גישור זוגי הוא רק מסע…

אם תשאלו מגשרים מה מטרת הגישור, הם בודאי יאמרו לכם ״להגיע להסכמות ו/או להסכם״. אני לעומת זאת חושבת שהסכם גישור לא שווה את הנייר שהוא רשום עליו, אם הצדדים לא מסוגלים לקיים מערכת יחסים סבירה לאחריו.

אם תכנסו לאתר הפרטי שלי os-gishur.co.il/ תתקלו מיד במשפט:

 

״הגישור הוא רק מסע, היעד הוא קיום מערכת יחסים טובה לאחר הגישור״.

 

מבחינתי זה לא רק סלוגן. אני רואה במשפט הזה את המהות העיקרית של תהליך הגישור והיא להראות לאנשים כי מחלוקות אפשר לפתור בדרך של הידברות, גם אם כרוכים בה רגשות סוערים וויתורים הדדיים.

מרבית המתגשרים שבאים אלי לגישור גירושין או לגישור זוגי מגיעים כשהזוגיות שלהם במשבר או בצומת דרכים. חלקם יצאו עם הסכם גירושין, אחרים עם הסכם שלום בית, והזוגות הטריים שבהם בפרק א' או ב' יצאו עם הסכם ממון או הסכם חיים משותפים.

עכשיו בודאי עוברת לכם בראש המחשבה מה הקשר בין הסכמים שמסיימים או עלולים לסיים את הזוגיות, לבין הסכמים שבונים אותה?. מבחינה משפטית הבסיס לארבעת ההסכמים דומה, אך בכל הסכם יש דגש שונה. גם הדרך הגישורית להגיע להסכמים אלו הכוללת שיח, שאלות, משא ומתן ובניית הפאזל ההסכמי זהה.

החיפוש אחר תשובות לנושאים שמרכיבים את הסכם הגישור מציב את המתגשרים בפני אתגרים כאינדבידואלים, כבני זוג וכזוג. מבחינה רגשית כל תהליך גישורי מציב את בני הזוג מול שאלות ועניינים קיומיים הפותחים צוהר (ולפעמים אף חלון רחב) לנפשם, פחדיהם, תסכוליהם, זיכרונותיהם וחוויות שצברו מילדותם ועד הלום.

לעיתים הגעה להסכם גירושין משמעה סיומה של הזוגיות והתנפצותו של החלום המשפחתי. זהו אינו דבר של מה בכך והוא נחשב כמשבר השני בחשיבותו רק למוות של אדם קרוב. גם בהסכמים האחרים יש התייחסות לנושא הפרידה אם תקרה. חשבו איזו סיטואציה הזויה זו להיות לפני נישואין ובד בבד לפתוח לדיון את נושא הפרידה. בדיוק כאן באות לידי ביטוי יכולותיו של המגשר להביא את בני הזוג להסכם גישור ולהשאיר אותם יחד בזוגיות, ו/או בהורות מיטבית.

חשיבותם הרבה של ההסדרים ממוניים והסדרי פרידה היא שהם מלווים את בני הזוג לאורך שנים רבות לאחר החתימה עליהם והאופן בו הם מסתיימים יכול להשפיע על מערכת היחסים העתידית שלהם. זוג שמצליח להגיע להסכם בתהליך של גישור, מבין שאם עמד בכך, הוא יוכל להתמודד גם בעתיד עם משברים נוספים, היות שצלח כבר את הקשה מכל. הכלי העיקרי בגישור שבלעדיו אי אפשר, הוא כמובן התקשורת הישירה, הדיבור והדו שיח.

אז זו אני- מעין אחת שלי נשקף המראה המשפטי ומהעין השניה המראה הרגשי (עובדת סוציאלית) ויחד הם בונים את האני מאמין שלי בגישור זוגי ובכלים שהוא נותן והוא: תהליך גישורי אינו מסתיים ביום שבו ניתן תוקף של פסק דין להסכם – אז הוא רק מתחיל…

 13474997_685475528257144_8421329507050739641_oנכתב במסגרת קורס #דיגיטליות_בעסקים בשיתוף #לאומי_בעסקים ו #SALOONASCHOOL

 

אורנה שפטר, עו"ד ועו"ס, מגשרת זוגית ומשפחתית, רחוב היצירה 3 רמת-גן, 03-6962453, 050-5794548

מאמרים נוספים בנושא גישור גירושין אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/

 

אורנה שפטר
שמי אורנה שפטר, אני עו"ד ועובדת סוציאלית, עוסקת בגישור גירושין, גישור זוגי וגישור משפחתי, ומנחה קבוצות של נשים וגברים בתהליכי פרידה וגירושין. נשואה, אם לשני בנים ובת. משרדי נמצא בר"ג, מקבלת גם ברמת השרון. הבלוג משלב בין מידע משפטי, סיפורים מחדר הגישור, מקבוצות התמיכה ומחיי. מאמרים נוספים בנושא גישור גירושין ועוד אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/