בתערוכת הבוגרים של מכללת תילתן מציגה סיון מיארה ספר אפייה שהוא גם תהליך החלמה "מסע חזרה לחיים"

4028bea7-fb37-47fe-9f02-132e68f08173

 

השבוע נפתחה בחיפה תערוכת הבוגרים 2016 של תילתן המכללה לעיצוב ולתקשורת חזותי. התערוכה מוצגת בקמפוס נמל חיפהרחוב העצמאות 65. פתוחה לקהל הרחב ללא תשלום ותוצג עד אמצע אוקטובר.

בין המציגים סיון מיארה המחלימה ממחלת הסרטן. סיון יצרה ספר העוסק באפייה ומכיל בתוכו משפטי ריפוי, סרטון קצר וציורים, כולם מתארים את התהליך ומשקפים את תחושותיה של סיון מול החברה.

"ציפיות יש רק לכריות", אומרת סיון. "אני לא חייבת לעמוד בציפיות החברה, למהר לחזור לעולם, למרוץ הזה, אחרי תקופה ארוכה של מחלה. מותר לקחת פסק זמן, מותר להחליט ולהישאר בבית, לא להתמודד עם החוץ, הכול מותר. לחלק מאתנו פשוט קשה יותר להחלים מאחרים…"

סיון מיארה, בת 28, במקור מהקריות, חיה היום בחיפה ומחלימה ממחלת הסרטן בה לקתה לפני מספר שנים. המחלה התגלתה כאשר עבדה כקונדיטורית, בתקופה של פריחה בקריירה המקצועית. סיון שעבדה אז בקונדיטוריית אייל ולפניה אצל דודו אוטמזגין, נאלצה לפרוש מעבודתה. בהתחלה פרשה על מנת לעבור טיפולים וניתוחים שנמשכו כמעט שנתיים. במהלך התקופה, הבהירו לה הרופאים כי לא תוכל לחזור, גם לאחר ההחלמה, לעיסוקה הקודם כקונדיטורית, בשל העבודה הפיזית הקשה. סיון הרגישה כי הכל מתנפץ סביבה עולמה, חלומה ושאיפותיה המקצועיות. היא הייתה חולה וחסרת מקצוע, שאמורה לוותר על הדבר אותו היא הכי אוהבת לעשותלאפות. סיון נכנסה לדיכאון עמוק, משבר.

 

בניסיון לצאת מהמשבר, החל תהליך חיפוש אחר תחביב, תעסוקה חלופית. סיון שתמיד אהבה אומנות ועיצוב, שבעבר השתלבו ביצירותיה בקונדיטוריה, החליטה לבדוק בתי ספר העוסקים בתחום. כאשר שהגיעה לתילתן המכללה לעיצוב ולתקשורת חזותית בחיפה, החלה כבר שנת הלימודים, היא החליטה להצטרף. הצוות, קשוב ומסייע, נרתם לעזור להשלים את מה שנלמד עד אז.

 

לאחר כחצי שנה, כשהלימודים, החברה, וההעיסוק התעסקות בנושא אחר,, סייעו לסיון לצאת מהמשבר, הגיעו תוצאות בדיקות שאישרו כי המחלה חזרה. שוב ניתוחים וטיפולים, היעדרות מהלימודים ותחושה של חזרה אחורנית. סיון, החברים בלימודים וצוות המכללה, החליטו לא להיכנע. כולם סייעו לה להשלים את מה שהפסידה. סיון חזרה ללימודים ומאז היא מספרת, לא נעדרה מהמכללה אפילו יום אחד.

