"ג'יין אייר"- הצגה חדשה בבית צבי

כמעט 170 לאחר שהמחזה יצא לאור, בית צבי מציג את עיבודה החדש של מאיה שעיה ל"ג'יין אייר". רומן גותי של ברונטה, הסוחף אותנו לעולמה של ג'יין היתומה המצליחה למרות קשייה להתחזק ואף לכבוש את ליבו של בן האצולה, הלורד רוצ'סטר.

בחורה עם מחשב נייד

1 (2)
צילום: יוסי צבקר

ג'יין אייר הוא רומן גותי מאת שרלוט ברונטה שפורסם בשנת 1847. עם השנים הפך הספר לאחת מיצירות הספרות הידועות ביותר. לאורך השנים נעשו לספר מספר עיבודים וגרסאות שונות לטלוויזיה, קולנוע ותיאטרון. מאיה שעיה עיבדה את הרומן להצגה הקסומה בבית צבי.
כמעט 170 שנה לאחר שהמחזה יצא לאור, ג'יין אייר עדיין מצליחה לגעת בנו עם אישיותה הכובשת.
סיפורנו מתרחש באנגליה של המאה ה-19. ג'ין היא יתומה, הנודדת מבית דודתה ששם היא נחבטת מיחס מתעלל מצידה לפנימייה לבנות שגם שם לא שפר עליה גורלה. שם היא פגשה בהלן חברתה הקרובה, שלימדה אותה להתבונן בעולם. אך, הלן חלתה והלכה לעולמה והשאירה את ג'יין שוב בודדה בעולם, אבל ג'יין לא "נכנעת" וכל חבטה בה רק מחזקת אותה והיא הופכת להיות צעירה דעתנית וחזקה.עם חלוף השנים ג'יין הפכה להיות בעצמה למורה בפנימייה.
ג'יין החלה לדמיין אנשים סביבה שמדברים אליה, הקולות בראשה, רוחות הרפאים שמלווים אותה, שמסמלים את האי שקט בתוכה.
כך יום אחד,האי שקט שבה הכריע וג'יין החליטה שהגיע הזמן לשינוי בחייה. מנהלת בית הספר הציעה לה לפרסם מודעה לחיפוש משרת הוראה פרטית.
היא מתקבלת כמורה פרטית באחוזת ת'ורנפילד שבבעלות הלורד רוצ'סטר. שם נרקם סיפור האהבה ביניהם, בין ג'ין העניה והצעירה ללורד האמיד והמבוגר ממנה בעשרים שנה.
הלורד רוצ'סטר בכוחו להוציא אותה מעוניה ולהעניק לה בפעם הראשונה בחייה תחושת שייכות ובית. הו יכול לאפשר לה לחוש שהיא לא לבדה בעולם.
למרות אהבתה של ג'יין אליו היא מחליטה לא להתחתן עימו.אם כך, אתם שואלים,מה מונע ממנה את החתונה?
סודו האפל של הלורד… הסוד שהתגלה ביום החתונה, רגע לפני ה- YES I DO…
הסוד האפל הבריח את ג'יין שברחה הרחק מהאחוזה, וניסתה להקים לעצמה חיים חדשים.
רגע לפני שהיא מפליגה להודו היא מגלה שהריחוק מהלורד רוצ'סטר קשה לה מנשוא…
במה היא תבחר?
את זה תצטרכו לראות בעצמכם… 🙂

ג'יין אייר, הבחורה שאולי יותר מכל מסמלת את מה שהיא אמורה להיות: אויר. הרי היא יתומה וככזו היא כלום בעיני החברה, אבל אולי דווקא אפשר להתייחס לזה הפוך,האוויר שבה מסמל את מה שהיא הפכה להיות, החמצן לאחרים… הלורד רוצ'סטר נשאר בלי אוויר בלעדיה..
למרות התפאורה המינימליסטית , רות מילר וצוות השחקנים, מצליחים לקחת אותנו עמוק לתוך המחזה ולתוך עומק הדמויות. מה שהופך את ההצגה למקסימה עוד יותר.
מדהים לא פחות שעל ה"במה" הקטנה מצליחים צוות שחקנים לא קטן לנוע ולהסתנכרן ביניהם.

צפייה מהנה:-)

XOXO

אחת שיודעת 😉

2 (1)
צילום: יוסי צבקר

"ג'יין אייר" מאת: שרלוט ברונטה | עיבוד לבמה: מאיה שעיה | בימוי: גמא פריד | תפאורה: רות מילר | תלבושות: מאיה ארבל | תאורה: אורי מורג | תנועה: נעה וגנר | הדרכת טקסט: גיא אלון |משתתפים: רחלי איצקוביץ / אליה בר, יעל בר שביט / גל שדה, רועי מלכה / ויקטור סבג, יניב בספורד, הדרה דדון, שירלי לב וורטהיימר, אסתי אסרף, טל צ'רנובסקי, דלית דוד, מיכל זיסקרוט, חן יוסף, מיכל פרדקין, שיר בן חמו / הדר ברנשטיין, ראובן-עמנואל סמל, סנדרו זילדמן ודותן עמרני.

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)