גיא בן הינום / יפתח אשכנזי

במרכז עלילת הספר, משטרת ירושלים החלה לחקור אירוע ירי שבו מצאו את מותם שני גברים ואישה אחת נפצעה. החוקרת הצעירה והיפה, לינה, מקבלת לידה את תיק החקירה ולא מעט אנשים מתפלאים על מידת האחריות שניתנת לה. לדעתם, הקידום שלה במשטרה נובע מהמראה החיצוני שלה ולאו דווקא מהישגיה המקצועיים. יונתן הוא שוטר שעד לפני שנה עבד עם לינה באותה היחידה, אך הוא הועבר מתפקידו בשל פרשת רצח של צעיר ערבי. לינה ויונתן ניהלו קשר רומנטי בעבר הלא רחוק וכעת, השניים שבים לאחד כוחות בכדי לגלות את זהותו של הרוצח המטיל אימה על רחובות ירושלים. אז מי הרוצח המסתורי ומה הם מניעיו? את התשובות תמצאו בספר.

גיא בן הינום / יפתח אשכנזי

302 עמודים

עריכה: דקל שי שחורי

הוצאת כנרת זמורה

שנת הוצאה: 2019

71500155_907391746299331_8347066307513942016_n

עלילת הספר מתרחשת בירושלים, עיר הבירה בעלת החשיבות הרבה עבור שלוש הדתות, אזור נפיץ שבו המתיחות בין היהודים לערבים רק הולכת וגדלה. זאת אחת הסיבות שלמשטרת ירושלים אין רגע דל ואירוע רודף אירוע. המשטרה נאלצת לטפל בפיגועי טרור, התפרעויות של ערבים, תגי מחיר, חרדים היוצאים נגד מצעד הגאווה ועוד התרחשויות המפרות את השקט בעיר.

יונתן, קיבוצניק בעברו, הוא שוטר אשר לפני כעשור התגייס לצבא ושירת ביחידת דובדבן. הוא היה חלק מצוות דינמי שבו חברי הצוות הפכו לחברים טובים, הייתה להם שפה משותפת משלהם וביטויים שייחדו את צוותם והם העריכו אחד את האחר ממש כמו משפחה. אך, התפתחות דרמטית בעת פעולה צבאית גרמה למוות של אחד מחברי הצוות, אירוע שהותיר חותם בל ימחק על חברי הצוות שנותרו בחיים.

לפני כשנה, יונתן הודח מהמחלקה המשטרתית שבה עבד והועבר למחלקה אחרת ובעלת חשיבות פחותה, וזאת בשל אירוע שבו צעיר ערבי מצא את מותו. יונתן התמכר לריטלין וסבל מתופעות הלוואי של המחסור שלו. בתופעות הלוואי הוא התמודד בעזרת אלכוהול וכך, הוא מוצא את עצמו במעגל שממנו הוא התקשה למצוא את היציאה. לפני ההדחה, יונתן עבד במשטרה בצמוד לשוטרת צעירה ויפה ממוצא רוסי בשם לינה. כל מי שהכיר את לינה לא יכול היה להתכחש לעבודה שמדובר בבחורה מאוד יפה ומושכת, והיו לא מעט אנשים שהיו בטוחים שלינה התקדמה בתפקידה במשטרה בזכות המראה החיצוני שלה ולאו דווקא בזכות היכולות השכליות שלה.

יונתן לא נותר אדיש ללינה ולמרות שהוא נשוי ואב לילד קטן, הוא התאהב בה וניהל עמה מערכת יחסים. ללינה לא ממש הפריעה העובדה שיונתן נשוי. קשר עם גבר נשוי זה לא המעשה הכי נועז ולא מוסרי שהיא עשתה ותעשה בחייה. למעשה, זה לא הקשר היחיד שהיא מנהלת ועל כך יעיד חדר מספר 302 במלון בירושלים.

משטרת ירושלים החלה לחקור מעשי רצח שנפתחו באירוע ירי אשר התרחש מחוץ לפאב בשעת לילה מאוחרת. באותו אירוע מת ביריות סופר שמאלני בשם גור גורביץ וניסו להבין האם גורביץ נרצח בשל דעותיו הפוליטיות או מסיבות אחרות. מלבדו מצא את מותו גם צעיר ערבי בשם טארק שניהל בעבר הלא רחוק מערכת יחסים עם אישה יהודייה ונבדקה האפשרות האם זו הסיבה לכך שהוא נורה. גם בחורה בשם הדר הלוי נפצעה באותו האירוע ונלקחה לבית החולים. אביה של הדר הוא פעיל ליכוד לשעבר שהסתבך עם החוק.

זהות היורה נותרה עמומה מבחינת משטרת ירושלים וגם עבורנו, הקוראים, שמתוודעים לצעדיו של היורה אשר נקרא "בנאדם" ומלבד מהלכיו ותכניותיו המידיות לא נחשפים פרטים נוספים על זהותו ומניעיו.

מפקדה של לינה מעביר לה את תיק החקירה שרק הולכת ומסתבכת כשגופות נוספות צצות בשטח ובצמוד להן כתובות בספריי מילים עם שגיאות כתיב.

אז מי הוא הרוצח שמטיל אימה על רחובות ירושלים ומה הם מניעיו?

את התשובה תמצאו במותחן הקצבי "גיא בן הינום"!

עלילת הספר מביאה תמונה של ירושלים של שנת 2015, עיר רוויה בתקריות אלימות מצד כלל הדתות וכלפי כלל הדתות והמגזרים, הספר מדבר על פשעי שנאה, מאבקים פוליטיים, שחיתויות בכל הדרגים והשפעתם על ההתנהלות של כלל המעורבים.

העלילה מספרת על לא מעט דמויות שאולי בתחילת הקריאה המעבר החד בין דמות אחת לאחרת יצליח לבלבל אתכם, אבל תוך כדי הקריאה מתרגלים לתזזיתיות, למהירות ולמעברים בין האירועים ונשאבים לסיפור מסחרר וגדוש בהתפתחויות.

העלילה גם מביאה את קולה של דמות מיוחדת במינה – כלבה לבנה אשר מצליחה לברוח מהכלוב שבו נכלאה. היא יודעת מי כלא אותה, אך אינה זוכרת את שמה והיא נחושה לגלות זאת ועוד.

שורה תחתונה: מותחן תזזיתי שמתחיל באירוע ירי ומתגלגל לשרשרת של רציחות ועל עקבות הרוצח החוקרים מנסים לעלות. מומלץ!