גילגמש הצעיר נלחם בגורל/ שירלי גרץ- ספרות ילדים

'גילגמש הצעיר נלחם בגורל' הוא הספר הרביעי בסדרת הספרים של גילגמש הצעיר. הפעם גילגמש וחברתו גי יוצאים למסע ארוך ומסוכן כדי להביא לאנכידו שהורעל את צמח הרפא-ני-נא. מוזמנים להצטרף להרפתקה.

גילגמש

"גילגמש הצעיר נלחם בגורל " הוא הספר הרביעי בסדרת הספרים של גילגמש הצעיר, המגוללים הרפתקאות המתרחשות בארץ שומר לפני כ-5,000 שנה. כמו בספרים הראשונים בסדרה, גם הסיפור הזה מבוסס על דמויות מתוך עלילות גילגמש, האפוס הגדול של המיתולוגיה הבבלית.
זהו סיפורו של גילגמש, בן השתים עשרה וחצי, אשר גר בעיר ארך שבארץ שומר. אמא שלו היא נינסון, אלת הפרות, ואבא שלו הוא לגלבנדה, מלך העיר.
הספר הראשון מגולל את סיפורו של גילגמש בן התשע, אשר שבר בטעות פסל של אל, וזה חטא גדול בארצו. אנליל מלך האלים העניש אותו ושלח אותו לגן המכושף למצוא את פרא האדם אנכידו ולהפוך אותו לאדם מתורבת. וכשהוא מצא אותו הוא גילה שהוא בעצם ילד כמוהו, והם נהיו חברים בלב ובנפש.
אבל, כאן ההרפתקאות לא תמו. בספר השני, אנליל הטיל עליהם משימה נוספת, לעזור לענק הגן שסבל מכאבי שיניים ובתמורה לקבל מהענק את האבן האדומה שתוביל אותם החוצה (מהגן המכושף) והוא יוכל לחזור הביתה עם חברו החדש.
בספר השלישי, גילגמש וחברו אנכידו יוצאים להציל את שלושת הגורזלים של הנשר האנזו, שנחטפו על ידי המפלצת חמבבה ונכלאו ביער הארזים. אנכידו נפגע בקרב עם חומבבה, הורעל וצמח הרפא-ני-נא בלבד יכול לרפא אותו. אבל רק אתנפשתם לבדו, האדם היחיד שחי לנצח, יודע היכן הצמח, ולכן על גילגמש לצאת יחד עם חברתו גי למסע ארוך ומסוכן.

גיליגמש וגי יצאו יחדיו למסע על גבו של רעם. אך, בגלל משקלם של השניים, רעם קרס והם נאלצו ללכת ברגל. בדרך הם חצו תהום עם גשר בלתי נראה, פגשו באנשי עקרב ענקיים, חצו יער עם עצים מעוטרים באבני חן, וצלמי אבן הטריפו את דעתו של גילגמש.

האם גילגמש וגי יצליחו לחצות את ים המוות כדי לפגוש את אתנפשתם ולשכנע אותו לתת להם את צמח הרפא-ני-נא? האם יצליחו להציל את אנכידו?

שירלי גרץ הינה בעלת תואר שלישי באשורולוגיה ולכן לא מפליא, שהספר מלווה בכתב יתדות אוגריתי. בחלק הפנימי של הכריכה יש את המקרא לכל אות. כתב היתדות שבספר הוא כתב יתדות שהיה בשימוש לפני כ-3,500 שנים בעיר הנמל העתיקה אוגרית שבסוריה. צורת האותיות וטכניקת הכתיבה שאולות מכתב היתדות של מסופוטמיה, שבו נכתבו השפות העתיקות שומרית ואכדית.
בכל פרק , הכותרת שלו היא בכתב יתדות, שהילד צריך לפענח אותה לפי המקרא. בסוף הספר, ישנו קטע שלם בכתב יתדות ומקום לכתוב את השם בכתב זה. מה שהופך את הספר למרתק ומאתגר יותר.

עלילת הספר לא מורכבת מידי, אך, יחד עם זאת הילד יוצא יחד עם גלגמיש להרפתקה חינוכית. אומנם מה שקרה לגילגמש, נראה רחוק למדי מתקופתנו, אבל עדיין יש דברים שקורים גם אצלנו.
בספר זה, הילד לומד על כוחה של חברות אמת, של נחישות ועזרה הדדית. בנוסף, כתב היתדות מוסיף עניין ומחבר את הילד בצורה אקטיבית לסיפור.

הספר מומלץ לילדים בשנים הראשונות בבית הספר. הם ימצאו אותו כמרתק ואף מאתגר בגלל כתב היתדות.

מאחלת לכם הרפתקה קסומה ומאתגרת :-)

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)