזקים בהוליווד קמו להגן על ווינשטיין ולהשתיק את הסיפור, מה שלא עזר, והקריירה המפוארת שלו התנפצה לרסיסים. משהו בתודעה הקולקטיבית זז והתעורר והסיפורים התחילו להגיע בשטף, מעט אחרי וויינשטיין  נחשף סיפור הטרדה של השחקן הידוע קווין ספייסי, מה שבינתיים לפחות סיים את הקריירה שלו, ומעט אחרי נחשפו סיפורים מטרידים במיוחד על הקומיקאי בעל ההצלחה העולמית לואיס סי.קיי. סיפור טרי יחסית, ועדין לא ברור אם הקריירה שלו תמשיך ומה ייצא מהתלונות נגדו.

עוד ועוד סיפורים על אנשים ידועים שניצלו את כוחם בעיקר כי יכלו, וכה רבים אחרים ששתקו, כי לא התאים לזעזע את המערכת. והרבה קורבנות ששתקו, מול מערכת שלעיתים מוקיעה ומתנהגת בגסות רוח כלפי נשים שמעיזות להתלונן, והנה משהו החל להשתנות, התלונות נגד מפיק העל של כמה נשים שלא יכלו יותר, ושחקנית שצייצה בטוויטר משהו שנגע ברבים כל כך, אבל זה כנראה היה רעיון שהגיע זמנו ולכן הפך להיות נפוץ כל כך וזה כנראה היה קורה באופן כלשהו כך או אחרת.

מהפכת הטבעונות הולכת ותופסת תאוצה כבר יותר מארבע שנים באופן דומה: הפלטפורמות של הרשתות החברתיות, שאינן כפופות לצנזורה וביקורת של עורכי עיתון ויש להן את התפוצה שלהן מאפשרות למידע להגיע לרבים, הדברים שמעוללים לחיות למען האוכל מהחי על הצלחת, בעידודם של תאגידי המזון מהחי ותאגידי התרופות שעושים שטיפת מוח לציבור שלם זה עידן ועידנים, ובעיקר בעשרות השנים האחרונות החלו לטפטף ולצאת החוצה, להגיע לתודעתם של עוד ועוד אנשים, והחלו ליצור מסה קריטית של אנשים שקשה להם לשתוק לנוכח זוועות שקורות.

יש הרבה דומה והרבה שונה בין מהפכת "גםאני" למהפכת הטבעונות. יתכן שאקבל ביקורות בהן אנשים יכעסו על ההשוואה בין מה שקורה לחיות למה שקורה לבני אדם, אבל זה לא משנה את העובדה שמדובר כאן בהתעללות סדרתית בחלשים שמה שמאפיין אותה בעיקר היא העובדה שהיא קורית בהיקף עצום ורוב האנשים מתנהלים בלי לראות אותה.

michal.buba
בובה ואני – שתי יישויות ממין נקבה שניצלו איכשהו מהכוחניות של הגברים/המין האנושי.
להרבה אחרות לא היה כזה מזל….

בעלי החיים מהווים שכבה נמוכה יותר וחסרת זכויות של יצורים חיים בפלנטה שלנו ההתעללות בהם חמורה הרבה יותר וכוללת התעללות מזוויעה שמסתיימת לרוב בהריגתן בחסות החוק מספרית, כמות החיות שסובלות גדולה באלפי מונים. הנשים נמצאות גבוה יותר בסולם ההיררכי: הן אנושיות ויש חוקים שמגינים עליהן, גם אם לא-פעם קורה שהם לא נאכפים  (וחשוב לשוב ולהזכיר שחלק מהמותקפים מינית הם גברים). מהפכת הטבעונות מאיימת לרבים על הצלחת ובתודעתם השטופה גם על הבריאות ולכן קשה יותר להחדירה. מהפכת "גםאני"  קלה יותר ליישום ואין ספק שגם אם התופעה של החפצת נשים וניצולן על ידי גברים חזקים לא תיפסק לחלוטין, יש מצב שהעולם ישתנה מהר מאד בהיבט הזו והכמות המספרית תקטן בהרבה. למהפכת הטבעונות ייקח כנראה יותר זמן, בעיקר כי יש גופים ותאגידים גדולים שמרוויחים כסף מניצולם של בעלי החיים.

אבל הנה הקווים המשיקים: גם מהפכת "גםאני" וגם מהפכת הטבעונות הן התגשמות של רעיון שהגיע זמנו, ורעיונות כאלה, אין שום כוח שיכול לעצור אותם. שתי המהפכות האלה שמתנהלות ברבדים שונים, מסמלות את השינוי שמחלחל אט אט וקורה בעולמנו.