גז זה לא צחוק! על טיפולים וטכנולוגיות חדשות-ישנות לשיפור מראה העיניים

דוקטור וולף

לפני מספר חודשים יצא מגזין פיפל בבשורה ודיווח על הטרנד החדש לאנשים עם עיגולים שחורים סביב לעיניים. מעתה – כך בישרה הכתבה, ניתן להזריק תחת העור CO2 – גז חסר ריח או צבע הנפלט בתהליך הנשימה, וכך להשיג שיפור בכהות סביב לעיניים תוך מספר סבבי טיפול.

ההסבר מדעי לטיפול הוא שהחדרת גז ה-CO2  תחת העור גורמת לזרימת דם מוגברת לאזור ומפנה ביעילות רבה את מצבור הדם הורידי הכהה. הטיפול משמש גם לטיפול בצלוליט – אשר אינו מתאים לשאיבת שומן וגם לטשטוש סימני מתיחה עוריים.

eyes

האם הבשורה אמיתית? קרבוקסי-תראפיה תוארה בספרות המדעית כבר בחלק הראשון של המאה הקודמת. ב-1932 פעלו בצרפת מרחצאות בהם עשו שימוש באותו הגז להגביר זרימת דם לגפיים התחתונות אצל אנשים עם מחלת כלי דם חסימתית.

לגז ה-CO2 יש שימושים נוספים ברפואה – כגון ניתוחים לפרוסקופים בהם משתמשים במצלמה ונעזרים בגז לצורך ניפוח הבטן כך שהמצלמה תוכל להדגים את שדה הניתוח וניתן יהיה להחדיר זרועות מכשיר נוספות.

בעולם הרפואה האסתטית, משמש גז ה-CO2 להפעלת מכשיר הלייזר המטפל בקילוף עור או מיצוקו, כמו גם לחיתוך רקמה.

עד כמה ניפוח שטחי של העור העדין סביב לעיניים מסייע לעיגולים השחורים או לבעיות נוספות? מהם תופעות הלוואי והסיכונים הנלווים ולכמה זמן מחזיק הטיפול? על כך העדויות עדיין מעטות, אך ככל הנראה בנוגע לתופעות לוואי – פציעה של העור ושטפי דם הם הסכנה העיקרית, וגם במקרים המתוארים כהצלחה- ממליצים המטפלים לחזור על מספר סביב טיפול על מנת להגיע להשפעה מרבית. למי שתהה – הגז עצמו נספג ברקמה והנפיחות המקומית חולפת תוך מספר דקות לאחר כל סבב טיפול.

גם אם קרבוקסי-תראפיה אינה פתרון קסם לכל בעיה, אפשר להתנחם בכך שלטיפול באזור – זה קיימות היום יותר חלופות מבעבר. את השקיות ניתן להעלים בניתוח, אולם גם ללא ניתוח ניתן להסוות אותן באופן יעיל על ידי הזרקה מיומנת של חומרי מילוי בעלי מסיסות נמוכה – המשווים מעבר הרמוני יותר בין העפעף ללחי. לייזר וקילוף עור ("פילינג") יכולים אף הם לשפר את מרקם העור וגם בוטולינום טוקסין ("בוטוקס") המוזרק לצידי העיניים יכול לסייע בעקיפין לעפעף התחתון ולשוות לפנים מראה רענן יותר ופחות עייף.

יש להבדיל בין המראה העייף הקשור ל"שקיות" תחת העיניים – ביטוי לרפיון ובלט מדורי שומן דרך עור העפעף התחתון הדקיק, לבין הכהות המקומית ("עיגולים שחורים") אשר קשורה לגודש ורידי או הצטברות פיגמנט.

אני ממליץ לאישה המעוניינת לשפר את המראה סביב לעיניים – להתייעץ עם רופא אשר לאחר אבחון מדויק ותאום ציפיות נכון, יוכל להציע למטופלת את כל קשת הטיפולים הרלוונטיים כולל ניתוח.

כך תתאפשר למטופלת בחירה מושכלת – היא המפתח להשגת התוצאה הטובה ביותר.

הכותב ( ד"ר וולף ) הוא מומחה בכירורגיה פלסטית אסתטית ומשחזרת ועוסק בשחזורים לאחר כריתה של גידולים סרטניים

http://www.dr-wolfmd.co.il/

ד''ר עומר וולף
כל מה שרצית לדעת על ניתוחים פלסטים אסתטיים ומשחזרים ממקלדתו של מומחה לכירורגיה פלסטית משחזרת ואסתטית, רופא בכיר באסף הרופא.