גישור גירושין מול מלחמות בבית המשפט

בחורה עם מחשב נייד

בני זוג רבים שמחליטים להתגרש מוצאים את עצמם בפגישה אצל עורך דין שמכרים המליצו אליו. מהר מאוד אותו עורך דין מעודד אותם להילחם בבית המשפט על זכויותיהם. הוא שותל בהם רוחות של מלחמה מתוך מחשבה על שכר הטרחה הגדול שהוא יכניס לכיסו. מכאן למעשה טובת הלקוח לא נלקחת בחשבון והלקוח גורר את הצד השני למאבק משפטי. ההשלכות של המצב הזה נרחבות.

מבחינת לוחות זמנים – בני הזוג נעשים תלויים בבית המשפט ובלוחות הזמנים העמוסים שלו. עד להשגת הגט עלולים לעבור חודשים רבים או אפילו שנים. בעוד בהליך של גישור גירושין, תדירות המפגשים תלויה בכם ובמגשר וניתן להגיע להסכמות אפילו תוך שבועות מספר.

מבחינה כלכלית – הוצאות הליכים משפטיים ארוכים גבוהות לאין שיעור מהליך של גישור גירושין.

מבחינת שליטה על ההסכם – בתום ההליך המשפטי הלקוח למעשה נתון להחלטת בית המשפט בנוגע לכל הזוגיות העומדות על הפרק: משמורת, הסדרי שהות, גובה המזונות, חלוקת הרכוש. בעוד שבהליך של גישור גירושין לבני הזוג היה את הכוח לעצב בעצמם את הסוגיות בהתאם לנוחות שלהם ולאופי ולצרכים של המשפחה שלהם.

מבחינה נפשית – מאבקים משפטיים עלולים לגבות מהלקוח ומילדיו מחיר נפשי כבד. הילדים לא יוכלו להסתגל למצב חדש, כי האדמה תמשיך לרעוד מתחת רגליהם. בצורה של גישור גירושין, אפשר להגיע להסכמות בצורה מהירה תוך הידברות וכבוד הדדי. כך הילדים וההורים יוכלו כבר לפתוח את הפרק החדש בחייהם, ולהתחיל להסתגל למצב החדש. מעבר לכך, ילדים שהוריהם פתרו את הקונפליקט בצורה מכובדת סובלים פחות מהשלכות נפשיות, לימודיות ורפואיות ולומדים איך אפשר להתגבר על משברים בצורה תקינה.

לכן, ההמלצה הגורפת שלי לכל אדם שהחליט שהוא רוצה להתגרש היא לכל הפחות לנסות הליך של גישור גירושין. מומלץ לקחת מגשר שהוא גם עורך דין לגירושין. בצורה זאת הוא יוכל לעדכן אתכם בלשון החוק בכל סוגיה שנידונה וגם יערוך בסופו של דבר את הסכם הגירושין. עם זאת חשוב לציין כי המגשר הוא לא צד בסכסוך אלא גורם נטרלי שמטרתו לעזור לכם להגיע להסכמות.
כאשר בוחרים מגשר גירושין כדאי לבחון כמה שנות ניסיון יש לו ומה המיקום שלו. לדוגמה, אם אתם מתגוררים בראשון לציון מוטב שתחפשו מגשר שעוסק בהליך גישור גירושין בראשון לציון.