השדון הקטן של גיל המעבר

כשאת מבינה שהתופעות שעוברות עלייך קשורות לגיל המעבר, את יודעת להתמודד ולהביט לשדון בעיניים ולומר לו, הבנתי – אני כאן להישאר, ולנצח אותך

גיל המעבר – צירוף מילים קשה, לפחות לי. בטוחה שתסכימו איתי. מה לי ולו? לשדון הקופץ הזה שמאיים בעוד שנים ספורות לדפוק על דלתי, לשלוח לי אינספור ברכות חמות ולבביות. אבל אני? אני מצידי לא אפתח לו. אתעלם בשקט, אלך על קצות האצבעות שהוא לא ירגיש שהגעתי ואשאר לי בת 40 לנצח.

אז ככה לפחות חשבתי, עד שהגעתי להרצאה המדהימה בחסות “וגיפם 10″ והבנתי שבעצם ,שלום שלום, אני כבר כאן. והבנתי שכמה טוב שהגעתי להרצאה החשובה הזו, כי אלו דברים שאף אחד לא מספר לנו וחשוב מאוד שנדע. וכדאי שבעצם, בדיוק כמו שילדה מגיעה לגיל ההתבגרות ועושים להן הרצאות בבתי ספר, "ברוכה הבאה לגיל ההתבגרות – זה מה שמחכה לך וככה תתמודדי ולא תהיי מופתעת", כך בדיוק צריך להכניס הרצאה אחת כזו בכל אירוע יום האישה כדי שנדע, כדי שנתכונן, כדי שנבין שאפשר גם אחרת.

צילום - לילך גל
צילום – לילך גל

מה מחכה לנו בעצם ? אני בתמימותי חשבתי שגיל המעבר מתחיל רק כשנעלמת לנו הווסת. שרק אז אני אצטרך להתחיל לקרוא מאמרים ולהבין מה עושים. אבל הבנתי שעוד הרבה לפני כן מתחילים התסמינים. בהרצאתה הנפלאה והחשובה של ד”ר נועה חובב, הבנתי שבעצם גם אצלי זה התחיל. הבנתי שזה שאני ישנה פחות בלילה או מתעוררת לפנות בוקר – בעצם מבשר את זה שאני כבר כאן, הדלת נפתחה ברוכה הבאה. זה ממשיך בבעיות זיכרון שאנחנו עדיין מאשימות בהן את ההריונות ( שלום, סיימתי ללדת לפני 14 שנה ). כן זה לא היריון – זה השדון – גיל המעבר שקפץ לבקר.

צילום : לילך גל
צילום : לילך גל

אז מה הם בעצם התסמינים? מה עושים? ואיך ננצח את זה לפני? בואו אגלה לכן.

המנופאוזה – שם חדש בלקסיקון המילים והחיים שלי, זה בעצם גיל הפסקת הווסת. אבל עוד לפני הפסקת הווסת מגיעים תסמיני גיל המעבר, לחלקינו יותר לחלקינו פחות. המנופאוזה היא מאורע טבעי בחיי האישה. בתקופה זו יש שינויים הדרגתיים באורך המחזור הסדיר, שינויים בכאבי המחזור ובסימפטומים של תסמונת קדם וסתית.

רובנו מכירות מהאימהות שלנו, או שמעו מחברות, על תסמינים כמו גלי החום והזעה יתרה בתקופה הזו. מסתבר שיש עוד תסמינים לגיל הזה, או תקופת המעבר הזו.

הסימפטומים המנופאוזליים הטיפוסיים השכיחים ביותר, הם כמובן גלי החום, אבל עוד תופעות נפוצות הן גם הפרעות שינה – הקימה המוקדמת ללא סיבה לפנות בוקר, שינויים במצב הרוח – משמחה פתאומית, להרגשת חרדה לא מוסברת עד בכי פתאומי. אז לא להיבהל – זה הגיל הזה שמבלבל. וכשאת מודעת זה יותר קל להסביר לעצמך או להאשים אותו ולנשום עמוק ולחזור לתפקד.

עשויות להופיע גם תלונות על התפקוד המיני  והן כוללות יובש נרתיקי ודיספראוניה, כלומר כאב ביחסי מין (בבקשה שיפסח עלי – נעים לי ככה), ועוד קללות של חרדה, אי שקט , דפיקות לב מואצות, יובש בעור ועייפות קשורים ישירות למנופאוזה הזאת. גם מחלות לב אוסטאופורוזיס, ודליפת שתן. את חלק מתופעות היובש הנרתיקי אפשר להקל עם תרופות כמו וגיפם 10, שמסייע להקל על תופעות כאלו.

כשאת מבינה שהכל קשור לזה את יודעת להתמודד ולהביט לשדון בעיניים ולומר לו, הבנתי אני כאן להישאר, להבין ולנצח אותך.

הכל התחיל כי היוצר את גוף האדם, החליט בזמנו שתוחלת החיים היא עד גיל 50 ועם השנים הוכחנו לו אחרת, שעלינו לגיל 80-100 ועכשיו צריך להתמודד עם זה.

אז  אחרי שהבנו שזה נורמלי וזה לא רק אצלנו בראש או בגיל. יש דרכים פשוטות להתמודד עם הדבר.

קפיצה לרופאת גיל המעבר – גם אם את בגיל 40 45 הסבר פשוט, כדורים פשוטים וקל לעבור את זה בשלום.

אחרי שהבנתי הכל, אני מוכנה.

ברוך לא הבא שדון קטן שלי – מוכנה לקראתך.

צילום ליאת לומברזו

 

 

 

 

 

 

 

הבלוג שלי נרקיס רובין ברזני ♦ מעצבת פנים וחיים
היי, אני נרקיס רובין ברזני. מעצבת פנים, מעצבת בעצם כל דבר, חיים, בתים, אנשים. מעצבת פנים, שחיה, נושמת וחולמת עיצוב כמעט בכל שעות היממה. מרצה בשנקר מופיעה בתכניות טלוויזיה בשעות הפנאי. נותנת לעולם בתים נפלאים מעוצבים ואת עצמי בעיקר. מה אני עושה כאן ? כותבת את חיי בצחוק או אולי ברצינות ונהנית מכל רגע.