ג`ונתן סטריינג` ומר נורל / סוזנה קלארק

סוזנה קלארק' לוקחת את אנגליה של המאה ה – 19 עם שלל דמויות אמיתיות ומקימה לצידן את דמויותיה הצבעוניות והבדיוניות כשהיא משלבת את כולן בסיפור בטבעיות יתרה

strange

ג`ונתן סטריינג` ומר נורל כרכים א` + ב` / סוזנה קלארק

 הוצאות כתר וינשוף 2007,  480 עמ` ו- 498 עמ` (בהתאמה)

 

תרגום: ורד טוכטרמן

איורים: פורשיה רוזנברג

 

הסיפור מתרחש באנגליה של המאה ה – 19 במהלך המלחמה מול נפוליאון. המלך ג'ורג' מטורף לגמרי וקסם אמיתי לא נראה בארץ מזה מאות בשנים, כאשר המלך העורב שלט בשלושת הממלכות. מאז הילד האנושי שגודל בידי בני פיות הפך לאגדה ובאנגליה נותרו רק אלה העוסקים בתאוריה של הקסם, חסרי כל כח קסם מעשי וממשי, הם דנים בקסם בכל יום רביעי השלישי בכל חודש, קוראים את הספרים שעוד ידם משגת, כותבים מאמרים ומפריכים אותם. כל אחד מהם חבר באגודת הקוסמים: "הם היו קוסמים-ג'נטלמנים, הווה אומר, מעולם לא הזיקו לאיש באמצעות קסם – ובה במידה מעולם לא הועילו לאיש ולו במעט." (עמ' 11).

בסתיו 1806 הצטרף אליהם ג'ון סגונדוס וגילה את אוזנם באותו מעמד, כי בהארטפיו אבי המרוחקת מתבודד לו מר נורל. ברשותו הספריה הגדולה ביותר והעשירה ביותר בספרי קסמים וקוסמים. חוץ ממנו איש אינו נוגע בספרים אלה ואינו קורא בהם. מר נורל הוא קוסם מעשי, אבל זמן רב כ"כ כאמור לא היה קסם פעיל באנגליה, שחברי האגודה מתקשים להאמין ומבקשים הוכחה. תמורת ההוכחה מבקש מהם מר נורל ע"י עו"ד בא כוחו, לחתום על מסמך שבו הם מוותרים על העיסוק בקסם. חוץ ממר סגונדוס, כולם חותמים עד האחרון שבהם.

מר נורל משוכנע שעליו להגיע ללונדון כי יש ביכולתו לתרום ולעזור למאמץ המלחמתי מול נפוליאון. הוא מצפה להפוך לידוען מיד עם הגיעו. הוא בטוח שכולם כבר שמעו את שמעו ומכירים אותו ואת כוחותיו, אבל אז הוא מגלה שלהפוך לידוען כרוך בסוג של עבודה, שאינה חביבה עליו במיוחד.

בין לבין חי לו ג'ונתן סטריינג' חיי נוחות, אחרי שאביו המרושע נפטר ומוריש לו את כל כספו ונכסיו. הוא בדיוק מחזר אחרי אשתו לעתיד כשהנבואה  שאומרת שהוא קוסם מתגלה לו בלתי מובנת בעליל. למרות זאת, הוא פונה אל מר נורל ומבקש להיות תלמידו, מאחר ועד עתה טרם החליט באיזה עיסוק יתמקד כש"יהיה גדול" ואחראי. מר נורל קצת בהלם מהעובדה שיהיה עוד קוסם מעשי אחד לצידו. הוא מאד רצה להיות האחד והיחיד, אבל האפשרות שסטריינג' יהיה תלמידו, מאד קוסמת לו מתוך תקווה שהוא יוכל לקבוע את עתידו של הצעיר ולנתב את דרכו למקום הרצוי לו למר נורל.  אך מדובר בשני אנשים דעתניים מאד ומאחר שכך, די ברור שבשלב מסוים השניים הופכים ליריבים וסטריינג' פורש לדרכו העצמאית מלאת ההרפתקאות , כאשר הסיפור של מר נורל ממשיך להתגולל בפנינו לצד הסיפור המסעיר יותר, הגובל בטירוף נפש של סטריינג'.

*******

סוזנה קלארק אינה יוצרת בספרה יבשת חדשה או ארץ שאינה נמצאת על המפה. היא משתמשת בכל הנתונים הקיימים. היא לוקחת את אנגליה של המאה ה – 19  עם שלל דמויות אמיתיות ומקימה לצידן את דמויותיה הצבעוניות והבדיוניות כשהיא משלבת את כולן בסיפור בטבעיות יתרה ויוצרת בכישרון ניגוד של דמויות אפורות של פוליטיקאים וידוענים מול דמויות צבעוניות, מסתוריות, מרתקות ואפילו ריחניות בצורה מסויימת של בני פיות וקוסמים. באותה נשימה היא משתמשת  באתרים ומקומות קיימים ואמיתיים בהחלט ואליהם היא שוזרת ארץ קסומה שהדרכים אליה נסגרו מזה מאות בשנים בין אם מדובר בשביל שנדמה שאינו מוליך עוד לשום מקום, בגבעה שאיש מזמן לא בדק מה מסתתר מאחוריה או בגשר שחוצה למקום שהעין אינה מיטיבה לראות.

היא מצרפת לסיפור הערות שוליים ואנקדוטות שהופכים לסיפורים בפני עצמם ומאלצים את הקורא להתמקד בהן גם אם הוא אינו רגיל לקרוא את הערות השוליים. מבחינתי העניין הזה של כמו ספר בתוך הספר היה קצת מבלבל בהתחלה. הסיפורים בהערות השוליים מאד מעניינים לרוב, אך החלוקה שלהם יכולה לעבור מעמוד לעמוד, כאשר במחצית העליונה שלו המשך הסיפור ובמחצית האחרת המשך הסיפור השני וקרה יותר מפעם אחת שלא זכרתי היכן הפסקתי כשרציתי לחזור לסיפור המקורי. התרגלתי גם לזה וכשמרגלים מגלים שמאד נחמד לקרוא את הסיפורונים הללו. הם מתבלים את הסיפור הראשי.

אני ממליצה על הספרים הללו בחום. הם בהחלט לא קריאה קלילה וצריך להתמסר אליהם, אבל התענגתי מקריאתם והיה שווה כל רגע שהשקעתי בהם.

סיגלית בן-ישראל
כאן תמצאו סקירות של ספרים, סרטים וחוויות אישיות. הסקירות הן אישיות שלי או של חברים שקוראים וכותבים. למען הגילוי הנאות אספר לכם, שבנוסף לספרים שלי, אלו שאני רוכשת או שואלת, לעיתים אני מקבלת ספרים לקריאה וסקירה מההוצאות לאור השונות. אני תמיד כותבת בכנות את תחושותי לגבי הספרים שאני קוראת ולכם נותר רק לבחור אם הם לטעמכם או לא. שמחה לארח אתכם בבלוג שלי ואשמח אם תגיבו.