 

כפרויקט סיום לתערוכת הבוגרים השנתית של תילתן המכללה לעיצוב ולתקשורת חזותית שנפתחה לפני כשבוע ותוצג לקהל הרחב עד אוקטובר בחרה סיון להכין ספר הנקרא "מסע חזרה לחיים". מהמקום בו היא עומדת, מהיכרותה עם חולים אחרים. הספר מתאר מסע של אדם בריא, מרגע גילוי המחלה, ההתמודדות עם החולי ותהליך ההחלמה. לתחושתה של סיון, לסביבה היו ציפיות ממנה, לחזור מיד לחיים, לעבודה, להתאושש ברגע שנאמר לה שהמחלה מוגרה. התחושה שקשה לה להתמודד עם ציפיות החברה ממנה, שהיא נדרשת לשמוח על ההחלמה ולהביט רק קדימהבעוד היא עסוקה בהתמודדות הרגעית עם הקושי, הכאב, סבל הגוף והנפש, הקשו עליה את ההחלמה.

c0e4ca0b-cd13-46cd-aa38-a2fdf4d6c680

החשיפה לא קלה לה, אך הייתה הכרחית. זה החל מול חבריה בלימודים, בסביבתה הקרובה והרחוקה ועכשיו עם הקמת התערוכה, לכלל הציבור. ההחלטה להיחשף נבעה מהרצון להסביר כי יש לא מעט חולים המרגישים כמוהסיון השתתפה בקבוצות טיפול רבות במהלך התקופה. חולים המבקשים להאט את קצב ההחלמה והחזרה לחברה, כי הם מרגישים חשופים מידיי, כי הם זקוקים לעוד זמן, לרגע של שקט לגוף ולנפש ומבקשים מאתנו לתת להם להתקדם בקצב שלהם, חזרה אלינו

 

פרויקט הגמר של סיון מוצג במסגרת תערוכת הבוגרים לשנת 2016 בתילתן המכללה לעיצוב ולתקשורת חזותית בחיפה התערוכה מוצגת ברחוב העצמאות 65, קמפוס הנמל בחיפה. שעות פעילות התערוכה : בימים א'-ה' משעה 09:00 – 21:00 , וביום ו' – 9:00 – 13:00. הכניסה חופשית וניתן אף לקיים סיורים מודרכים ללא תשלום בתיאום מראש בטלפון 1-80034-30-30. לפרטים נוספים – אתר המכללה http://www.tiltan.co.il/

 

התערוכה משתרעת על שטח של 2,500 מ"ר על פני קומות השונות במבנה המיוחד בעיר התחתית בחיפה ששימש לפני למעלה מ-80 שנה כסניף בנק בריטי ובמרתפו המכיל עשרות חדרי אחסון שהכילו כספות ענק ומהווה תפאורה ייחודית לתערוכה.  בתערוכה מציגים למעלה מ – 120 סטודנטים פרויקטים שונים בשלל תחומי ההתמחויות במכללה בתוכם עיצוב גרפי, עיצוב בתלתממד, אריזה וחלל מסחרי, איור, אנימציה ופוסטפרודקשין, עיצוב למדיות מסך , צילום, עיצוב פנים, עיצוב ופיתוח משחקים ואפליקציות. בנוסף מוצגים בתערוכה פרויקטים של סטודנטים והסטודיו הפועלים בתילתןFUNNEL` –  עיצוב משחקים ואפליקציות' וסטודיו PAPIS` תילתן לאנימציה'. הפרויקטים המוצגים בתערוכה נוצרו במהלך השנה האחרונה ורבים מהם מסכמים ארבע שנות לימוד בתילתן המכללה לעיצוב ולתקשורת חזותית.

 

בהתאם למסורת המכללה, נבחר השנה נושאעל לתערוכה – 'אגדות אורבניות', כאשר הסטודנטים בחרו הקשרים שונים למושג הרחב על ידיהם הם מעבירים את המסרים האישיים שלהם ועיצבו את עמדתם באמצעות אובייקטים, מיתוג, מוצר ועיצוב חלל.  כך בין היתר מוצגים בתערוכה מיצג תלתממד הבוחן את השקפות העולם של אנשים, ספרי אגדות מאוירים נגד אכילת בשר ומילתנשים, ספר אינטראקטיבי מצויר לעידוד אכילת ירקות,  אפליקציה המיועדת לגרום לילדים לשחק בחוץ, מתחם נופש מהאגדות לאימהות ובנות ועוד פרויקטים רבים ונוספים.  

 


 

Iaffa Gavish
כותבת על נושאים מגוונים. הצגות, ספרים, אוכל, מסעדות ולייף סטייל. תמצאו כאן את היומיומי, את שעות הפנאי ואת ההנאות הקטנות של החיים.